Як США будуть протистояти самовпевненій Росії та наполегливому Китаю?

Роки американо-радянського протистояння, хай і жорсткого, але такого, що розвивається за непорушними правилами, давно минули, так само як і роки незаперечної переваги США. Америка вступила в нову еру з принципово іншими ризиками, де правила гри аж ніяк не є аксіомою для всіх гравців

Як США будуть протистояти самовпевненій Росії та наполегливому Китаю?
Ридус

The Wall Street Journal

Американська ділова газета

Роки американо-радянського протистояння, хай і жорсткого, але такого, що розвивається за непорушними правилами, давно минули, так само як і роки незаперечної переваги США. Америка вступила в нову еру з принципово іншими ризиками, де правила гри аж ніяк не є аксіомою для всіх гравців

Оригінал на сайті The Wall Street Journal

На недавньому діловому форумі, що минув під егідою The Wall Street Journal у Лондоні, Джон Соєрс, професійний дипломат і колишній голова британської спецслужби МІ-6, зробив розумне попередження: зараз вперше на пам'яті нинішнього покоління з'явилися передумови для конфлікту наддержав.

Заяву про це було зроблено, коли стала зрозуміла неминучість ракетного удару країн Заходу по друзях Росії у Сирії. Але й цей удар — лише одна зі складових застрашливого рівняння з багатьма невідомими.

Загальновизнана наддержава США вступає в одночасний двобій з ображеною Росією, що віднедавна поводиться самовпевнено, і все більш наполегливим Китаєм. На цьому тлі розгортаються не тільки розбіжності в Сирії, а й торгові суперечки з Китаєм.

Цей коктейль небезпечніший, ніж зазвичай вважають. Роки американо-радянського протистояння, хай і жорсткого, але такого, що розвивається за непорушними правилами, давно минули, так само як і роки незаперечної переваги США. Ми вступили в нову еру з принципово іншими ризиками, де правила гри аж ніяк не є аксіомою для всіх гравців.

Новини за темою

Голова КНР Сі Цзіньпін має намір розширити китайський економічний вплив по всій Азії та за її межі, а також зміцнитися в Південно-Китайському морі у військовому сенсі та зацементувати свою владу вдома, де її і так ніхто не ставить під сумнів. Враховуючи всі ці обставини, можна сказати, що під його керівництвом Китай круто змінив курс, повідомив містер Соєрс.

Поряд з цим президент Росії Володимир Путін, котрий також облаштувався на своїй посаді навічно, очевидно, вважає, що Росія перетворилася на мішень для спроб Заходу звести нанівець її історичну роль. Він вважає, що адміністрації США одна по одній роблять цілеспрямовані зусилля на те, щоб обмежити його особисту владу, повідомив колишній заступник міністра закордонних справ США і колишній посол в Росії Вільям Бернс.

Тому Путін не тільки підтримує сирійського президента Башара Асада, але й захищає свій вплив в Україні, а також продовжує втручатися у внутрішню політику західних країн, вважаючи, що Захід так само втручається у внутрішні російські справи і справи її найближчих сусідів. І ще він, судячи з усього, щойно застеріг за собою право труїти перебіжчиків до Великобританії.

У відповідь на отруєння США і їхні західні союзники зробили рішучі заходи, прийнявши новий пакет санкцій проти путінських дружків-олігархів і завдавши удару по російських союзниках у Сирії. "Якби ви були російським лідером,   зазначив містер Соєрс, — ви б, швидше за все, сприйняли це як колективний наступ на російські інтереси".

Москва свою причетність до атаки заперечує.

Містер Бернс зазначив, що традиційна інфраструктура контролю озброєнь, що довгі роки була балансиром у відносинах між Вашингтоном і Москвою, руйнується.

Новини за темою

Це, звичайно, зовсім не означає, що зіткнення неминуче. Незважаючи ні на що, Вашингтон, як і раніше, розраховує на співпрацю з Росією і Китаєм щодо стримування ядерних амбіцій Північної Кореї та Ірану. Але ситуація, що  склалася, потребує ясного стратегічного мислення з боку Заходу і спритної дипломатії від Вашингтона.

Готовність ж адміністрації Трампа гідно відреагувати на актуальні виклики під питанням: кандидатура нового держсекретаря очікує на схвалення Сенату, дипломатичні служби деморалізовані та страждають від нестачі кадрів, і, нарешті, невідомо, чого очікувати від новоспеченого радника з національної безпеки. "Я побоююся, що нинішня американська адміністрація не володіє всіма дипломатичними тонкощами", — сухо зауважив Соєрс.

Трамп спробував розмежувати свої особисті відносини з Сі та Путіним і протиріччя з їхніми країнами. Китайський і російський лідери, зі свого боку, схоже, мають намір учинити так само. Це дає надію на певний резерв безпеки.

Ризик у тому, що назовні випущено сили, які особистими стосунками годі утримати.

За допомогою промислового плану "Зроблено в Китаї 2025" Пекін розраховує вийти на лідерські позиції у високотехнологічних сферах на кшталт робототехніки, космонавтики та виробництва мікрочіпів. Адміністрація Трампа стверджує, що Китай таким чином має намір дати своїм компаніям фору перед закордонними конкурентами. Як тут бути?

Новини за темою

З одного боку, США і Китаю належить виробити нову систему пом'якшення постійно зростаючого торговельного суперництва. Можливо, що торгові санкції, якими погрожував Трамп, — швидше дипломатичний маневр, ніж перші постріли до початку торгової війни. Старший економічний радник Білого дому Еверетт Ейссенстат повідомив, що американська адміністрація хотіла б знайти дипломатичний вихід для зняття торгової напруги з Китаєм.

Тертя в торгівлі — лише один із симптомів суперництва між найбільшими світовими економіками, і надалі він може лише посилитися, бо Трамп і Сі обрали протилежні підходи до світової економіки.

Рішення Трампа повернутися до розгляду Транстихоокеанського партнерства (ТТП), про яке він тривалий час відгукувався зневажливо, схоже, відображає його побоювання, що своїм підходом "Америка понад усе" він лише розчистив шлях для зростання китайської економічної могутності. До всього, натяки на відновлення американської підтримки незалежності Тайваню, що лунають із Конгресу і Білого дому, можуть стати новим джерелом непорозумінь з Пекіном.

Путін, схоже, має намір продемонструвати світові міць Росії і поквитатися. Враховуючи всі ці обставини, ризик конфлікту наддержав перестав бути такою величиною, якою можна знехтувати, зазначив Соєрс із властивою британцям стриманістю.

Джеральд Сеїб

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів