Польська влада намагається довести, що польський народ - "мученик історії"

Більшість поляків вважає (це показує опитування), що страждання польського населення під час війни нічим не поступалися стражданням євреїв. Вже давно у свідомості поляків утвердилася думка (і вона стала основою національної ідеології), що польський народ є "мучеником історії". І цю позицію зовнішня критика здатна тільки зміцнити

Польська влада намагається довести, що польський народ - "мученик історії"
Інститут національної пам'яті Польщі З відкритих джерел

Дмитро Добров

Історик-сходознавець, фахівець з міжнародних відносин

Більшість поляків вважає (це показує опитування), що страждання польського населення під час війни нічим не поступалися стражданням євреїв. Вже давно у свідомості поляків утвердилася думка (і вона стала основою національної ідеології), що польський народ є "мучеником історії". І цю позицію зовнішня критика здатна тільки зміцнити

Оригінал на сторінці ИноСМИ

Прийнятий польським Сеймом і підписаний президентом Анджеєм Дудою закон про інститут національної пам'яті (ІНП) став причиною найбільшого міжнародного скандалу. Хоча закон ще не затверджено Конституційним судом Польщі, він викликав у світі реакцію, подібну землетрусу. Власне документ складається з трьох основних частин:

  1. Кримінальне покарання за заперечення злочинів, скоєних українськими націоналістами (бандерівцями) в роки Другої світової війни.
  2. Кримінальне покарання за вираз "польські табори смерті", який фактично перекладає на поляків відповідальність за концтабори.
  3. Кримінальне покарання за спроби покласти на польську націю провину за злочини проти єврейського населення Польщі.

Новини за темою

Але якщо по першому пункту протест заявила тільки Україна, то по другому і особливо третьому пункту встали на диби всі західні союзники Польщі, а також Ізраїль. Основний аргумент — закон блокує можливість подальшого розслідування по темі Голокосту на території Польщі, а також заважає встановити правду про злочини, скоєні поляками щодо євреїв. Адже до цього всі західні партнери Польщі визнавали, що вираз "польські табори смерті" — нонсенс, та й тему польського антисемітизму намагалися обходити стороною. Чому загострення сталося саме зараз? Судячи з усього, мова йде про поєднання декількох факторів. По-перше, польський закон прийнятий у дуже незручний час, коли націоналістична політика Варшави загрожує єдності Євросоюзу і Заходу в цілому. По-друге, з точки зору неолібералів Європи і США настав час поставити на місце нинішній уряд Польщі, що порушує ряд основних ідеологічних принципів неоліберальної західної цивілізації. До таких відноситься не тільки тема антисемітизму, але також політкоректність, права жінок та ЛГБТ, свобода преси і мультикультуралізм.

Новини за темою

Крім того, ряд спостерігачів пов'язує настільки бурхливу реакцію з внутрішньополітичною кризою в Ізраїлі, де уряд Нетаньяху намагається знайти зовнішнього "козла відпущення". І, природно, "антибандерівська" частина закону встала як кістка в горлі у керівництва України, яке заявило, що закон ІНП "порушує принципи стратегічного партнерства між двома країнами".

В Європі під листами протесту підписалися всі провідні представники інтелігенції, заявив протест і уряд США. У цьому зв'язку не зайвим нагадати, що під час візиту до Варшави у травні 2012 року тодішній президент Барак Обама спровокував дипломатичний скандал, згадавши "польські табори смерті". Держдепартаменту США довелося публічно вибачатися за це некоректне висловлювання. Однак сьогодні ставлення до Польщі з боку західних неолібералів повністю змінилося. Не так давно Європарламент зняв з посади свого віце-голови Ришарда Чарнецького — представника правлячої польської партії "Право і Справедливість" (ПіС). Причина — Чарнецький грубо осадив представницю польських лібералів Розу Тун, яка виступила з нападками на судову реформу в Польщі. Він назвав її "шмальцовницею" — цей термін застосовувався до коллаборантів, які видавали німцям євреїв. Крім того, поряд з нинішнім скандалом Польщі загрожують відразу кілька штрафних заходів Євросоюзу — за порушення принципів "базисної демократії і верховенства права", за незгоду приймати мігрантів та інші гріхи з точки зору неоліберальної ідеології. Іншими славами, Польщу чекає "показове шмагання", щоб поставити на місце інших "бунтарів" в Євросоюзі, насамперед Угорщину і всі країни "Вишеградської четвірки".

Новини за темою

Помилкове висловлення "польські табори смерті" має свою передісторію. Воно стало використовуватися відразу після Другої світової війни в США, маючи на увазі географічне розташування концтаборів. На території Польщі дійсно діяли нацистські табори смерті, у тому числі такі як Освенцім, Собібор, Майданек і Треблінка. Американці могли використовувати цей вираз для спрощення — через своє географічне неуцтво. Але з середини 50-х років цей термін стали свідомо запускати в ЗМІ спецслужби ФРН, тим самим перекладаючи на поляків частину провини за Голокост. В результаті, в погано поінформованих колах цей вираз осів, що викликало заслужену лють поляків. Разом з тим, у таких культурних країнах, як Франція, подібний вираз ніколи не допускався, мова могла йти тільки про "нацистські концтабори на території Польщі".

Новини за темою

Проте справжньою "бомбою" в тексті нового польського закону став пункт про заперечення колективної або часткової відповідальності польської нації за Голокост. Польський уряд стверджує, що поляки не несуть відповідальність за злочини проти євреїв у Польщі: країна перебувала під німецькою окупацією, і тому всі злочини цього періоду, у тому числі геноцид євреїв, пов'язані виключно з нацистським терором. В підтвердження Інститут національної пам'яті (ІНП — ініціатор цього закону) наводить дані, згідно яким в охороні та обслуговуванні концтаборів взагалі не було поляків, більшість становили українці, латиші та литовці. У служби табірної охорони та наглядачів входили також "травники" —  солдати Червоної армії, мобілізовані переважно на території Західної України, які потрапили в полон і пішли на службу німцям. Одним з "травників" був сумно відомий Іван Дем'янюк на прізвисько "Іван Грозний". Саме "травники" відзначилися в ході безжального придушення повстання в європейському гетто Варшави в 1943 році. Ймовірно, поляків не брали під допоміжні служби та війська тому, що гітлерівці їм просто не довіряли. В окупованій Європі тільки два народи — поляки і серби — не йшли на широке співробітництво з нацистським урядом. Всі інші (в тому числі французи) цим похвалитися не можуть. ІНП зазначає, що, в той час як гітлерівці почали рекрутувати місцевих жителів у всій окупованій Європі, керівництво польського підпільного опору віддала суворий наказ не співпрацювати з німецькими окупантами.

Новини за темою

Тим не менш, питання до документа залишаються. І вони стосуються "народного антисемітизму", який був у Польщі історично надзвичайно сильно розвинений, так само як у Західній Україні та Прибалтиці. Дуже багато антисемітськіх злочинів воєнного часу, у тому числі погроми і видача євреїв німцям пов'язані саме з цим явищем. Відомі численні випадки грабежу єврейського майна, видачі євреїв, які втекли з концтаборів, німецькій владі. Особливо відомий погром в Єдвабне (липень 1941 року), коли місцеві жителі-поляки вчинили вбивство більше півтора тисяч євреїв. Відомі й інші злочини проти євреїв, які мали місце у 24 районах Польщі. До такого висновку прийшла в свій час польська урядова комісія, а в 2001 році тодішній президент Польщі Олександр Кваснєвський приніс єврейському народу вибачення за ці злочини. Однак таку позицію підтримують далеко не всі в Польщі. Більшість поляків вважає (це показує опитування), що страждання польського населення під час війни нічим не поступалися стражданням євреїв. Вже давно у свідомості поляків утвердилася думка (і вона стала основою національної ідеології), що польський народ є "мучеником історії". І цю позицію зовнішня критика здатна тільки зміцнити.

Дмитро Добров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>