Як російські танки Т-90 показали себе в Сирії

Як російські танки Т-90 показали себе в Сирії
T-90A kyiveuromarathon

Оригінал сайт The National Interest

Взаємопов'язані конфлікти, що терзають сучасний Близький Схід, спричинили жахливі людські страждання і серйозно вплинули на весь світ. У числі іншого, вони підірвали репутацію головних західних танків, що раніше вважалися практично невразливими.

Іракські М1 "Абрамси" не тільки не зуміли запобігти захопленню Мосула в 2014 році, але і самі опинилися захоплені і надалі звернені проти своїх же господарів. У Ємені безліч саудівських М1 знищили повстанці-хусіти. Туреччина, яка втратила кілька М60 "Паттонів" і модифікованих М60Т "Сабра" в зіткненнях з курдами і бойовиками ІДІЛ, врешті-решт була змушена розгорнути грізні "Леопарди-2А4" німецького виробництва. Протягом лічених днів 8 або 10 з них були знищені ІДІЛ.

Фото з відкритих джерел

Хоча у ряді випадків ці танки показали б кращі результати, якби вони були оснащені додатковими захисними модифікаціями, технічні недоліки виявилися не настільки важливі в порівнянні з підготовкою екіпажу, його бойовим духом, і розумною тактикою командування. Зрештою, навіть самий броньований танк буде вразливий збоку, ззаду і зверху — і повстанці з довголітнім військовим досвідом навчилися влаштовувати пастки на нерозсудливо розгорнуті танки, використовуючи далекобійні протитанкові снаряди, запущені з відстані декількох миль.

Єдиним винятком у низці зруйнованих репутацій став російський танк Т-90А — на озброєнні Росії є 550 цих машин, які залишаться найкращими серед її основних бойових танків аж до повного введення в дію Т-14 "Армат". Т-90 був розроблений в кінці 1990-х, поєднавши корпус введеного в масове виробництво Т-92 з баштою більш технічно досконалого, але в цілому невдалого Т-80. Володіючи тією ж низькою посадкою і екіпажем з трьох осіб (самозарядна зброя 2А46М дозволила позбутися заряджаючого), п'ятидесятитонний Т-90А помітно легше семидесятитонного М1А2 і "Леопарда-2".

Т-14 "Армата" Фото з відкритих джерел

В 2015 році, коли втрутилася Москва в сирійську війну на боці оточеного з усіх боків Башара Асада, вона передала Сирійській Арабській Армії близько тридцяти Т-90А, а також модифіковані Т-62М і Т-72. Сирійська армія потребувала цьому підкріплення, втративши більше 2000 бронемашин за минулі кілька років — особливо тяжкі втрати сталися після того, як сирійські повстанці отримали американські ракети TOW-2A у 2014. Т-90 були розподілені між 4-ю танковою дивізією, "Бригадою Пустельних Соколів" (яка складається з ветеранів САА і лояльних до Асада воєначальників), а також "Силами тигра" — елітним формуванням САА чисельністю в батальйон, що спеціалізується на наступальних операціях.

У лютому 2016 сирійські повстанці зняли відеозапис того, як ракета TOW потрапляє в танк Т-90 на північному сході Алеппо. Снаряд вибухнув у сліпучому спалаху, однак, коли розвіявся дим, стало ясно, що динамічний захист "Контакт-5" привів до передчасного вибуху TOW, мінімізувавши завдані йому збитки (що не відразу дійшло до навідника танка — на повному відео він вибрався з вже відкритого люка і втік пішки). Так чи інакше, відео отримало масову популярність.

Новини за темою

Хоча основні західні танки перевершують Т-90А своєю вогневою міццю, у нього є ряд захисних систем, особливо ефективних проти протитанкових снарядів, яких позбавлено більшість "Абрамсів" і "Леопардів-2" — а протитанкові снаряди знищили куди більше бронемашин, ніж основні танкові гармати.

Якщо поглянути на Т-90А спереду, можна помітити моторошнуваті "очі" на його башті — вірний спосіб відрізнити цей танк від візуально схожого на нього модернізованого Т-72. Насправді це випромінювачі, покликані збивати систему лазерного наведення на ракетах — коли вони діють, вони світяться загрозливим червоним кольором. Випромінювачі — одна зі складових активного захисту Т-90 "Штора-1", яка також здатна запускати димові гранати, що випускають аерозольну хмару, яка глушить інфрачервоні промені. Також у "Шторі" є 360-градусний детектор лазерного світла, що автоматично приводить в дію контрзаходи, якщо танк позначений ворожими лазерами — система може навіть повернути знаряддя танка у бік нападників. Наступний рівень захисту Т-90 — реактивна броня "Контакт-5", що вибухає перед ударом снаряда, щоб збити його боєголовку і додати на його шляху додаткові перешкоди.

T-90A kyiveuromarathon

Чи надала реактивна броня Т-90 і система "Штора" гарантований захист проти далекобійних протитанкових снарядів? Ні — однак ви про це дізнаєтеся тільки в тому випадку, якщо знайдете куди менш відомі відеозаписи, що відобразили знищення або захоплення Т-90 повстанцями або урядовими силами. Якуб Яновський присвятив свій час пошуку і запису інформації про втрати серед бронемашин в Сирії, і нещодавно опублікував величезний архів об'ємом понад 143 гб з відеозаписами, на яких є як злочини, вчинені сторонами конфлікту, так і безліч боїв із застосуванням протитанкових снарядів.

Згідно Яновському, йому відомо про знищення 5 або 6 з 30 поставлених САА Т-90А протягом 2016 і 2017 років — здебільшого вони стали жертвою керованих ракет TOW-2A (варто зазначити, що деякі з знищених танків піддаються відновленню при значному ремонті). Ще чотири потрапили під удар, однак їх стан невідомий. Зрозуміло, могли бути й інші, незадокументовані втрати — є також випадки, коли неможливо визначити модель танка по його зовнішньому вигляду.

Крім того, повстанці альянсу HTS захопили два Т-90 і застосували їх в бою; ще один був захоплений ІДІЛ в листопаді 2017 року. У червні 2016 повстанці "Фронту завоювання Шама" вивели з ладу Т-90 за допомогою TOW-2. Відеозапис, знятий в подальшому дроном, зафіксував дим, що піднімався з люка башти, і характерне для Т-90 світло випромінювачів "Штори". На іншому відео, знятому 14 червня 2016 року в Алеппо, видно Т-90, який здійснює різкий розворот і спрямовується в укриття — очевидно, екіпаж помітив наближення ракети TOW. Тим не менш, вона потрапила в його бічну або тилову броню. Танк вибухнув, наповнивши повітря уламками, однак продовжував котитися в укриття.

Фото з відкритих джерел

Інший Т-90А потрапив під удар або аналогічної TOW російської ракети "Конкурс", або більш потужної ракети з лазерним наведенням АТ-14 "Корнет" — це сталося поблизу Ханассера в Сирії і призвело до поранення навідника. Зрештою екіпаж покинув танк, оскільки вогонь поширився з кулеметного гнізда на іншу машину і підпалив 125-міліметрові снаряди в системі автоматичного заряджання. Розташування амуніції посеред танка, поруч з екіпажем, ніж в окремому сховищі, як це робиться в М1, давно було недоліком російських танків.

Тим часом, повстанці обслуговували два Т-90 в покинутому цегельному заводі в провінції Ідліб. У квітні 2017 року повстанський Т-90А, додатково захищений мішками з піском, підтримав наступ повстанців на Маадан, що було висвітлено російськими ЗМІ. Пізніше один Т-90А був відбитий урядом, а інший виведений з ладу - згідно з повідомленнями, це зробив Т-72, який потрапив у його бічну броню кінетичним снарядом.

У жовтні бойовики ІДІЛ захопили біля 4-ї танкової дивізії Т-90А, коли той заїхав у піщану бурю поблизу Ель-Меядина на сході Сирії. Пізніше, 16 листопада 2017, ІДІЛ влаштувала пастку танковій колоні "Сили тигра", і збила башту Т-90А, залишивши танк перевернутим в пустелі. Згідно з повідомленнями, його команда загинула. Проте лояльні Асаду ЗМІ стверджують, що насправді це був Т-90, раніше захоплений ІДІЛ, який виявився непридатним до використання і знищений в цілях пропаганди.

Новини за темою

Це аж ніяк не означає, що захисні системи Т-90 не працюють. В неймовірній пригоді, знятій 28 липня 2016 року, танк Т-90 поблизу ферм Аль-Маллах у Алеппо піддався удару ракети TOW, однак залишив хмару пилу в цілості й схоронності завдяки своїй реактивній броні. Коли бронемашина відчайдушно покотилася геть, загін вразив її другий ракетою — тим не менш, танк пережив і цей удар, незважаючи на заподіяну їм шкоду.

За словами Яновського, він не знає випадків, коли Т-90 був би знищений зброєю ближнього бою, оскільки "режим рідко використовує Т-90 в ближньому бою, особливо після захоплення цих двох танків противником". На думку Яновського, Т-90 продемонстрував порівняльний успіх, незважаючи на втрати, спричинені "надмірною самовпевненістю і поганою координацією з піхотою, притаманними САА".

Згідно Яновському, самою корисною якістю Т-90 виявилася його система наведення і вогню, що перевершує таку у попередніх російських танків. "Т-90 добре проявили себе, коли мали змогу обстрілювати повстанців здалеку або вночі, користуючись перевагою, яку давала їм сучасна оптика і комп'ютерна система". Дійсно, з середини 2000-х танки моделі Т-90А отримали французькі тепловізори Катрін-ФС.

Само собою, нечисленні Т-90 не могли надати значного впливу на масштабну громадянську війну, яка точиться вже багато років. Однак Яновський вважає, що з їх використання можна винести урок. "Режиму пощастило, що повстанці не отримали далекобійних протитанкових ракет, що завдають удар зверху — вони б були надійним засобом для знищення Т-90". До числа подібних ракет відноситься "Джавелін" і TOW-2B.

Фото з відкритих джерел

"На мій погляд, великою проблемою Т-90 (і більшості інших сучасних танків) є повна відсутність системи активного захисту, що збиває ракети — в ідеалі, вона повинна мати 360-градусним покриття, однак мінімумом є 270 градусів. Без такої системи танк вразливий не тільки для дешевих гранатометних снарядів в умовах міського бою, але і для керованих протитанкових ракет, випущених під несподіваним кутом. Враховуючи далекобійність сучасних протитанкових ракет [зазвичай становить від 2 до 5 миль], в бою будуть регулярно відбуватися ситуації, в яких з'явиться можливість нанести удар по бічній броні ворожих танків з віддалених позицій", - каже Яновський.

Згідно з повідомленнями, Росія має намір модифікувати свої Т-90А, які зараз технологічно поступаються Т-90МС, що стоять на службі в індійській армії, до моделі Т-90М, оснащеної новою системою активного захисту, оновленої реактивною бронею і більш потужною зброєю 2А82. Втрати в Сирії свідчать, що будь-який танк — чи то буде Т-90, М-1 або "Леопард-2" — вразливий на полі бою, де присутня безліч далекобійних протитанкових ракет. Система активного захисту і попередження про ракетний напад життєво необхідна для боротьби з цією загрозою — але не менш важливо і обережне тактичне розгортання, підготовка екіпажу і покращена взаємодія з піхотою, покликана звести до мінімуму загрозу дальніх атак і засідок, а також надати танку додаткову підтримку у виявленні потенційних загроз.

Себастьян Роблін

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів