banner banner banner

Як Україні залучити китайські інвестиції

Саме зараз наш світ стоїть на порозі такої потужної технологічної революції, що всі минулі досягнення нам здадуться "кам'яним" століттям, а суспільство зазнає таких фундаментальних перетворень, що стане, як кажуть науковці, - інтегральним, тобто вбере в себе найкращі і доброякісні риси від капіталізму, соціалізму і різних національних систем. І хто буде лідером таких епохальних, насамперед, економічних перетворень? Китай!

Як Україні залучити китайські інвестиції
З відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Саме зараз наш світ стоїть на порозі такої потужної технологічної революції, що всі минулі досягнення нам здадуться "кам'яним" століттям, а суспільство зазнає таких фундаментальних перетворень, що стане, як кажуть науковці, - інтегральним, тобто вбере в себе найкращі і доброякісні риси від капіталізму, соціалізму і різних національних систем. І хто буде лідером таких епохальних, насамперед, економічних перетворень? Китай!

Так, вже не за горами, коли в лідерах ми побачимо не США і Євросоюз, а КНР. Судіть самі, на частку структур Китаю припадає 25% всього банківського кредитування країн, що робить Піднебесну найбільшим офіційним інвестором і кредитором, що залишає позаду Міжнародний валютний фонд, Всесвітній банк і Міжнародну фінансову корпорацію.

З урахуванням суверенних бондів ця сума виростає до 5 трлн доларів, а разом з іноземними цінними паперами і прямими інвестиціями розмір зовнішніх фінансових зобов'язань світу перед КНР в 2017 році вже перевищив 8% ВВП світу. Китайські інвестиції і кредити беруть участь у наймасштабніших інфраструктурних, енергетичних і видобувних проектах в більш ніж 100 економіках світу. 

Китайські інвестори, мабуть, єдині в світі, за яких нам не треба сильно боротися, вони готові заходити в Україну з мільярдними інвестиціями і своїми сучасними технологіями. Наприклад, як тільки у нас буде прийнятий проект закону "Про ринки капіталу" Тяньцзинське акціонерне товариство "Бохайська товарна Біржа", яке вже стало власником Українського банку реконструкції і розвитку, готове приступити до спільної роботи по створенню в Києві міжнародного інвестиційного хаба з національним ринком деривативів.

Новини за темою

І ще одна дуже важливе очисне завдання цієї української кризи – вона скине багато кого з нинішніх корумпованих еліт і на весь голос заявлять про себе молоді підприємці і політики, вчені та реформатори, зацікавлені у розвитку наших національних ринків на принципах і стандартах провідних економік світу. Процес вже почався.

Звичайно, цей процес буде важким і складним. Історія знає багато таких прикладів. Наприклад, тільки пройшовши "дев'ять кіл пекла" двох світових воєн, "старий" капіталізм Європи зміг кардинально змінитися. Технічна революція та розвиток масового виробництва в західноєвропейських країнах дали можливість поєднувати високу зарплату з прибутком підприємств і дешевою продукцією.

З'явилися середній клас, соціальні гарантії, суспільство споживання, ідейний прапор "прав людини". Знайшло колишню силу і "людське обличчя" капіталізму, настав час переможного ходу по світу під прапором "демократичних свобод" ринкової економіки.

Важкий шлях реформ пройшов і Китай. На жаль, у нас в Україні багато розумних керівників, а ось мудрих, на жаль, зовсім мало, таких, як архітектор китайських реформ Ден Сяопін, який наприкінці 70-х років минулого століття висунув гасло: "Збагачуйтеся!" І як все легко і просто пояснюється. Якщо ти збагачуєшся за рахунок своєї праці – ти стаєш маяком для інших. Слідом за тобою й інші починають збагачуватися.

Та без шокових терапій, постійно дотримуючись китайської мудрості, вони крок за кроком переходять річку, намацуючи каміння під ногами. А у нас, як і раніше, країна несправедлива, українські капіталісти і топ-чиновники досі не хочуть ділитися. Хоча давно підраховано, щоб не було бунтів, революцій, протестних рухів і т. д. – різниця в доходах між верхніми 10% найбагатших і нижніми найбіднішими громадянами не повинна перевищувати 5-6 разів (у нас з вами до 30 разів!).

Думаю, вже багатьом в Україні зрозуміло, що в нинішній важкій ситуації роботу може дати тільки держава, так як підприємці, задавлені податками, поборами корупціонерів і наїздами рейдерів, побоюються відкривати нові робочі місця, навпаки, скорочують вже наявні.

Що робити? Є хороше рішення: скориставшись тим, що Китай зробив ставку на експорт свого капіталу, - надати інвесторам і кредиторам з КНР українські надійні фінансові інструменти для вкладень, а також привабливі бізнес-проекти на середньо- та довгострокову перспективу.

І, звичайно, спільно створити Міжнародну товарно-біржову платформу (МТБП) для забезпечення організаційних, технологічних, правових та інших умов функціонування і розвитку біржової торгівлі між ринками КНР і України (проведення спотових торгів з подальшим запуском ринку деривативів на основі сучасного китайського досвіду).
протягом перших 3-х років МТБП могла б стати провідною в Україні біржею з:

- ринкового регулювання попиту і пропозиції на товарні активи та інструменти хеджування;

- регулювання комерційних і фінансових ризиків;

- перерозподілу фінансових і оптових товарних потоків.

І, безумовно, надавалася б можливість участі в біржових торгах через інтернет в режимі віддаленого доступу. Наприклад, за перші 3 роки роботи МТБП з 52 тисяч українських сільхозоператорів залучити в біржову торгівлю до 40 тисяч, використовуючи регіональні торгово-промислові палати. Почали б працювати секції ринку ф'ючерсів і опціонів біржі:

  1. Товарна секція ринку ф'ючерсів і опціонів:

- контракти на середню ціну електроенергії;

- контракт на постачання кукурудзи;

- розрахунковий ф'ючерс на соняшникову олію, насіння соняшнику і ячмінь;

- контракти на продовольче і фуражне зерно;

- розрахунковий контракт на нафтопродукти.

  1. Валютна секція ринку ф'ючерсів і опціонів:

- валютні контракти, в тому числі свопи;

- ф'ючерси на процентні ставки.

Таким чином, за технічної підтримки та безпосередньої участі китайських стратегічних інвесторів в Україні організувати і розгорнути діяльність на тривалий і стійкий ріст самостійної інфраструктури українського товарного і фондового ринків, а також ринку деривативів, де суб'єкти ринку будуть:

Новини за темою

по-перше, оперувати закупівлями, наприклад, зернових з використанням форвардів та (або аграрних розписок), акумулювати товарні позиції у зернових і виступати експортером аграрної продукції для китайських компаній (можливі крос-продажі китайських добрив і техніки через локальні агрохімічні бази).

Місцеві інвестфонди, маючи позиції в зерні, змогли б хеджувати обсяги через біржу, тим самим давши поштовх для запуску в Україні ринку аграрних деривативів. Також передбачається надання Україні хеджування при операціях з контрагентами з КНР шляхом віддзеркалення китайських контрактів на локальній біржі;

по-друге, здійснювати купівлю-продаж цінних паперів українських емітентів, у тому числі на біржовому майданчику, а також формувати для китайських інвесторів пули українських суверенних цінних паперів з найкращою прибутковістю;

в-третіх, організовувати ефективну роботу фронт-офісів по залученню на українському ринку спільного інвестування до кінця 2020 року не менше 10 млрд гривень;

по-четверте, при прийнятті відповідного рішення створювати підприємства для спільної діяльності, наприклад, з видобутку природного газу з подальшим його продажем на біржі;

в-п'ятих, купівля  на аукціонах і конкурсах Фонду держмайна України підприємств та цілісних майнових комплексів, що підлягають роздержавленню, в ході масштабної приватизації 2019–2020 років.         

Отже, сьогодні Китай, мабуть, найбільший інвестор і кредитор на ринках Азії, Африки та Південної Америки. Україна теж особливо гостро потребує довгих інвестиційних грошах і сучасних технологіях, без чого однозначно не врятує національну економіку.

Так чому б нам не скласти взаємовигідну комбінацію: з одного боку - довгі гроші китайських стратегічних інвесторів і кредиторів; з іншого боку – українські інвестиційні проекти і як мінімум середньострокова національна програма розвитку ринків капіталу в Україні?

Олександр Гончаров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>