Як відставка Бориса Джонсона стала подарунком для Терези Мей

Як відставка Бориса Джонсона стала подарунком для Терези Мей
Відкриті джерела

The Independent

Британське видання

Оригінал на сайті The Independent

Хоча минулими вихідними прийдешні зміни здавалися доволі неприємними, сьогодні вдячна британська нація може з полегшенням сказати, що Борис Джонсон нарешті покинув кабінет. Зрозуміло, йому слід було зробити це дуже давно. Прем'єр-міністр уже давно мав відправити його у відставку за безліч провин — не в останню чергу за непокору і за його непростимий підхід до справи Назанін Загарі-Реткліфф.

Терезу Мей варто пробачити за те, що спочатку вона не дуже зраділа новинам, але її найгірший ворог — це саморуйнування. Вона просто не розуміє, наскільки їй пощастило. Їй і всій британській політиці буде набагато краще, якщо Джонсон знову стане рядовим членом парламенту, буде писати зловтнішні статті для газет і виступати з дотепними промовами на обідах консервативних асоціацій (тих, які продовжать його запрошувати). Якоїсь миті хтось запитає Джонсона: якщо в п'ятницю ввечері в "Чекерсі" він схвалив план Терези Мей, то що змусило його подати у відставку вже в понеділок?

Новини за темою

Тепер, коли наближається друга річниця вступу Терези Мей на посаду прем'єр-міністра (що само з себе доволі дивно), вона, вочевидь, вже звикла до політичного болю. Цій "боксерській груші" Вестмінстера тепер доводиться витримувати нову порцію биття — несильна, нестабільна, але все ж доволі життєстійка і дуже схожа на дитячу іграшку "Неваляшка", яка хитається, але ніколи не падає.

Якщо Девід Девіс, Стів Бейкер і Борис Джонсон — головні загрози для її прем'єрства і для плану "м'якого" Брекситу, погодженого в "Чекерсі", тоді вона має визнати, що їй пощастило, як і всій країні загалом. Варто зазначити, що наразі вжито низку кроків, дуже публічних, змістити її з поста лідера партії. Але хіба був такий час без подібних змов?

Деякі торі сьогодні заговорили про "зраду" ідеї Брекситу. Але їм треба спочатку прочитати запропонований нею документ, перш ніж погрозами намагатися змусити її змінити курс чи засуджувати її практичні, цілком розумні позиції. Так чи інакше її політика, за мірками Брекситу, є помірною і являє собою зраду не стільки національним, скільки власним інтересам цих торі. І їй варто продовжити прямувати цим курсом.

Вийшовши зі своїх укриттів, багато критиків Мей тепер просто демонструють, наскільки вони є ізольованими, навіть серед власних виборців. Від Бориса Джонсона до Айана Дункана Сміта, вони здіймають багато галасу, однак їхні дії мають усе менший сенс, а рівень їхньої підтримки знижено. Тепер крило євроскептиків усередині партії торі (треба визнати, що воно є доволі численним) виявилося розколотим.

Новини за темою

Триває формування нових фракцій. Можна сказати, що новими фракціями стали консервативні "жорсткі" євроскептики, що не входять до складу уряду, — Девіс, Стів Бейкер, Джонсон тощо — і консервативні "м'які" євроскептики всередині та поза урядом. До цієї групи можна віднести Майкла Гоува, Домініка Рааба, а також Саджида Джавіда і Джеремі Ганта, які після короткої перерви знову стали прихильниками виходу з Євросоюзу. Додамо сюди центр, що міцно закріпився, і лівих єврофілів — Ембер Радд, Деміана Гріна, — і ми отримаємо більшість Терези Мей усередині її партії.

Незважаючи на свій статус знаменитості, Борис Джонсон уже не користується тією популярністю серед членів парламенту, звичайних членів партії торі та простих британців, як колись. Його судження, очевидно, не стали кращими відтоді, як Гоув завдав йому удару під час боротьби за лідерство в партії в 2016 році. Коли вони матимуть таку можливість, консервативним членам парламенту варто замислитися над тим, яке враження той епізод справив на електорат, перш ніж вони знову затягнуть нас у ті самі ігри — тільки цього разу на фінальному етапі переговорів щодо Брекситу. Країна не пробачить їм такого егоїзму.

Варто нагадати, що більшість торі в парламенті хотіли, щоб Сполучене Королівство залишилося в Євросоюзі. Також нагадаємо, що в Палаті Громад більшість не підтримує ідеї "жорсткого" Брекситу, а в Палаті Лордів її прихильників ще менше. Сер Вінс Кейбл, Айан Блекфорд і Бен Бредшоу ввічливо запропонували Мей послуги ліберальних демократів, Шотландської національної партії та лейбористських бунтарів, якщо вони раптом їй знадобляться, щоб реалізувати її план усупереч опору її власних бунтарів.

Новини за темою

І це без урахування переговорних можливостей Євросоюзу. Внесемо ясність: Євросоюз волів би, щоб Сполучене Королівство не покидало його склад (імовірність такого розвитку подій є незначною, але вона зростає з кожним днем тепер, коли британський уряд поступово занурюється в стан хаосу). Якщо цього не станеться, то Євросоюз хотів би бачити щось на зразок Європейської економічної зони, норвезької моделі або чогось такого. За словами Мей, вона не хоче йти на ці компроміси, проте не виключає ймовірності нових поступок, до яких її закликав Айан Дункан Сміт з Палати Громад. Їй треба буде дати щось натомість.

Коротко кажучи, результатом усіх цих драматичних відставок стало збільшення ймовірності "м'якого" Брекситу і зменшення ймовірності "жорсткого" Брекситу. Це доволі іронічно, але саме так і працюють демократії: у них настрій громадськості завжди на якомусь містичному рівні передається правлячому класу.

Прибічники збереження Великої Британії у складі Євросоюзу вперше відчули смак помсти, коли позбавили Мей більшості в Палаті Громад у результаті позапланових виборів торік. Тепер вони зможуть насолодитися тією приємною перспективою, яку перед ними відкриває їхня здатність витісняти її все далі від її власних червоних ліній і все ближче до "м'якого" Брекситу. Борис не розуміє, що він зробив: він допоміг Мей реабілітувати своє прем'єрство, і багатьом може здатися, що за це він заслуговує права на власну епітафію.

Редакційна стаття

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів