banner banner banner banner

Як Савченко з'їздила до Росії: Докладна історія від організатора візиту

В усіх деталях про сюжет з приїздом Савченко. Я розповім, як все вийшло

Як Савченко з'їздила до Росії: Докладна історія від організатора візиту
Facebook Ильи Новикова

Ілля Новіков

Адвокат Надії Савченко

В усіх деталях про сюжет з приїздом Савченко. Я розповім, як все вийшло

Оригінал на сторінці Іллі Новікова у Facebook

Про те, що Надія подумує приїхати на апеляцію, вона мені сказала 11 жовтня в Страсбурзі. Вона була на сесії ПАРЄ, я приїхав лобіювати прийняття декларації у справі В'ячеслава Платона. При розмові були присутні ще двоє відомих людей, які обіцяли нікому про це не говорити, і, судячи з подальшого, стримали слово. Я не буду називати їхніх імен без їхнього дозволу.

Після повернення Надії додому, коли вона почала робити рішучі заяви і швидко втрачати популярність та вплив на ситуацію, я спершу багато сперечався з нею і навіть захищав її, а потім кинув. Вона вважає, що має рацію і може чинити по-своєму і говорити все, що думає, не ретельно підбираючи слова. Мені не вдалося переконати її, що це означає упущені шанси зробити щось корисне для України, розчарування і розкол. Я був розчарований чи не сильніше за всіх, оскільки більше всіх (крім однієї тільки Віри Савченко) вклав часу і сил в її звільнення. Савченко повинна була стати нашим інструментом звільнення інших політв'язнів. Таку міжнародну підтримку, яка дозволила дотиснути Путіна і звільнити її, можна було зібрати лише одного разу. Вдруге вже так не вийде. Цей золотий ключ від в'язниці міг дістатися лише одній людині. Він дістався Надії, і ми чекали, що поки він у неї в руках, і весь світ дивиться на неї і слухає, вона зможе вивести за собою когось іще. Можливо, навіть всіх. Цього не сталося. Вона дозволила втягнути себе в розмови про те, чи треба в ім'я миру посміхатися Захарченку і Плотницькому. Люди почали відвертатися і йти. Багато з них більше ніколи не повернуться до допомоги ув'язненим, вони відчувають себе обдуреними. При цьому всі розмови про те, що вона працює на Кремль, - нісенітниця. Але "вата" і "вишивата" смакують цю тезу з лютою насолодою. А я знаю, що Савченко говорить щиро, живе бідно, і в її словах, якщо вслухатися, ще можна знайти здоровий глузд, але зараз все це без толку. Вслухатися ніхто не зобов'язаний. Якщо політика розуміють неправильно, це тільки його вина. Друзі Надії скаржаться, що українські ЗМІ систематично її "мочать". Це правда. Ну а як ви хотіли? У політиці такі правила. У ці ігри треба вміти грати або добре, або ніяк. І вчитися, вчитися.

Новини за темою

Коли Савченко сказала, що хоче приїхати на апеляцію, я спершу спробував її відрадити, але потім подумав, що в цьому може бути сенс. Шанси Карпюка і Клиха на обмін залежать від уваги до їхньої справи. Якщо б у Надії вийшло приїхати, для піару справи це було б дуже вигідно (так потім і вийшло). Я розумів, що юридично вона, швидше за все, чиста, оскільки її дані навряд чи взагалі потрапили до помилування в базу заборони на в'їзд засудженим іноземцям. Перший ризик був у тому, що її не пустять просто в порядку особистого перестрахування начальника прикордонного пункту. Є маса способів, найпростіший з яких - забрати паспорт на перевірку і повернути з вирваною сторінкою. Невдала спроба приїхати викликала б жаль і тільки псувала б враження. З іншого боку, одна справа - помилування, а інша - поняття. За поняттями квиток з Росії їй виписували в один кінець. Приїхати в Москву було демонстративною зневагою, і реакція влади могла бути якою завгодно. У будь-якому випадку відповідати за наслідки довелося б мені. Навіть якщо б я відмовився брати участь і допомагати, я не міг би потім, якщо щось трапиться, заперечувати, що така розмова при свідках була. А я не зупинив її (знову-таки, як з голодуванням) і нічого не зробив.

Домовилися, що я подумаю і що не будемо обговорювати нічого ніякими електронними каналами. Через два дні ми зустрілись у Києві з Вірою Савченко, і я сказав їй, що я проти цієї затії, але якщо її сестра остаточно вирішить їхати, допоможу організувати маршрут. Напередодні суду Віра надіслала умовне "так". Я вирішив спробувати довезти Надію машиною з Мінська. Там зазвичай немає ефективного контролю на російсько-білоруському кордоні, а білоруські прикордонники і білоруські "чорні" бази паспортів на приліт з Києва могли її пропустити навіть у тому випадку, якщо в російських базах вона все ж є.

Новини за темою

Водія-білоруса найняли втемну, в аеропорту він зустрічав рейс з табличкою "Лагутіна", не знаючи, кого повезе. Нічого нелегального у поїздці не було, основний зміст маневру був у тому, щоб уникнути вирішення питання про в'їзд московськими аеропортівськими службами, які на такі випадки натаскані і знають, як їм діяти. І збільшити ефект сюрпризу, давши Москві менше часу придумати яку-небудь гидоту. У провінції, можливо, буде простіше, вирішив я.

Я помилявся. Від липня, коли я востаннє їздив там машиною, посилили контроль. Савченко, коли побачили український паспорт, спершу сказали, що мінською трасою проїхати можуть тільки громадяни РФ і Білорусі. Всі іноземці повинні їхати в об'їзд через КПП в Брянській області. Вже хотіли відправити їх назад, але тут Савченко ВПІЗНАЛИ. Я собі можу уявити сум'яття в голові пересічного прикордонника, коли він розуміє, що перед ним ТА САМА НАВІДНИЦЯ, і незрозуміло, що з нею робити: чи то гнати, чи то в'язати, чи то кланятися, оскільки сам Путін її помилував.

Далі були три насичені емоціями години. Сама Надія зникла зі зв'язку, водій, у якого теж забрали паспорт, був дуже стурбований, сказав, що її вже годину як повели у приміщення, і він не знає, що робити. До того ж і паспорт вона чомусь взяла простий, а не дипломатичний депутатський. Я вже уявляв собі завтрашні заголовки: "Савченко заарештовано за шпигунство" та "Адвокат допомагає повернути вбивцю у в'язницю". Віра Савченко посилювала хаос, вимагаючи від мене телефоном точного звіту, що там відбувається. Я в цей момент саме вилітав з Праги до Москви і найменше міг сказати, що відбувається на кордоні. Згодом, за три години, коли із Смоленська приїхав викликаний підлеглими полковник, Савченко сказали їхати назад. Повного сюрпризу вже не вийшло, їхати в об'їзд було довше, тож я просто наказав водієві везти її назад, і купив їй квиток на ранковий рейс у Шереметьєво. Там на неї, мабуть, вже чекали. У всякому разі, не здивувалися. На прильоті з Мінська ніколи немає контролю паспортів, але цього разу його влаштували. Втім, хвилин через 40 її вже випустили в зал прильоту, я викликав їй таксі, і до пів на десяту вона була у Верховному суді.

Новини за темою

Я не знаю, на якому максимальному рівні узгоджували її пропуск. Не схоже, що на високому. Тим більше, що там було рішення не на "нагнути правила", а на "зробити за законом", позаяк таке завжди проходить легше. Всі кухонні міркування, що це вирішував особисто Путін або директор ФСБ... Наплив "ватяної" преси у Верховному суді почався тільки після того, як фото Надії з вестибюля розійшлися по Твіттеру. Перед цим журналістів майже не було, Савченко не чекали. Російська адміністрація дуже ласа на піар-приводи, і якщо б у них було більше часу на обдумування, вони зробили б щось цікавіше. А так на другій годині тільки почали підтягуватися летючі камери з каналів і ще, явно за особистим почином, один фрікуватий депутат, який у перервах намагався агітувати. Карпюк і Клих, коли побачили Савченко в залі, були щиро раді. РЕН-ТВ збрехало, що вони нібито були незадоволені і ревнували, що їй більше уваги. Але загалом медіа явно були не готові і не мали єдиного темника. Після засідання старший пристав запропонував вивести нас із будівлі в обхід натовпу. Ми сіли в машину і поїхали до посольства. Мені почали обривати телефон. Савченко звали заїхати в ефір "Еха" і "Дощу", а Перший канал навіть запропонував оплатити їй зміну квитка, якщо б назавтра вона прийшла до них на політичне ток-шоу. Вона всім відмовила. Як на мене, даремно. Коли женеш інформаційну хвилю, не варто гидувати навіть мерзотним НТВ. Вони все одно не скажуть нічого хорошого, хай тоді кажуть своє погане, але про потрібний нам привід.

О першій ночі я відвіз Савченко в Шереметьєво. Росіяни до цього моменту так і не придумали, що ще можна зробити. Поки ми сиділи з адвокатами та консулом у ресторані, нас нишком знімав Lifenews, який потім видав гарячу новину, що Савченко повечеряла хачапурі та чаєм. Внизу на вулиці чергував ефесбешний мінівен, і якщо він і поїхав за нами від ресторану, то дуже інтелігентно. Ми обговорювали, що їм потрібно, і вирішили, що це нам охорона від випадкових ідіотів. Зате Lifenews покотили за нами демонстративно, бампер у бампер. У мене був час, і я повіз їх кататися нічною Москвою. Каталися години півтори, відстали вони тільки в аеропорту. Надія потім писала, що в аеропорту її знайшли РЕН-твшники, які навіть полетіли з нею до Риги.

Новини за темою

За підсумками вояжу ми отримали різке посилення уваги до справи Миколи і Стаса. У Росії, здається, поки ще не вирішили, що про це годиться думати. Там все складно: те, що вона "бандерівка" і вбивця, це начебто погано, але що за мир на Донбасі - начебто добре, Путін її помилував, а він має рацію, але вона приїхала захищати укрофашистів, але ж законно приїхала, а все одно дивно, що її не посадили... Стільки смислів відразу у російського глядача в голові не вміщається. Хтось писав, що російські ЗМІ тепер використовують це, щоб говорити, що ось, дивіться, війни немає. Чуваки, вони й так це говорять. Що війни з братською Україною немає, але ми її ось-ось виграємо, а взагалі немає ніякої України. Залиште їх у спокої, думайте, як використовувати додаткову увагу, яку Савченко для нас напрацювала, на користь справі. Я вчора був на вечорі у посольстві США. Вони в курсі, що Савченко приїжджала, теж здивувалися і залюбки обговорювали курйоз. Ось ці розмови про привід, вони допомагають обговорювати серйозне. Знову від розмови до розмови збираємо ресурс міжнародної підтримки. Будемо цим користуватися, поки не охололо.

Але краще не повторюйте цей трюк вдома.

Ілля Новіков

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>