banner banner banner banner

Як Німеччина може розправитися з "Північним потоком – 2"?

Як Німеччина може розправитися з "Північним потоком – 2"?
Газпром

Оригінал на сайті Politico

Німеччину дедалі частіше закликають переглянути її рішення щодо підтримки російського газопроводу "Північний потік – 2", проте такий крок може накликати на Берлін юридичні, фінансові та політичні проблеми.

Німеччина довгий час стверджувала, що цей газопровід протяжністю в 1230 км, яким щороку дном Балтійського моря можна буде поставляти до Європи додаткові 55 млрд куб. м російського газу, — це комерційний проект, а зовсім не політичний.

Однак розумність такої позиції викликає дедалі більше сумнівів після отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального.

Цього тижня канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка, очевидно, змінила свою думку, заявила про можливість зупинити будівництво цього газопроводу: "Поки я не ухвалила остаточного рішення щодо цього".

Однак сама Німеччина мало що може зробити, щоб блокувати завершення будівництва газопроводу, не порушивши при цьому європейських законів і не зіткнувшись із багатомільярдними позовами про відшкодування збитків, які обов'язково подасть компанія Nord Stream 2 (її головний офіс міститься у Швейцарії, але вона повністю належить російській державній компанії "Газпром").

Новини за темою

Проте Німеччина може з легкістю відступити в бік і дозволити іншим зробити за неї всю брудну роботу, спостерігаючи за тим, як труби недобудованого "Північного потоку — 2" повільно гниють на дні Балтійського моря.

Нижче наведено шість можливих варіантів дії та їх наслідки.

1. Відкликати видані дозволи на будівництво газопроводу

Дозволи на будівництво "Північного потоку — 2" видали два німецькі регулятори.

Управління гірничого нагляду Штральзунда, яке схвалило плани будівельних робіт у територіальних водах Німеччини вздовж континентального шельфу, належить до землі Мекленбург — Передня Померанія, яка рішуче підтримує будівництво газопроводу.

На території цієї федеральної землі є порт Мукран, якому в серпні три американські сенатори від Республіканської партії пригрозили запровадженням "нищівних" санкцій. У відповідь на це парламент землі ухвалив пропозицію, в якій підтвердив своє прагнення до завершення будівництва трубопроводу "Північний потік — 2" і наголосив, що "шантажу немає місця у світовій торгівлі".

Мануела Швесіг (Manuela Schwesig), прем'єр-міністр федеральної землі Мекленбург — Передня Померанія, активно виступає за те, щоб розділяти цей газопровід і питання міжнародної політики.

Змусити федеральну землю Мекленбург — Передня Померанія відкликати дозволи на будівництво з політичних причин буде вкрай складно.

Є ще Федеральне морське і гідрографічне агентство, яке видало дозвіл на проведення робіт у водах ексклюзивної економічної зони Німеччини. Це агентство діє незалежно від держави, тобто Берліну буде важко чинити на нього тиск.

В обох випадках відкликання дозволів із політичних причин надасть компанії Nord Stream 2 можливість подати позови на Німеччину на підставі договору до Енергетичної хартії, який обидві країни підписали. Цей договір покликаний захищати такі інвестиції, як цей газопровід, від дискримінації і гарантувати, що проекти, які отримали дозволи, не буде згорнуто з непередбачуваних політичних причин.

Суми компенсації в разі початку розглядів можуть скласти приблизно стільки, скільки коштує сам газопровід, тобто близько 9,5 млрд євро. А якщо судді вирішать внести до суми компенсації ще й упущену вигоду, то вона виросте ще більше.

2. Спостерігати за тим, як неурядові організації, що займаються охороною довкілля, оскаржуватимуть видані дозволи в суді

Німецькі політики можуть зробити крок убік і поспостерігати за тим, до чого призведуть вже розпочаті судові розгляди.

Неурядова організація Deutsche Umwelthilfe подала позов про скасування чинного дозволу, виданого управлінням гірничого нагляду Штральзунда. У позові сказано, що в оцінці впливу на довкілля, яка є основою для видачі дозволу, необхідно взяти до уваги нові наукові дані про те, що витоки метану, що сприяють глобальному потеплінню, є істотно вищими, ніж вважали раніше. Ця організація вважає, що будівництво газопроводу необхідно заморозити аж до остаточних результатів перевірки і що цей проект є несумісним із кліматичними цілями Німеччини.

Управління гірничого нагляду Штральзунда вже відмовилося переглядати своє рішення самостійно, але Вищий адміністративний суд Грайфсвальда, який займається цією справою, може винести іншу постанову.

3. Видати національне обмеження на імпорт російського газу

Чинний у Німеччині "Закон про зовнішню торгівлю і розрахунки" дозволяє запроваджувати обмеження на зовнішню торгівлю, "щоб гарантувати реалізацію ключових інтересів безпеки Федеративної Республіки Німеччина або запобігти порушенню мирного співіснування націй".

Цей закон також можна використовувати у відповідь на загрозу, "що стосується якогось окремого випадку" (можливо, отруєння Навального), але будь-які вжиті заходи повинні бути пропорційними (запроваджено на час, зазвичай на період у шість місяців) і підкріплено вагомими аргументами.

Цей закон можна застосувати щодо "Північного потоку — 2". Його також можна використовувати проти вже робочого першого "Північного потоку", якщо Німеччина захоче продемонструвати свою позицію і заблокувати потоки газу, не торкнувши при цьому "Північний потік — 2".

Однак це пов'язано з певними проблемами.

Всередині країни німецький суд може скасувати таку заборону, пославшись на брак вагомих аргументів, або якщо він вирішить, що вжиті заходи є непропорційно жорсткою відповіддю. Саме так і сталося в грудні 2019 року, коли адміністративний суд Франкфурта скасував обмеження на продаж Саудівській Аравії бронеавтомобілів — обмеження, яке було запроваджено у відповідь на вбивство журналіста Джамаля Хашоггі (Jamal Khashoggi).

Тоді суд дійшов висновку, що загроза для зовнішніх відносин Німеччини була недостатньо серйозною, враховуючи, що інші країни вирішили не вживати подібних заходів. Продовження тимчасових обмежень теж опинилося під питанням через вимоги щодо дотримання пропорційності.

Обмеження, які буде визнано законними, не спричинять  позовів про компенсацію з боку компаній, порушених цими обмеженнями. Але якщо їх вважатимуть незаконними, компанії зможуть вимагати компенсацію збитку.

На рівні Євросоюзу поки залишається незрозумілим, чи може Німеччина самостійно блокувати приплив газу до Європи або ж такі обмежувальні заходи є виключною прерогативою Євросоюзу відповідно до ст. 215 Договору про функціонування Європейського Союзу.

4. Дозволити американським санкціям поховати "Північний потік — 2"

Німеччина навряд чи зіткнеться з якимись конкретними ризиками, якщо просто не противитиметься американським санкціям, які вже діють.

Вашингтон запровадив санкції, спрямовані проти робіт з укладання труб, а в грудні він так налякав швейцарсько-данську компанію Allseas, що та відмовилася прокласти труби останньої 150-кілометрової ділянки, щоб завершити будівництво газопроводу.

Коли раніше цього року два пов'язані з "Газпромом" кораблі попрямували до порту Мукран, Держдепартамент США вніс "Північний потік — 2" до закону про санкції 2017 року. Американські сенатори також внесли розширення до санкцій 2019 року, що має зворотну силу, до законопроекту про бюджет, голосування за яким відбудеться до кінця цього року. Ці два документи дозволять запроваджувати санкції проти будь-якої з тих 120 компаній у десятці європейських країн, які захочуть вести бізнес із "Північним потоком — 2".

Німецькі політики здійняли галас у пресі через посягання на суверенітет Німеччини та Євросоюзу, проте в політичному сенсі їм може бути вигідно дозволити Дядечку Сему зробити всю брудну роботу за них.

5. Наполягти на запровадженні санкцій на рівні Євросоюзу

Це найбезпечніший варіант, тому що він гарантує, що Німеччина буде не одна.

Європейській Раді потрібно буде одноголосно проголосувати за запровадження санкцій, і дотепер головною перешкодою була позиція Німеччини, яка рішуче підтримувала цей проект.

Але якщо Берлін змінить свою позицію, інші члени Євросоюзу, чиї компанії беруть участь у будівництві "Північного потоку — 2", можуть наслідувати її приклад. Фінсько-німецька компанія Uniper, німецька Wintershall, австрійська OMV, французька Engie і британо-голландська Shell інвестували по 950 млн євро в цей газопровід.

Минулого тижня прем'єр-міністр Італії Джузеппе Конте (Giuseppe Conte) заявив, що його країна, яка теж довгий час співпрацювала в Росією в галузі енергоресурсів, проголосує з питання про санкції так само, як проголосує Берлін.

Санкції на рівні Євросоюзу теж повинні бути достатньою мірою обґрунтованими і являти собою пропорційну відповідь на дії Росії, щоб не допустити розглядів в європейських судах.

6. Відмовити "Північному потоку — 2" у видачі фінальних дозволів

Навіть якщо Німеччина та Євросоюз не ухвалять ніяких додаткових заходів, "Північний потік — 2" може зіткнутися з безліччю проблем у процесі отримання ліцензії на роботу.

Якщо компанії Nord Stream 2 вдасться завершити будівництво трубопроводу, їй буде потрібно знайти компанію, яка не побоїться американських санкцій і проведе остаточну перевірку виконаних робіт. "Газпрому" також доведеться виконати вимоги оновленої газової директиви Євросоюзу, зробивши так, щоб газ продавала одна компанія, а експлуатувала газопровід інша, і це буде вирішувати енергетичний регулятор Німеччини.

Європейська комісія вже попередила "Газпром", що будь-які кроки, які можна буде розцінити як спроби обійти вимогу директиви, — наприклад, передача газопроводу у власність будь-якої дочірньої компанії" Газпрому", — буде відкинуто.

Америка Ернандес

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>