banner banner banner

Як отримати компенсацію за невикористану відпустку

Як отримати компенсацію за невикористану відпустку
pixabay

ЮРИСТИ.ua

Юридичний портал

Оригінал на сайті Юристи.иа

Відпустка – це право будь-якого працівника, а не обов'язок, тому ніхто не може зобов'язати працівника піти відпочивати без його волі. Водночас закон зобов'язує роботодавця забезпечити своїх працівників таким видом відпочинку. Компенсація за невикористану відпустку – це альтернатива, яка дозволяє, не порушуючи права працівника, виконати обов'язок компанії.

У яких випадках використовується, за які види відпусток, інші загальні положення

Компенсація – це грошовий еквівалент невикористаної працівником відпустки. У відповідності з трудовим законодавством, роботодавцю забороняється на постійній основі замінювати відпустки грошима, навіть якщо працівник згодний на це. Є обмежений законом перелік випадків, коли використовується компенсація за невикористану відпустку.

Україна в цьому питанні дотримується таких правил:

 1. Звільнення у тому разі, якщо працівник відпрацював менш ніж місяць (але щонайменше 24 дні).
 2. Звільнення працівника, який відпрацював понад місяць.
 3. Заміна на гроші частини відпустки без звільнення за наявності письмової згоди працівника.

У випадку зі звільненими співробітниками Кодекс законів про працю є безапеляційним, і кількість невикористаних відпускних днів розраховується за формулою незалежно від волевиявлення сторін. Коли питання стосується компенсацій для тих, хто залишається працювати на підприємстві, але просто не хоче виходити у відпустку, починаються складності.

Новини за темою

Насамперед варто зазначити, що згідно з КЗпП України працівник має право на компенсацію тільки деяких типів відпустки:

 1. Щорічної обов'язкової відпустки.
 2. Відпустки по догляду за дитиною (рідною або прийомною, аж до 16 років. Відпустки підсумовуються).
 3. Відпустки по догляду за повнолітньою дитиною – інвалідом з дитинства підгрупи А 1-ї групи.

Це правило стосується як компенсацій при звільненні, так і компенсацій звичайної невикористаної працівником відпустки. Також для співробітників, які хочуть замінити відпустку грошима і не звільнятися, є низка правил:

 1. Це повинен бути повнолітній працівник. Навіть ті співробітники, яких визнано повністю дієздатними внаслідок емансипації, не мають права на цю функцію.
 2. Правило заміни відпустки на гроші стосується лише днів щорічної відпустки. До них віднесено основну відпустку, а також додаткові дні за характер праці, за шкідливі або важкі умови праці, за стаж на державній службі.
 3. Не можна замінити на гроші всю відпустку, але можна зробити це частково. Щонайменше 24 дні на рік співробітник повинен відпочивати, а решту часу може компенсувати собі грошовими виплатами.

Час офіційного стажування враховується в період роботи для компенсації відпускних, якщо за цей термін працівникові нараховувалася зарплата. Якщо ні – стажування вважається добровільною засадою і не зараховується як частина трудового і відпускного стажу.

Новини за темою

Оподаткування компенсації

Розібратися з тим, як розрахувати відпускні набагато простіше, ніж з податками стосовно цих коштів. У відповідності з Податковим кодексом, оподаткуванню підлягає тільки зарплата робітника. Норми цього ж акту говорять про те, що зарахована в рахунок невикористаної відпустки плата стає частиною основної зарплати. Відповідно, вона теж оподатковується.

Основні правила оподаткування компенсації прості:

 1. Розраховуються виплати за стандартною ставкою податку, просто зараховуючись як частина зарплати. Це допомагає швидше врахувати всі відрахування, а також додати додаткові кошти до пенсійного та інших страхових відрахувань громадянина.
 2. Податок при звільненні працівника оплачує попередній роботодавець. Нинішній не отримує інформації про це і не повинен вносити до своїх паперів.
 3. Моментом виплати коштів вважається дата переведення грошей на рахунок працівника, а не дата заяви. Це важливо для визначення місяця, в якому податкові відрахування розраховуватимуть інакше.

Як проводиться розрахунок компенсації

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні розраховується так само, як і для будь-якої іншої виплати без розривання трудового договору. Головне, дотримуватися зазначеної в Податковому кодексі формули. Вона досить проста:

 1. Розраховується середньоденна зарплата. Цей розрахунок проводиться за формулою: сума загальних виплачених коштів ділиться на кількість відпрацьованих днів. Не можна брати середньомісячний показник зарплати, тому що стимулювальні в різні періоди могли бути різними, а для формули потрібні максимально чіткі дані.
 2. Отриману суму помножити на кількість днів відпустки, що не встиг відгуляти співробітник. Підсумкове число – це кількість коштів, які підприємство має віддати працівнику.
 3. Приклад розрахунку. 5000 грн : 27 робочих днів = 185.1 грн. Після цього 185.1 грн множимо на 2 й отримуємо 370.2 грн компенсації.

Труднощі виникають у тому випадку, якщо працівник пропрацював менш ніж місяць, а потрібно компенсацію за невикористану відпустку. Розрахунок іде за кожну відпрацьовану добу і рахується індивідуально. Для цього необхідно:

 1. Порахувати дні, які пропрацював працівник. Рахуються тільки робочі дні, а разом з ними й надпрацювання. Вихідні та державні свята в підрахунок не входять.
 2. Складається пропорція, де перше значення – це співвідношення 355 (кількість діб без вихідних і неробочих днів) до Х – кількість відпрацьованих днів, які співробітник провів у компанії. Друге число – співвідношення 24 (кількість днів відпустки, що передбачено працівникові за законом) до В – скільки днів відпочинку повинен був отримати співробітник.
 3. Складаємо формулу. У = (Х:24):355 = кількість днів відпочинку, які встиг заробити працівник.

Чи можна уникнути компенсації

Багатьох роботодавців цікавить питання, чи можна уникнути компенсації? У КЗпП передбачається лише один спосіб: якщо працівник пропрацював менш ніж 24 днів у сумі. Вважається, що за цей період не набирається навіть 1 повної доби відпустки, тож компенсувати нічого.

Всі інші методи є повністю протизаконними, але їх все одно часто використовують роботодавці. Наприклад:

 1. Відправити працівника у відпустку і повідомити йому про звільнення одразу після виходу на роботу. Для того щоб провернути цей трюк, працівникам видають максимально зручний час відпустки.
 2. Виплатити компенсацію, але урізати за її рахунок стимулювальної виплати. Якщо премія за останній відпрацьований місяць поменшала рівно на суму компенсації, це явний привід звернутися до інспекції із захисту праці або одразу до суду.
 3. Скористатися малограмотністю співробітника. Відпустку такому працівнику записують заднім числом, і він вирушає у звільнення без виплат.

Які штрафи загрожують за порушення, пов'язані з компенсацією

До захисту прав трудящих максимально суворо підходить КЗпП України. Відпустку співробітником має бути отримано (у грошовій чи у фактичній формі – не має значення). Якщо роботодавець умисно не бажає виплачувати працівникові встановлену компенсацію, закон накладе на нього санкції, а саме:

 1. Організація штрафується на розмір однієї мінімальної зарплати.
 2. Посадові особи отримують адміністративний штраф. В залежності від їхньої поведінки і загальної ситуації він варіюється від 510 до 1700 грн.

Адміністративний кодекс вважає порушенням не тільки невиплату належних коштів працівникові, але й повну заміну відпустки незвільненому працівникові на грошову компенсацію. Санкції за ці правопорушення в законі встановлено ідентичні.

Компенсація за невикористану відпустку – це право працівника, яке захищає його від свавілля роботодавця. Компанія не може ані насильно відправити працівника відпочивати, ані виплатити йому всю відпустку грошима. Відповідно, працівник у будь-якому випадку отримає необхідний йому відпочинок, але й зможе добрати дні, що залишилися, компенсаційними виплатами, якщо це буде необхідно.

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні – це обов'язкова процедура повного розрахунку працівника. На кожному робочому місці людина "накопичує" свою відпустку заново, тому він не може "перенести" свої дні відпочинку в нову компанію. Отже, гроші за ті дні, що працівник не відгуляв, йому зобов'язані повернути разом з останньою зарплатою.

КЗпП України рахує відпустку в календарних днях, тому й виплати йтимуть за відпрацьовані календарні дні за вирахуванням вихідних і робочих. Порахувати дні нескладно – їх має бути розписано помісячно у квитанціях про отримання працівником заробітної плати та в бухгалтерських звітах.

Новини за темою

При звільненні компенсація відпустки відбувається за таким алгоритмом:

 1. Бухгалтер або співробітники відділу кадрів перевіряють, чи є у співробітника відпускні дні, які він не відгуляв.
 2. Рахується загальна кількість робочих днів на рік (звіряється зі встановленим законодавством календарем свят і вихідних), а після цього – скільки з них пропрацював той, що звільняється.
 3. За формулою, зазначеною в трудовому законодавстві, вираховується оплата праці працівника за один день. Для цього вся сума, зароблена за рік працівником, ділиться на кількість робочих днів. У підсумку виходить денний оклад.
 4. Денної оклад перемножується на залишок відпускних днів. Підсумкова сума без будь-яких округлень надходить на рахунок працівника разом із зарплатою та іншими призначеними йому виплатами.

Як розрахувати відпускні в залежності від кількості відпрацьованих днів, краще дізнатися в бухгалтерії або ж вивчивши актуальне законодавство. Норми постійно змінюються, виплати поступово збільшуються, і висока ймовірність, що під час особистого розрахунку співробітник може упустити яке-небудь нововведення.

Заміна відпустки компенсацією без звільнення

Для отримання грошей зовсім необов'язково звільнятися. Працівникам також призначається компенсація за невикористану відпустку. Розрахунок проводиться за аналогічною схемою, з вираховуванням щоденної зарплати, але є кілька правових нюансів:

 1. Не можна всю відпустку за рік перевести в гроші. Це зроблено для того, щоб роботодавці не тиснули на співробітників і не позбавляли їх відпочинку, особливо на малооплачуваних посадах, де виплата таких коштів не позначиться на бізнесі.
 2. Компенсація виходить тільки за ті дні відпустки, які перевищують встановлені мінімальні 24 дні. Цей термін працівник повинен відгуляти, хоче він цього чи ні. Таким чином, працівник захищається від надпрацювань, а роботодавець – від неякісної праці втомленого співробітника.
 3. У відпустку для розрахунку внесено основну щорічну, а також додаткові відпустки, призначені за умови праці або за виховання малолітніх дітей, дітей-інвалідів. Вони не мають спеціальних формул розрахунку, просто зараховуються в загальну кількість відпускних календарних днів.

"Юристи.ua"

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>