Як воскресити фондовий ринок України?

Як воскресити фондовий ринок України?
Фото з відкритих джерел

Сумно тепер дивитися на фондовий ринок України. Жалюгідне видовище. І дуже прикро, тому що до 2008 року здавалося, що все виходить. Український фондовий ринок проявляв активність і лаявся. Українські емітенти робили успішні IPO, інвестори купували корпоративні облігації, а населення реально почало інвестувати гроші в інвестиційні сертифікати українських інвестиційних фондів. Здавалося, ще трохи, і перемога буде за нами. Але не судилося. Початок кризи 2008-2009 років поховав ринок українських корпоративних облігацій. Потім вже після революції ситуація добила ринок акцій і перетворила фондові біржі України на те, чого немає. І це факт. Хоча в Україні час від часу можна почитати і про Стратегії розвитку фондового ринку України, і про чергове зростання індексу Української біржі, і про те, що скоро все буде добре. Але поки реальність інша. Приватні особи взагалі бояться фондового ринку. Закордонні інвестори навіть не хочуть читати аналітику про український фондовий ринок. А обороти цінних паперів на фондовому ринку України наскільки нікчемні, що навіть соромно про це писати в зарубіжних виданнях. Але це все є. А що ж потрібно робити, щоб реально відродити український фондовий ринок? Якщо без фантазій, то є три напрями дій регулятора фонового ринку України і самих учасників цього ринку.

Новини за темою

Перший шлях розвитку фондового ринку - це "залишити все як є". Зараз велика частина українського фондового ринку становить собою схематику з цінними паперами (акції, векселі, сертифікати). Завдяки "реформам Гонтаревої" операції з державними цінними паперами - ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) - стали головним інструментом для різних підкилимних схем та "обналу". Зрозуміло, що це працює добре, знервовано, але зате приносить дохід і хороший дохід тим, хто має частку. Можна це тільки розвивати, і було би добре, щоб регулювальні органи нашого фондового ринку трохи підправили нормативні документи, щоб розширити сферу українського "схематозу" на міжнародні ринки. Попит на різноманітні схеми з цінними паперами завжди затребуваний в ЄС та інших розвинених країнах. У нас є всі необхідні інструменти, щоб допомагати зарубіжним інвесторам "мити гроші" і "малювати фіктивний капітал". При правильній організації процесу це дало роботу би багатьом торговцям цінними паперами, які зараз нудьгують без активної роботи.

Другий шлях - це забути про український фондовий ринок й сконцентрувати дії на міжнародних ринках для українських клієнтів. Тим паче, що з 2019 року НБУ обіцяє максимально спростити механізм інвестування за кордон для всіх українських інвесторів банкам, юридичним та, найголовніше, фізособам. А це дійсно шикарна ідея надавати комісійні та консалтингові послуги українським інвесторам для операцій на міжнародному фондовому ринку в США або ЄС. Для багатьох українців ці фондові ринки цікаві, але як там працювати, вони не знають. А українські торговці цінних паперів могли б допомогти українським інвестором за невелику комісію. Всім буде добре: і клієнтам, й учасникам ринку. Можна навіть розширити бізнес наших торговців цінних паперів, перетворивши їх на інвестиційні банки типу Морганів або Рокфеллерів, але українських.

Новини за темою

Третій шлях найскладніший, і, найімовірніше, його можна залишити на майбутнє. Це спробувати запустити український фондовий ринок за допомогою європейських колег, щоб українські емітенти могли виходити на ринки ЄС хоча б через механізм депозитарних розписок. Щоб реально можна було умовити і розкрутити акції нових українських емітентів. При цьому потрібно націлювати, що частина акцій цих емітентів буде обов'язково торгуватися на біржовому фондовому ринку України, щоб українські інвестори могли би теж купувати ці акції, спостерігаючи й оцінюючи популярність цих акцій в ЄС. Такий досвід в Україні вже був. Тепер його можна і потрібно відродити, але вже з новими емітентами, оскільки старі емітенти тих же акцій після всіх скандалів і криз дуже сильно підмочили свою репутацію. І тут краще нові обличчя, хоча це теж не так просто. Багато українських емітентів хочуть гроші за свої акції або облігації, але не хочуть нічого робити, щоб виглядати, як емітенти з ЄС. Це наша біда, коли бізнес ніяк не може зрозуміти, що вже 21-ше століття, а не кінець 19-го століття.

Ось така виходить у нас історія. Зараз погано, але це не означає, що нічого не можна виправити. Але виправити можна по-різному, і не завжди це виправлення буде корисним для нашого фондового ринку. Хотіли як завжди, а отримали дефолт.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів