Як відреагує інвестиційний бізнес на недавні сентенції прем'єр-міністра Гончарука?

Як відреагує інвестиційний бізнес на недавні сентенції прем'єр-міністра Гончарука?
З відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Що краще для України? Зростання добробуту людей або нові кредити від Міжнародного валютного фонду для поповнення золотовалютних резервів країни? Як показало життя, у нас ці два процеси не взаємопов'язані.

Судіть самі, за підсумками серпня українські ЗВР вже перевищують 22 млрд доларів, що з урахуванням місячного імпорту об'ємом в 6 млрд доларів вони покривають більше 3 місяців (відповідно до методології МВФ, золотовалютні резерви країни повинні забезпечувати 3-х місячний чистий імпорт).

Також Нацбанк продовжує скуповувати валюту, з початку року НБУ викупив з валютного ринку вже понад 3,2 млрд доларів, в той час як продажі склали близько 250 млн доларів. Значить, тут у нас все в порядку.

І в цих умовах рівень пенсій просто ганебний для переважної кількості  українців, які відпрацювали 30 і більше років, а розмір прожиткового мінімуму не піддається ніякій критиці. Так навіщо нам домовлятися про отримання нового кредиту від МВФ у розмірі близько 5 млрд доларів до кінця цього року?

Нагадаю, прем'єр-міністр Олексій Гончарук повідомив, що мова йде про EFF – нову програму розширеного фінансування МВФ терміном до 3-х років, яка може замінити короткострокову програму кредитування stand-by (поточна програма співпраці між Україною і Фондом в рамках механізмів stand-by була затверджена 19 грудня 2018 року обсягом 3,9 млрд доларів). 

Новини за темою

Безумовно, відносно дешевими кредитами від Міжнародного валютного фонду можна і потрібно заміняти більш дорогі запозичення, а от самі транші від МВФ – це як маркер для іноземних інвесторів, що з Україною не занадто ризиковано працювати і співпрацювати. Думаю, це всім зрозуміло, як і те, що розмір пенсій залежить від обсягу вступників внесків до Пенсійного фонду України, а самі доходи громадян – від їх продуктивності праці.

Виходить, нам насамперед потрібні прямі інвестиції в економіку, сучасні технології і професійний менеджмент, щоб формувати золотовалютні резерви і забезпечувати наших громадян гідною пенсією і зарплатою.

Але як залучити ці самі інвестиції на внутрішньому ринку і за кордоном? Як відреагує інвестиційний бізнес на недавні сентенції прем'єр-міністра Олексія Гончарука? Адже під час свого виступу 14 вересня на конференції YES (Ялтинська європейська стратегія) Олексій Гончарук закликав великий національний бізнес інвестувати в проекти в Україні, а також переконував іноземних інвесторів, що вони у нас можуть заробити досить багато.

А на питання, навіщо іноземним інвесторам вкладати гроші в Україну, Гончарук сказав: "Досить низька база для старту, сюди можна дешево зайти… Логіка дуже проста: хто зайде раніше, то заробить більше".

Ну, це як в поширеному вираженні: "Хто раніше встав, того і тапки". А коли ж буде прийнятий Верховною Радою законопроект "Про ринки капіталу", без якого ні один великий інвестор до нас не зайде, прем'єр-міністр чомусь промовчав.

Так і хочеться сказати Олексію Гончаруку, що безглуздо зберігати ілюзію, не відповідаючи у своєму житті реальністю. Тут навіть нема чого сперечатися: іноземним інвесторам потрібна законодавча та нормативно-правова база функціонування в Україні ринків капіталу – сучасних фондового ринку і ринку деривативів.

А цього досі немає. Також в Києві потрібен міжнародний Інвестиційний хаб з Універсальною біржею (три секції – товарна, фондова і деривативів). Але і їх теж немає.

У свою чергу новий склад Кабінету міністрів України має забезпечити модернізацію національної економічної системи та спрямувати її на задоволення потреб економічного розвитку:
- створити цивілізовані правові умови для роботи підприємств і компаній;

- стимулювати активність всіх учасників економічного процесу;

- забезпечити створення спеціалізованої інфраструктури та впровадження спеціальних фінансових інструментів інвестування інноваційного економічного розвитку;

- організаційно підтримати формування "точок зростання" (національних та регіональних проектів розвитку).

А для цього необхідна Українська корпорація розвитку, як система взаємодії державних і приватних інститутів інвестиційного, фінансового, інноваційного, наукового та маркетингового напрямків для зміни нинішньої економічної моделі України з пасивно-еволюційної на активно-експансіоністську на основі сучасного китайського, американського і європейського досвіду (до речі, у світі налічується понад 100 корпорацій розвитку, в Україні поки немає жодної).

Головне, щоб наші політики почали розуміти, що метою створення Української корпорації розвитку у формі публічного акціонерного товариства повинні стати:

По-перше, надання конкурентоспроможності реального сектору економіки України, стимулювання інвестиційної та інноваційної діяльності шляхом здійснення інвестиційної, зовнішньоекономічної, консультаційної та іншої діяльності, спрямованої на реалізацію інфраструктурних, інноваційних проектів у країні, у тому числі технопарків, бізнес-інкубаторів, особливих економічних зон інноваційного розвитку.

По-друге, фінансування проектів розвитку, спрямованих на суттєве оновлення і модернізацію в реальному секторі економіки, починаючи від фінансування організації нового виробництва і закінчуючи фінансуванням самого виробництва з обов'язковим створенням нових робочих місць.

Новини за темою

У контексті цих проблем і будуть незабаром атаковані і Кабмін Олексія Гончарука, і наші керівники держрегуляторів з очікуваними питаннями: чого чекати від українського валютного ринку в найближчій перспективі? Як відреагують на нові рішення влади фондовий і борговий ринок України? Ось такі приблизно теми і емоції впадуть на голови новопризначених міністрів.

До того ж інвестори вже в курсі, що аналітики американського інвестиційно-фінансового холдингу JP Morgan вказують на швидкий обвал гривні.

Ну, це цілком очікувано. У своєму огляді ринків Східної Європи, що розвиваються, аналітики JP Morgan вважають поточний курс гривні завищеним і, перш за все, через наш слабкий експорт (без урахування поставок агропродукції та металургії інші експортні товари показують слабку динаміку і поступаються імпорту).

Словом, інвесторам можна очікувати будь-яких стрибків на українському валютному ринку. І все ж за оцінками JP Morgan в III кварталі цього року курс гривні може знизитися до 26,5 грн за долар, в IV кварталі – до 28 грн, а до кінця I півріччя 2020 року – до 29 гривень.

Плюс з Нацбанку несподівано стали виходити новини одна цікавіша іншої. Так, ще 21 серпня ми раділи оптимістичним запевненням заступника голови НБУ Дмитра Сологуба, який стверджував: "У порівнянні з минулим роком ситуація набагато краща.

Зараз на рахунках уряду більше 2-х млрд доларів і десятки мільярдів гривень". А тому проблем з погашенням зовнішніх боргів до кінця 2019 року не виникне, навіть якщо в цей період не буде нової програми з МВФ.

Але раптом нещодавно зі звіту НБУ про діяльність Ради з фінансової стабільності дізнаємося, що при обмежених можливостях України залучати кошти на міжнародних ринках капіталу виникне загроза фінансування дефіциту бюджету в повному обсязі та рефінансування держборгу. Ось тобі і Юріїв день!

Так, правий прем'єр-міністр Олексій Гончарук – потрібні інвестиції. Але тоді потрібні не голі заклики від влади, а повномасштабна робота зі створення сучасної інвестиційної інфраструктури і надання якісного інвестиційного сервісу.

Олександр Гончаров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>