лідери "нормандської четвірки"
З відкритих джерел

Оригінал на сайті Atlantic Council

Президент США Дональд Трамп впроваджує новий стиль керівництва, в ЄС відбуваються політичні та економічні кризи, зростає напруженість в іноземних і внутрішніх справах Росії, яким чином все це відіб'ється на Україні – країні, яка стала основним полем битви в протистоянні між про- та антизахідними силами. Вирішення українського питання, яке виникло в 2014 році, має велике значення для майбутніх американо-російських відносин, репутації ЄС як покровителя демократії, транснаціональної безпеки в Східній Європі та майбутнього уявлення Росії про саму себе.

В ідеалі сьогодні українці повинні були б сконцентрувати свою увагу на реалізації великої Угоди про асоціацію з ЄС і програмі з децентралізації системи державного управління країною. Замість цього уряду й суспільству України доводиться виробляти нові орієнтири відповідно до геополітичної ситуації, яка все більше ускладнюється. Лідери країни зобов'язані відводити дорогоцінні ресурси на зовнішню політику, безпеку і військову справу в цілях забезпечення стабільності в країні та її існування в цілому.

Новини за темою: Клімкін розповів невідомі раніше подробиці про телефонну розмову Порошенка і Трампа

Ключові питання для України в перспективі найближчих місяців пов'язані з тим, якою буде позиція США та ЄС щодо російсько-українського конфлікту. Особливо це стосується анексії Криму та інтервенції на Донбасі, що не припиняється з 2014 року. Зараз, у 2017 році США і ЄС можуть продовжувати рух в одному руслі або ж вступити в протидію, і коли це може статися і в якій формі – залишається незрозумілим.

Якою буде нова політика Заходу щодо Росії?

Сигнали, які надходять від команди Трампа, про ставлення до Росії суперечливі. По один бік, сам президент і деякі його налаштовані на Росію радники; по інший - його призначенці в Держдепартаменті, ЦРУ і Пентагоні, а також багато провідних республіканців Конгресу. Обидві сторони продемонстрували різні і деколи абсолютно суперечливі підходи до Кремля. Якою ж у кінцевому підсумку буде зовнішня політика США? Що буде з себе представляти спроба Трампа відновити американо-російські відносини, і яким чином це відобразиться на протистоянні Києва та Москви?

Майбутня позиція ЄС залежить від низки конкретних подій цього року, включаючи президентські вибори у Франції. Хто переможе: Франсуа Фійон, Марін Ле Пен, Еммануель Макрон або ж інший кандидат? Кілька тижнів тому здавалося, що саме Фійон стане новим президентом Франції. Тим не менш, незалежний Макрон, колишній протеже нинішнього президента, зараз лідирує в опитуваннях. Різні переваги нових президентів США і Франції можуть привести до пом'якшення позиції ЄС щодо Росії.

Новини за темою: Трамп обіцяє розібратися, що відбувається на Сході України

Якби Брюссель змінив своє ставлення до Москви, чи були б готові уряди Англії та Канади, які критикують Путіна, до того, щоб грати нову роль у формуванні політики Заходу щодо проблеми стосунків Росії й України? Можливо, що й інші політичні події в ЄС 2017 року вплинуть на позицію Брюсселя щодо конфлікту Москви і Києва. Багато хто побоюється, що нинішня стратегія німців з вирішення кризи в Східній Європі не протримається довго.

Яких змін чекати в Німеччині в 2017 році?

У 2016 році, коли Німеччина головувала в ОБСЄ, ключову тему переговорів між Києвом, Москвою, Берліном і Парижем у реалізації мінських угод стали називати "формулою Штайнмаєра", на честь екс-міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра.

Суть "формули Штайнмаєра" полягає в наступному: Київ повинен надати так званим "народним республікам" у Донецькій і Луганській областях особливий статус, як це передбачено мінськими угодами, після простого виконання основних умов для встановлення безпеки в регіоні Москвою і її довіреними особами на Донбасі. Особливий статус територій повинен вступити в постійну силу тільки в тому випадку, коли і якщо ОБСЄ визнає, що місцеві вибори на цих територіях будуть відповідати основним демократичним стандартам. Це означає, що вибори повинні відбуватися у відповідності з українським законодавством та при повній участі українських державних діячів, політичних партій, ЗМІ і суспільства, а також безперешкодній присутності визнаної міжнародної місії зі спостереження за виборами.

Зараз Німеччина і її роль у міжнародних справах змінюється, і "формула Штайнмаєра" може опинитися під загрозою. 1 січня Берлін передав головування в ОБСЄ Відню. Штайнмаєр скоро стане новим федеральним президентом Німеччини, а Зігмар Габріель, ще один представник Соціал-демократичної партії (СДПН), змінив його на посаді міністра закордонних справ.

Новини за темою: ХДС/ХСС висунули Меркель у якості єдиного кандидата на пост канцлера

Найголовніше, німці обиратимуть новий парламент у вересні 2017 року, згодом парламент проведе голосування за нового канцлера, який сформує новий уряд. Цілком ймовірно, що Ангела Меркель продовжить роботу на посаді канцлера, але навіть якщо і так, Християнсько-демократичний союз і Християнсько-соціальний союз (ХДС/ХСС, по суті, єдина сила), швидше за все, залишиться домінуючою правлячою партією і висуне кандидатуру нового канцлера.

Єдиною можливою принциповою зміною в Берліні, яку не можна виключати, може стати заміна нинішнього партнера по коаліції СДПН ХДС/ХСС на ліберал-демократів (ВдПН) і "зелених". Такий докорінно перероблений кабінет може означати перегляд зовнішньої політики Німеччини після вересня 2017 року, якщо МЗС потрапить під управління іншої партії. Проте малоймовірно, що ці та інші події в Німеччині змінять значимість Берліна, зменшать його позицію в рамках формування зовнішньополітичного апарату ЄС чи змінять підхід Берліна до української кризи. Німеччина, швидше за все, продовжить активну участь у спробах вирішити конфлікт і буде намагатися зберегти єдність ЄС. Таким чином, цілком імовірно, що Берлін та Брюссель і надалі будуть дотримуватися "формули Штайнмаєра" щодо конфлікту на сході України.

Чому необхідна одностайна підтримка Заходу?

Для того, щоб "формула Штайнмаєра" працювала, поточний режим санкцій Заходу щодо Росії повинен залишатися чинним. Без постійного тиску Москва навряд чи погодиться на повернення контролю над окупованими територіями на Донбасі Києву або міжнародній миротворчій місії, або на проведення демократичних виборів у відповідності з законодавством України. Однак неясно, чи зможе Захід зберегти єдність і послідовність щодо Росії.

Новини за темою: Меркель схвалила реформи в Україні і пообіцяла допомогу

Замість цього найближчим часом у Вашингтоні і Брюсселі може набрати силу ідея "великої угоди" з Росією. Поки виробляються нові дипломатичні ініціативи, вони не повинні перетворитися на кроки щодо пом'якшення позиції Заходу по відношенню до Москви без істотних поступок Росії Україні. Швидше за все, постійне порушення мінських угод Росією і її довіреними особами призведе до посилення позиції Заходу щодо Москви і розширенню діючого режиму санкцій.

Андреас Умланд

Переклад UAINFO

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.