banner banner banner banner

Як США будуть боротися з російськими Су-57 і С-400

ВПС США прискорюють роботу зі створення системи спостереження і розвідки, яка призначена для збору, аналізу та передачі інформації про напад противника у виключно ризикованій бойовій обстановці, у тому числі коли ворог застосовує винищувачі-невидимки, сучасні засоби ППО і бойові літаки. The National Interest розповідає про цю нову американську систему управління військами.

Як США будуть боротися з російськими Су-57 і С-400
З відкритих джерел

ВПС США прискорюють роботу зі створення системи спостереження і розвідки, яка призначена для збору, аналізу та передачі інформації про напад противника у виключно ризикованій бойовій обстановці, у тому числі коли ворог застосовує винищувачі-невидимки, сучасні засоби ППО і бойові літаки. The National Interest розповідає про цю нову американську систему управління військами.

Оригінал на сайті The National Interest

Новий комплекс повітряної розвідки називається Перспективна система бойового управління і спостереження (Advanced Battle Management and Surveillance, ABMS). Це найсучасніша технічна система, покликана замінити Об'єднану радіолокаційну систему розвідки і забезпечення ураження цілей (JSTARS), що є на озброєнні.

"Ми не хочемо відтворювати JSTARS, але маємо намір створити таку ж систему, яка захищає солдатів і морських піхотинців на марші. Ми хочемо скопіювати цю техніку, зробивши її при цьому маловразливою і безвідмовною", – заявив нещодавно на симпозіумі Асоціації ВВС заступник міністра військово-повітряних сил закупівель, озброєння і матеріально-технічного забезпечення Вільям Роупер.

План полягає в тому, щоб розробити мережу взаємопов'язаних вузлів розвідки і спостереження, що включає безпілотники, літаки, супутники і інші засоби виявлення переміщень противника на землі, які будуть передавати дані про ціль на найближчий літальний апарат, допомагаючи забезпечувати свої війська швидко змінюваною інформацією про поле бою. Вперше цей план був закладений в бюджет ВПС на 2019 рік.

Ця система повітряної розвідки, спостереження і управління належить до нового покоління і призначена для об'єднання повітряних і наземних засобів, а також дронів і супутників у єдину безвідмовну мережу. Про це повідомили офіційні представники ВПС.

Новини за темою

"Об'єднавши всі засоби в єдину мережу, ми хочемо зробити так, щоб вона працювала як єдина система", – сказав Роупер.

Перспективна система бойового управління і спостереження ABMS повинна запрацювати на повну силу в 2040-х роках. Зараз, за словами Роупера, ведеться активна робота зі створення програмного забезпечення, здійснюються технічні розробки і виготовляються перші дослідні зразки. При цьому робота йде з випередженням графіка.

Новий план покаже, чи збереже свою функціональну придатність велика і не дуже помітна пілотована платформа JSTARS в сучасних умовах бойового застосування, коли виникають нові і високотехнологічні загрози.

ABMS вбере в себе найсучасніші технології розвідки, спостереження і рекогносцування, які будуть взяті з вже наявних і створюваних систем.

Це дозволить зробити дуже великий крок вперед і органічно пов'язати в єдине ціле супутники, безпілотні літальні апарати, наземні прилади виявлення і пілотовані літаки-розвідники, які будуть діяти в режимі реального часу в умовах мінливої обстановки на розосередженому полі бою.

Командування ВВС каже, що ABMS – це більшою мірою система, ніж платформо орієнтована апаратура. Такий технічний принцип має величезне значення для прогнозованих сценаріїв майбутніх загроз, які передбачають електронні атаки, кіберзлами, встановлення перешкод системі GPS і відповідні засоби для вирішення цих завдань, які будуть бурхливо розвиватися і отримають широке застосування.

Мережа взаємопов'язаних вузлів дозволить вести спостереження і розвідку навіть у тому випадку, якщо один із них буде виведений з ладу або знищений у час війни.

В перспективі сучасний комплекс ABMS з його системою датчиків і апаратури спостереження та розвідки можна буде встановити на різних літальних апаратах, як наявних, так і перспективних.

Поряд з довготривалою роботою зі створення ABMS у військово-повітряних силах триває пошук проміжних або тимчасових рішень на найближчі роки, щоб задовольнити потреби військ на період розробки перспективної системи бойового управління і спостереження.

План ВПС орієнтований на перспективні загрози

Об'єднана радіолокаційна система розвідки і забезпечення ураження цілей JSTARS працює найбільш ефективно в бойовій обстановці з низьким рівнем загроз, скажімо, в Афганістані, де США мають абсолютну перевагу у повітрі. Але її розміри, конфігурація та ефективна поверхня розсіювання радіолокаційних хвиль такі, що JSTARS вразлива для сучасних засобів ППО супротивника.

Звичайно, літаки не стануть літати без захисту в умовах бойових дій, коли діє ворожа винищувальна авіація і ППО. Але питання в тому, які засоби, нові системи і додаткові технології можна застосувати, щоб розширити коло розв'язуваних цим комплексом завдань у більш складних умовах.

З будь-якої точки зору, здатність діяти в умовах радіоелектронної боротьби, що створює високий рівень загроз, є найважливішим чинником, що вимагає відповідного оснащення великих платформ з приладами виявлення в бойових умовах майбутнього.

Якщо авіації доведеться діяти в рамках сценаріїв війни з високим рівнем загроз, велику роль в такій війні будуть грати літаки із захистом від засобів радіоелектронного придушення або з системами, що знижують їх радіоелектронну помітність.

Вже зараз з'являються нові засоби, що дозволяють виконувати ці завдання більш ефективно в умовах протидії сильного і сучасного противника. До них, серед іншого, відноситься нова апаратура РЕП та сенсорна техніка, і завдяки ним невеликі, але добре захищені платформи знаходять можливість вести розвідку і спостереження на великих площах і дальності, зберігаючи при цьому низьку радіоелектронну помітність.

Збільшення швидкостей комп'ютерної обробки даних, що знижує помітність апаратури, а також краще захищені мережі і канали передачі даних дозволять таким новим платформам невеликого розміру в режимі реального часу збирати, сортувати, аналізувати і передавати важливу інформацію про обстановку та хід бою.

Чи зможуть нові розвідувальні літаки, про яких склалася така думка, що вони здатні здійснювати спостереження лише за невеликими ділянками місцевості внизу, вести розвідку на великих територіях, де йдуть бойові дії? Можливо, малопомітні засоби, що все частіше оснащуються сучасною апаратурою виявлення, зможуть виконувати деякі завдання з управління військами на великих площах.

Зараз ці завдання виконує JSTARS. Не виключено, що нова платформа JSTARS зможе взаємодіяти з іншими системами, мережами і авіаційними засобами ураження, допомагаючи їм виконувати поставлені завдання в умовах високого ризику. Насправді розробка ABMS якраз і спрямована на те, щоб забезпечити таку комплексну взаємодію різних і дуже різноманітних засобів.

Діюча система JSTARS розміщується на борту чотиримоторного літака Boeing 707. Із 16 ВПС у складі комплексів JSTARS в робочому стані 11. За словами розробників з ВВС, це єдина платформа, що володіє технічними можливостями одночасно здійснювати управління військами, і вести розвідку і спостереження.

Новини за темою

Екіпаж літака управління і цілевказання JSTARS може включати 20 і більше осіб. До його складу входять штурман, оператор бойових систем, офіцери-розвідники, техніки, пілоти і офіцери бойового управління. Але техніка розвивається, і тепер менший екіпаж зможе виконувати більш широкий круг завдань, маючи менше обладнання, що знизить демаскуючі ознаки системи.

Завдання JSTARS

З початку 1990-х років, коли літаки JSTARS виконували бойові завдання під час війни в Перській затоці, цей комплекс став незамінним засобом при проведенні різних операцій, оскільки він дозволяє вести спостереження на великих площах з різними географічними умовами, здобуваючи цінні і достовірні розвіддані, а також діях противника.

Спочатку ці літаки були прийняті на озброєння в роки холодної війни для спостереження за переміщеннями радянських танкових військ у Європі. Але з часом ця система довела свою ефективність і в інших ключових районах, оскільки ці літаки використовувалися в польотах вздовж кордону Північної Кореї, Іраку і Афганістані.

Дана платформа також вельми успішно виконує завдання на тихоокеанському театрі та в зонах відповідальності Південного і Центрального командування.

JSTARS допомагає задовольняти швидко зростаючий попит на ведення розвідки і спостереження в морських районах, а також на управління військами завдяки модернізації РЛС, яка тепер діє в розширеному режимі як на суші, так і на морі.

JSTARS здатна створювати і передавати цифрові карти з графічними зображеннями, інформацію про ціль, а що найважливіше – виявляти дії супротивника. Отриману інформацію можна передавати за різних каналах зв'язку на наземні пункти управління, а у багатьох випадках ця система пов'язана або інтегрована з безпілотниками, що знаходяться поблизу.

Літак-розвідник E-8C може виявляти зони особливого інтересу для безпілотників, які потім за допомоги своєї апаратури більш точно проводять розвідку місцевості внизу. Система JSTARS може виявляти ворожі автоколони, переміщення військ, райони їх зосередження, а також засікати цілі, що вимагають подальшого вивчення.

JSTARS є важливим повітряним елементом системи управління польотами на театрі військових дій, передаючи дані про рухомі наземні цілі для здійснення подальшої розвідки і спостереження.

У цьому плані важливою складовою апаратури JSTARS є індикатор наземних рухомих цілей GMTI, з допомогою якого можна виявляти пересування військ на землі.

В системі JSTARS використовується РЛС з синтезованою апертурою, яка випромінює звуковий імпульс і аналізує відбитий сигнал, складаючи картину дій, що відбуваються внизу.

Електронний сигнал має швидкість світла, значення якої постійно і відомо, і тому потім за допомогою відповідних алгоритмів можна зробити розрахунки та визначити відстань до об'єкта або цілі, а також їх розміри, форму і характер руху.

Літаки JSTARS, які активно використовуються при веденні військових дій в Афганістані, з 11 вересня налітали 130 тисяч годин, виконуючи бойові завдання.

Кріс Осборн

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>