Як російська пропаганда створює негативний образ Європи

Якщо путінський режим зможе зганьбити образ Європи і зробити його непривабливим для росіян — багато з яких довгий час вважали себе європейцями — тоді він позбавить їх джерела надії та можливої моделі. Якщо Європа стала божевільною, збоченою, небезпечною і такою, що вмирає, тоді росіянам буде набагато краще за їхньої нинішньої корумпованої тоталітарної системи

Як російська пропаганда створює негативний образ Європи
Фото з відкритих джерел

Енн Епплбаум

Журналістка і письменниця

Якщо путінський режим зможе зганьбити образ Європи і зробити його непривабливим для росіян — багато з яких довгий час вважали себе європейцями — тоді він позбавить їх джерела надії та можливої моделі. Якщо Європа стала божевільною, збоченою, небезпечною і такою, що вмирає, тоді росіянам буде набагато краще за їхньої нинішньої корумпованої тоталітарної системи

Оригінал на сторінці The Washington Post

"У деяких країнах дітей забирають з сімей, якщо в цих сім'ях не нав'язується гомосексуальність. Ні, це відбувається не в Росії, це відбувається в Європі" (російське телебачення).

Оскільки це безпосередньо зачіпає нас, оскільки це зачіпає президента США і оскільки про це дуже багато пишуть і говорять, стратегія і тактика дезінформаційної кампанії російського уряду на Заході останнім часом перетворилися на надзвичайно важливу тему. Оскільки це відбувається дуже далеко і оскільки це відбувається іншою мовою, ми набагато рідше звертаємо увагу на пропаганду російського уряду всередині Росії. Проте зрештою нас це теж торкнеться — можливо, навіть раніше, ніж ми думаємо.

Трансформація російських ЗМІ відбулася не миттєво. У 2010 році інтернет в Росії був відносно жвавим місцем, де люди, які дотримувалися різних переконань, могли висловлювати свої ідеї — принаймні, певний час. Незалежні ЗМІ були популярними, а до незалежних голосів дослухалися. Негативні повідомлення і розповіді про західний світ, звісно, були, але були і позитивні. Однак минуло всього вісім років — Володимир Путін повернувся на посаду президента, політика уряду в галузі інформації різко змінилася, — і ситуація стала іншою.

Новини за темою

Справа не в тому, що Росія перетворилася на Радянський Союз або тоталітарну державу, де є лише одна газета. У Росії зараз безліч джерел інформації: різні телеканали, де нерідко є високоякісні розважальні програми, безліч газет, деякі з яких досить професійні, високоінтелектуальні та примітивні журнали і сайти. Однак ця видимість різноманіття оманлива. Хоча стилі можуть сильно відрізнятися, переважна більшість ЗМІ належить державним або пов'язаною з державою компаніям, і їхні публікації часто дуже схожі. Якщо говорити про телебачення, яке є головним джерелом інформації для більшості росіян, то велика частина інформації про Захід має вкрай негативний характер.

В результаті проведеного нещодавно дослідження характеру інформації на трьох основних російських телеканалах були зроблені вражаючі висновки щодо того, що росіяни чують про Європу. Експерти аналізували випуски новин і політичні ток-шоу з літа 2014 року по грудень 2017 року. Вони виявили, що негативні повідомлення про Європу звучали на трьох основних російських телеканалах в середньому по 18 разів на день. Співвідношення негативних і позитивних повідомлень про європейські країни склало 85% до 15%, а у випадку з деякими європейськими країнами відсоток негативних повідомлень виявився ще більшим. Найчастіше в негативному світлі виставлялася Франція — можливо, тому, що на нещодавніх президентських виборах проросійський кандидат Марін Ле Пен програла проєвропейському супернику.

Новини за темою

Більшість цих повідомлень — від важливих світових новин до повідомлень про вбивства і відвертих вигадок ("німецький уряд забирає дітей у батьків і передає їх гомосексуальним парам") — вкладається у визначений набір наративів. Повсякденне життя в Європі зображується лякливим і хаотичним. Європейці — слабкі люди, яким притаманне падіння моралі і відсутність спільних цінностей. Страх перед тероризмом паралізує людей. Міграційна криза продовжує поглиблюватися. Антиросійські санкції призвели до зворотного результату і тепер завдають збитків європейській економіці, знищуючи державу добробуту. А Росія, відповідно до цієї версії світу, не потребує такої держави добробуту, тому що її громадяни набагато витриваліші.

Результати цього дослідження підтверджують результати попередніх, таких, як торішнє дослідження, під час якого експерти теж проаналізували, як часто Євросоюз зображується російськими ЗМІ агресивним і інтервенціоністським, що планує використати Україну як звалище для ядерних відходів і примушує своїх членів проводити "русофобську" політику.

Мотиви, що лежать в основі такого освітлення, досить просто зрозуміти. Очевидно, російська держава не зацікавлена в тому, щоб російський народ захоплювався Європою, її демократією або диктатурою закону, а також її високим рівнем життя. Спогади про революцію на Майдані — коли молоді українці вийшли на вулиці Києва, вимахуючи європейськими прапорами і закликаючи покласти край корупції, — досі досить свіжі, щоб лякати Москву. Якщо путінський режим зможе зганьбити образ Європи і зробити його непривабливим для росіян — багато з яких довгий час вважали себе європейцями — тоді він позбавить їх джерела надії та можливої моделі. Якщо Європа стала божевільною, збоченою, небезпечною і такою, що вмирає, тоді росіянам буде набагато краще за їхньої нинішньої корумпованої тоталітарної системи.

Новини за темою

У цього нескінченного потоку негативних новин може бути ще одна зловісна причина, особливо з урахуванням того, що такі ж новини росіяни чують про США та Україну. Якби Росія очікувала або планувала який-небудь конфлікт з Європою — дипломатичний, економічний, політичний або військовий — її лідери використовували б саме таку стратегію: виставляти сусідів Росії одночасно агресивними і слабкими, зіпсованими і небезпечними і позиціонувати Європу як суспільство, яке більш сильна і доброчесна Росія може і має з легкістю розтрощити. Можливо, ця думка надто песимістична. Однак в іншому випадку досить важко пояснити, чому Москва так поводиться.

Енн Епплбаум

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів