banner banner banner banner

Як перемога Трампа вплине на економіку України і світові ринки

Коментар керівника аналітичного підрозділу групи ICU Олександра Вальчишена щодо впливу результатів виборів президента США на український і міжнародні фінансові ринки

Як перемога Трампа вплине на економіку України і світові ринки
Фото з відкритих джерел

Коментар керівника аналітичного підрозділу групи ICU Олександра Вальчишена щодо впливу результатів виборів президента США на український і міжнародні фінансові ринки

Результати виборів у США не матимуть значного позитивного впливу на зовнішній попит на українську продукцію. Загальна стагнація міжнародної торгівлі (яку в деяких регіонах почали згортати на різних підставах, як наприклад, РФ щодо України ще з 2013 року) зараз стикається з ситуацією, яка буде швидше посилювати цю тенденцію, ніж створювати новий зростаючий тренд.

Позиція МВФ щодо співпраці з Україною залишиться без змін, так само як і позиції інших міжнародних фінансових організацій (ЄБРР і Світовий банк). Фіскальна політика української влади також залишиться досить стриманою через фокус на доступ до зовнішніх ринків фінансування. Монетарна політика також буде стриманою, тобто НБУ утримається від агресивного зниження облікової ставки (нижче 10%) у найближчі 6 місяців. Стрибок інфляції в жовтні до 14% р/р через статистичний ефект урахування тарифів надає НБУ підставу для підтримки такої політики.

Новини за темою

Таким чином, існуючі тенденції швидше підтримують наш базовий сценарій, який ми озвучували протягом усього 2016 року: що реальне зростання ВВП України в 2017 році швидше буде помірним (тобто в діапазоні 2-3%, понад 3%), а обмінний курс буде контрольовано слабшати.

Для міжнародних фінансових ринків перемога Трампа на президентських виборах США означає:

- у короткостроковій перспективі - основні фінансові ринки стабілізуються, оскільки торгуються в валютах, які в свою чергу не забезпечують "прив'язку" до якого-небудь іншого активу (наприклад, до іншої валюти або до золота, срібла або набору сировини).

- у середньостроковій перспективі (найближчі 2-3 місяці) – формулювання економічної політики Трампа в період його виборчої кампанії (а саме щодо зовнішньої торгівлі) буде тяжіти над фінансовими ринками і негативно позначатися на валютах країн (у першу чергу країн Латинської Америки й Азії - а саме, Мексики і Китаю), бо основою такої політики є замаскований торговий протекціонізм.

Новини за темою

Перегляд з боку США угод про міжнародну торгівлю і реалізація такої політики Трампа повинні вносити обмеження на імпорт до США та стимулювати внутрішнє виробництво у США й експорт зі США. Але така політика з боку США як найбільшої економіки світу буде всього лише посиленням світового тренду на стагнацію міжнародної торгівлі, а не його розворот.

Фінансові активи країн, а саме валюти і борги, номіновані у твердих валютах, швидше будуть втрачати в ціні. Найбільший тиск буде над країнами, що розвиваються, які залежать від зовнішнього попиту та які мають суттєві борги у твердих валютах. Україна знаходиться у групі країн.

У довгостроковій перспективі (1-2 роки) − формулювання економічної політики Трампа щодо внутрішньої політики його адміністрації, а саме реформування податкової системи (скорочення податків) і фінансування інфраструктурних проектів (щось схоже на New Deal президента Рузвельта), схоже, не вирішить проблему широкої маси розчарованих економікою виборців, завдяки підтримці яких він переміг на виборах. А саме - інтересів виборців, які висловили свою незгоду з економічними процесами, що за фактом стримували зростання доходів середнього класу протягом кількох останніх десятиліть.

Новини за темою

Проблема полягає в тому, що зниження податків на тлі довгострокової стагнації доходів громадян середнього класу буде і далі підтримувати більш заможні верстви населення (власники бізнесу і високооплачувані наймані працівники). Фінансування інфраструктури чинить позитивний ефект на економіку через зайнятість у будівництві та суміжних галузях, але цей ефект все ж обмежений з точки зору розподілу доходу від праці в цілому по економіці. Фіскальний стимул Трампа не пішов далі, тобто сформулював більш широку підтримку середнього класу і менш забезпечених громадян. Навіть при такому формулюванні політики це буде призводити до зростання держборгу, що є свого роду "табу" для Республіканської партії, яку представляє Трамп.

На цих виборах Республіканська партії посилила позиції законодавчої гілки влади США, і тому політичні інститути цієї партії повинні стримувати фіскальні ініціативи Трампа. Таким чином у деклараціях і діях майбутнього президента США можуть виникати протиріччя. Це може загрожувати як популярності Трампа, так і привести його в опозицію до своєї партії. Внаслідок цього політична поляризація в США може зберігатися і надалі, і навіть посилюватися, оскільки інакше Трамп змушений буде піти на домовленості з демократами. Таким чином, нові обіцянки майбутнього президента про подвоєння зростання економіки можуть виявитися надмірно оптимістичними.

Олександр Вальчишен

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>