banner banner banner banner

Як позбутися енергозалежності України

Ми повинні знайти нові моделі, підходи та механізми до стимулювання розвитку відновлюваної енергетики, які нададуть нам можливість не лише подолати відставання від світових тенденцій, а й почати переганяти інші країни світу

Як позбутися енергозалежності України
Фото з відкритих джерел

Юрій Одарченко

Народний депутат України

Ми повинні знайти нові моделі, підходи та механізми до стимулювання розвитку відновлюваної енергетики, які нададуть нам можливість не лише подолати відставання від світових тенденцій, а й почати переганяти інші країни світу

Наша держава на 70% залежить від імпорту нафти та газу. Тож для нас надзвичайно актуально розвивати альтернативні види енергії – водні, вітрові, сонячні. Весь світ вже давно запроваджує відновлювані джерела енергії, що не лише не шкодять довкіллю, а й позитивно впливають на економічний розвиток територіальних громад. Адже за 14 днів одне лише сонце випромінює такий обсяг енергії, якого б вистачило на потреби людства протягом всього календарного року. Територія України – зона середньої інтенсивності сонячної радіації. Проте в нашій країні більше сонячних годин на рік, ніж у половині країн ЄС, що робить її дуже привабливою в плані інвестицій у "зелену" енергетику. Окрім того, розвиток відновлюваної енергетики не тільки дасть можливість бути незалежними від іноземних постачань, а й збільшить кількість робочих місць, дасть розвиток економіці, підвищить рівень ВВП країни та однозначно зможе позитивно вплинути на екологічну ситуацію регіонів.

Будівництво "Північного потоку-2" — новий виклик для України

Фото з відкритих джерел

 

Будівництво "Північного потоку-2" є великим ризиком для нашої держави. Проект "Північний потік-2" передбачає будівництво і роботу двох ниток газопроводу загальною потужністю 55 млрд куб. м газу на рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини. Новий трубопровід планують побудувати поруч з уже наявним "Північним потоком-1". Тобто в обхід України. Найбільш жорстку позицію проти будівництва нового газопроводу, крім України, посіли Болгарія, Чехія, Греція, Угорщина, Естонія, Латвія, Литва, Польща та Румунія. Лідери цих країн вважають, що збереження транзиту газу через Україну є важливим не лише з точки зору енергетичної безпеки, а й з огляду на забезпечення стабільності у східноєвропейському регіоні. На боці "Північного потоку 2" стоять уряди Німеччини та Австрії. Обидві країни мають економічні та політичні інтереси, оскільки серед партнерів "Газпрому" за цим проектом є дві найбільші компанії: німецькі Wintershall і Uniper та австрійська ÖMV. Крім того, значний інтерес проявляють нідерландсько-британська Royal Dutch Shell та французька Engie, які є серед акціонерів "Північного потоку-2". Наприклад, підтримка ФРН "Північного потоку-2" пояснюється кількома причинами: Німеччина отримуватиме газ із Росії в обхід транзитних маршрутів. Як наслідок, Берлін отримає контроль над розподілом російського ресурсу в Європі, стане основним газовим хабом і країною-транзитером, зможе впливати на ціни, ймовірно, ціна на російський газ для Німеччини зменшиться. Німецькі компанії візьмуть на себе роль польських та словацьких і стануть не споживачами, а продавцями. Берлін посилить своє стратегічне значення в Європі як найбільшої економіки та потужного політичного центру. Однак для України будівництво "Північного потоку-2" кардинально підірве економіку всієї країни. За оцінками "Нафтогазу України", будівництво обхідних маршрутів може позбавити Україну доходу від транзиту газу, які в 2017 році становили 3 млрд дол., а також знизить інвестиційну привабливість ГТС. Запустити газопровід планують уже в 2019 році. Тож ситуація з будівництвом "Північного потоку-2" повинна підштовхнути Україну до розвитку саме альтернативних джерел енергетики, адже часу чекати в нас немає.

Увесь світ переходить на альтернативну енергетику

Наразі весь світ активно переходить на "зелені" види енергії, і це підтверджують цифри. 144 держави проголосили альтернативну енергетику пріоритетом своєї політики. Загалом же в ЄС близько третини всієї енергії отримують з відновлюваних джерел. Найпотужнішими виробниками "зеленої" електроенергії стали сім країн: Китай, США, Німеччина, Італія, Іспанія, Японія, Індія. На сьогодні в США вже є три міста, які повністю перейшли на відновлювану енергетику (Аспен, Берлінгтон, Вермонт). За даними аналітиків Міжнародного енергетичного агентства, оприлюдненими в дослідженні World Energy Outlook, до 2035 року інвестиції в альтернативну енергетику становитимуть близько 5,7 трлн долл. Водночас фотоелектрична і вітрова енергія стала найдешевшим джерелом енергії у багатьох регіонах Європи. У 98 країнах надають пільги виробникам "зеленої" енергетики, розуміючи, що її розвиток відповідає стратегічним цілям країни: енергетична незалежність, дешева енергія, робочі місця, турбота про довкілля. Передбачається, що до 2035 року загальний обсяг щорічної держпідтримки "чистої" енергії зросте до 205 млрд дол. і досягне 0,17% глобального ВВП.

Новини за темою

"Зелений тариф" України і що гальмує розвиток галузі

"Зелений" тариф, що дає можливість продавати отриману електрику в мережу за вигідними пільговими розцінками, – один з найвищих у Європі. Усе це вселяє оптимізм щодо майбутнього розвитку альтернативної енергетики в Україні. Але є й проблеми. У сфері електроенергетики зберігається монопольний вплив декількох фінансово-промислових груп, які виграють від нинішнього тарифоутворення для теплової енергетики. Навіть після схвалення законів про національного регулятора та ринок електричної енергії монополісти у співпраці з представниками влади продовжують блокувати реформу електроенергетики і зберігати контроль над роботою НКРЕКП з метою отримання високих прибутків та мінімізації операційних та інвестиційних витрат через перекладання їх на кінцевого споживача. А розвиток альтернативної енергетики можливий лише за умови стабілізації політичної ситуації в країні та, як наслідок, поліпшення інвестиційного клімату, що доповнить сприятливі кліматичні характеристики регіонів.

Відновлювана енергетика — це розвиток місцевих громад

Фото з відкритих джерел

Якщо наша держава прагне енергетичної незалежності, законодавство неодмінно повинне змінюватись, стаючи все більш сприятливим для розвитку сонячної енергетики. Саме це означатиме для нас дорогу європейським шляхом. Упевнений, що та сама Херсонщина з її сприятливими умовами для розвитку цієї галузі також має чудові перспективи для розвитку власної бази сонячної енергетики. 240 ясних днів із 365 роблять Херсонщину лідером у перспективі розвитку геліоенергетики. Взагалі потенціал сонячної енергетики в області оцінюють у 310 тис. т віртуального палива, що відповідає використанню 267,24 млн куб. м газу або половині річної норми його споживання. Першу в регіоні сонячну станцію запустили у Скадовському районі в лютому 2013 році біля села Лазурне на солончаках – на ґрунтах, непридатних для сільськогосподарського використання, зате ідеальних для зведення промислового об’єкту. Робота цієї електростанції сприяє скороченню щорічних викидів вуглекислого газу на 8855 т. Наразі на Херсонщині, окрім Лазурного, сонячні електростанції також працюють у самому Херсоні, в Білозерці, Новій та Старій Каховці, Генічеську, Зеленівці, Новотроїцьку, Цюрупинську, Великій Благовіщенці, Новоолексіївці, Високопіллі, Каїрці, Трифонівці, Сиваші, Малинівці, Каланчаку, Великій Лепетисі та Миколаївці. Розвиток альтернативних джерел енергетики буде сприяти також децентралізації енергосистем у країні, що дає можливість вирішувати проблеми енергопостачання важкодоступних сільських районів, вирішує комплекс економічних, екологічних і соціальних проблем цілих регіонів.

Новини за темою

Держава повинна підтримувати розвиток "зеленої" енергетики

Ми повинні знайти нові моделі, підходи та механізми до стимулювання розвитку відновлюваної енергетики, які нададуть нам можливість не лише подолати відставання від світових тенденцій, а й почати переганяти інші країни світу. Одним зі стратегічних питань у галузі "зеленої" енергетики в Європейському Союзі є перехід від системи "зелених" тарифів до аукціонів. Виробники електричної енергії за рахунок відновлюваних джерел енергії тепер мають конкурувати з енергетикою на викопному паливі. Але треба врахувати, що програми підтримки ВДЕ в багатьох країнах ЄС почали діяти набагато раніше, ніж в Україні, більше того, ухвалені нещодавно закони "Про ринок електричної енергії" та "Про оцінку впливу на довкілля" ще не запрацювали і потребують схвалення багатьох підзаконних актів та інших законодавчих документів. Передчасний перехід на аукціони  може негативно вплинути на інвестиційний клімат у нашій країні, де сектор "зеленої" енергетики перебуває, на відміну від країн ЄС, у початковому стані розвитку. Я впевнений, що енергетичний поворот в Україні є вже не питанням технологічної здійсненності чи економічної рентабельності, а питанням політичної волі.

Юрій Одарченко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>