Як Трамп зробив усе те, що критикував

Як Трамп зробив усе те, що критикував
The White House

Оригінал на сайті The New York Times

Відвідувачі гіпотетичної бібліотеки імені президента Дональда Трампа зможуть знайти там цілий відділ, присвячений його приниженню ядерної угоди з Іраном 2015 року: "Найгірша угода, яка коли-небудь існувала"; "жахлива" і "одностороння"; "великий сором"; "дефектна своєю суттю", - саме так він її називав.

Але оскільки Трамп планував домовитися про денуклеаризацію Північної Кореї на сьогоднішньому саміті в Сінгапурі, до нього можна буде застосувати його власні висловлювання. Так, за логікою Трампа, будь-яка угода з КНДР повинна бути більш всеохопною, більш жорсткою, кращою, ніж угода з Іраном. Але навіть якщо лідер КНДР Кім Чен Ин поводитиметься сумлінно – підкреслюю, "якщо", – такий результат малоймовірний.

Парадоксально, але найкраще, чого може досягти Трамп в питанні денуклеаризації Північної Кореї, швидше за все, буде схоже на те, чого Барак Обама досяг в угоді з Іраном.

Угода по Ірану вимагала від Тегерана авансом знищити 98% свого запасу урану, демонтувати і поставити під друк дві третини своїх центрифуг, не збагачувати природний уран до рівня збройового урану, а також видалити ядро плутонієвого реактора.

Новини за темою

Метою цього всього було підірвати "проривну здатність" Ірану - розтягнути час, необхідний для виробництва матеріалу для однієї зброї, з кількох тижнів до одного року. Масштабні перевірки повинні були, в свою чергу, забезпечити виконання Іраном своїх зобов'язань.

Трамп стверджував, що угода була "катастрофічною", оскільки деякі обмеження можливостей Ірану збагачувати уран і переробляти ядерне паливо спливають через 10-25 років (хоча заборона на отримання Іраном ядерної зброї і режим перевірок були постійними) і оскільки угода не прямо стосувалася іранської ракетної програми, її зловмисних дій на Близькому Сході чи порушень прав людини в країні.

Отже, що означає "стандарт Трампа", якщо застосувати його до Пхеньяну?

На відміну від Ірану, в Північної Кореї вже є ядерна зброя, засоби її доставки і механізми для її виробництва. Згідно з оцінками, Пхеньян має приблизно 60 ядерних боєголовок, десятки балістичних ракет і широко розгалужену інфраструктуру, яка щорічно виробляє розщеплюваний матеріал, якого достатньо приблизно для шести бомб.

Новини за темою

Якщо б Трамп дослухався до власної критики угоди щодо Ірану, будь-яка угода з Північною Кореєю повинна була б назавжди усувати матеріал, боєголовки і ракети, які у КНДР вже є, і, що не менш важливо, саму здатність виробляти їх.

Ця угода мала би підлягати нескінченним інтрузивним інспекціям. Крім того, угода повинна була боротися і з іншими кричущими діями Пхеньяна, такими, як постачання зброї і технологій сумнівним режимам на кшталт режиму Башара Асада в Сирії, і зі збереженням найгіршої в світі держави-ГУЛАГу.

Сам Трамп уже не сподівався на те, що Кім Чен Ин передасть йому ключі від свого ядерного королівства в Сінгапурі. Адміністрація може знайти перевагу в тимчасовій угоді, згідно з якою Північна Корея повинна розкрити всі свої програми, заморозити свою інфраструктуру зі збагачення та переробки в рамках міжнародного моніторингу, а також знищити деякі боєголовки і ракети в обмін на обмежену економічну допомогу. Це дозволить виграти час, щоб домовитися про більш всеосяжну угоду, яка буде містити ретельно продуману "дорожню карту", яка потребує постійного дипломатичного процесу. Це саме той підхід, який Обама застосував до Ірану.

Адміністрація також може усвідомити, що охопити все, що нам не подобається в режимі Кім Чен Ина в одній угоді, - це вкрай ідеалістичний захід, який тільки продовжить дипломатичний процес, внесе розбрат у відносини з партнерами, в яких різні пріоритети, а також надасть Пхеньяну більше приводів для торгу.

Новини за темою

Так само, як Обама зробив з Іраном, Трамп повинен зосередитися на найважливішій загрозі для нашої безпеки і безпеки наших союзників – на ядерній зброї Пхеньяну і засобах її виробництва. При цьому США дадуть зрозуміти, що будуть карати за дії на зразок розроблення Пхеньяном ракет, здатних доставляти ядерну зброю.

Є ще дещо, що Трамп повинен запозичити в угоди щодо Ірану, а саме систему моніторингу, яка покриває весь ядерний ланцюжок постачання – шахти, фабрики, центрифужні заводи і складальні лінії, а також самі об'єкти збагачення і перероблення. Це найкращий спосіб переконатися в тому, що Північна Корея не розробить приховану програму, удаючи, що виконує ці зобов'язання.

Зрештою, відбудеться простий тест на успішність: чи є ще у Кім Чен Ина ядерна зброя або засоби для її швидкого виробництва? Чи зберігає він ядерні ракети або здатність швидко їх отримувати? Обіцянки про денуклеаризацію не забезпечать геть нічого: Північна Корея не раз давала їх раніше, а потім порушувала.

Новини за темою

Трамп, схоже, визнав такий тест, коли у квітні заявив, що денуклеаризація "означає те, що вони позбудуться ядерної зброї". "Для мене було би легко зробити просту операцію і претендувати на перемогу. Я не хочу цього робити. Я хочу, щоб вони позбавилися ядерної зброї", - сказав він.

Давайте подивимося, чи буде Трамп дотримуватися цього стандарту. Він так часто хвалився своєю здатністю досягати того, чого не могли добитися його попередники, що у нього можуть виникнути проблеми з опором спокусі передчасно оголосити: "Місію виконано".

Це дозволило б Китаю та іншим країнам послабити економічний тиск на Північну Корею. Сам факт зустрічі з американським президентом дає Кім Чен Ину законність, яку давно хотіли отримати керівники Північної Кореї. Трамп відступив від політики "максимального тиску". І він, схоже, погодився з бажанням Пхеньяна домовитися про мирну угоду до того, як КНДР відмовиться від своєї ядерної зброї, – на противагу давній політиці Сполучених Штатів.

Будучи членом команди, що підготувала іранську угоду, я відчуваю, як менша частина мене вболіває за невдачу в Сінгапурі: національні інтереси перекривають зловтіху, тому я сподіваюся на успіх, адже це не "найгірша угода, що коли-небудь існувала".

Ентоні Блінкен

Переклад 112.ua

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів