Як не стати жертвою кіберзлочинців

Одним з найбільш поширених злочинів сьогодення вищезазначеної категорії є шахрайство, пов’язане з незаконним заволодінням грошовими коштами громадян із використанням всесвітньої комп’ютерної мережі інтернет

Як не стати жертвою кіберзлочинців
З відкритих джерел

МВС України

Прес-служба відомства

Одним з найбільш поширених злочинів сьогодення вищезазначеної категорії є шахрайство, пов’язане з незаконним заволодінням грошовими коштами громадян із використанням всесвітньої комп’ютерної мережі інтернет

Передрук статті на сайті МВС у місті Києві.

Розвиток науки і технологій у сфері комп’ютеризації, розширення сфери застосування комп’ютерної техніки призводить до збільшення кіберзлочинів на теренах України. Лише в столиці протягом останніх п’яти років цей вид злочинності зріс у кілька десятків разів. Якщо ще у 2011 р. було викрито лише 9 кримінальних справ за фактами учинення таких правопорушень, то упродовж 2014 р. працівниками управління боротьби з кіберзлочинністю ГУМВС України в місті Києві було задокументовано 304 злочини вказаної категорії, а станом на 1 червня поточного року вже 65.

Серед основних видів кіберзлочинів на сьогодні є:

-              шахрайство з пластиковими платіжними картками;

-              несправжні інтернет-аукціони та шахрайства, що вчиняють у сфері купівлі-продажу товарів і послуг через безкоштовні дошки оголошень мережі інтернет;

-              шахрайство з банківськими кредитами;

-              пошук та використання "проривів" (похибок) у програмах;

-              розсилка листів (спам);

-              азартні ігри в онлайн-середовищі;

-              викуп та реєстрація доменних імен (кіберсквоттинг);

-              крадіжка послуг (фоункрейкінг);

-              створення вірусів;

-              крадіжка інформації та особистих даних;

-              викрадення і електронних ЗМІ неправдивих новин;

Новини за темою

Одним з найбільш поширених злочинів сьогодення вищезазначеної категорії є шахрайство, пов’язане з незаконним заволодінням грошовими коштами громадян із використанням всесвітньої комп’ютерної мережі інтернет при укладанні договорів купівлі-продажу товарів та послуг.

Типова схема вчинення таких кримінальних правопорушень є доволі простою. Зловмисник розміщує оголошення у всесвітній комп’ютерній мережі інтернет щодо продажу товарів або надання послуг будь-якого призначення. Після того як до нього звертається покупець (замовник), зловмисник вимагає виплатити грошові кошти за такий товар або за послугу шляхом перерахування на банківську платіжну картку або на електронний гаманець. Після перерахування коштів зловмисник не надсилає товар або не надає відповідних послуг. В іншому випадку при розміщенні оголошень з пропозицією купівлі товару, шахраї, зацікавивши продавця вигідною пропозицією, пропонують перерахувати грошові кошти на картковий рахунок продавця та дізнаються номер рахунку, персональні дані і номер мобільного телефону власника начебто для з’ясування питань, які можуть виникнути при перерахуванні коштів. Надалі на мобільний номер власника карткового рахунку телефонує особа, яка представляється працівником банківської установи, та повідомляє, що від юридичної особи кошти неможливо буде зарахувати у зв’язку з неактивованою відповідною функцією. Однак це можна швидко вирішити шляхом здійснення ряду дій біля найближчого банкомату. Внаслідок здійснення таких дій, громадяни, не розуміючи їх суті, самостійно перераховують кошти на рахунки шахраїв або активують функції, які надають зловмисникам можливість заволодіти грошовими коштами, що є на карткових рахунках громадян.

Аби не стати жертвою зазначеного виду злочину, радимо дотримуватись таких рекомендацій:

  1. Переконатись у надійності магазину або продавця. Для цього потрібно зв’язатися з представником магазина або безпосередньо з продавцем за реквізитами, вказаними на веб-ресурсі.
  2. У мережі інтернет провести перевірку за назвою інтернет-магазину або за номером телефону продавця з метою виявлення відгуків про даний суб’єкт господарювання або про особу.
  3. Перевірити вартість товару, який ви бажаєте придбати. Якщо його ціна набагато нижча, ніж в інших інтернет-магазинах, це повинно Вас насторожити.
  4. З’ясувати терміни доставки та спосіб оплати товару.
  5. За допомогою мережі інтернет перевірте місцезнаходження інтернет-магазину або особи-продавця (адресу, вказану на сайті).
  6. Оплату придбаного товару краще всього здійснювати кур’єрові при отриманні та після перевірки покупки.
  7. У разі якщо ви є держателем банківської платіжної картки та вам на мобільний номер телефонує особа, яка представляється працівником банківської установи і вимагає повідомити персональну інформацію та інформацію щодо платіжної карти, в жодному випадку не надавайте таких відомостей. Зверніться до найближчого відділення вашої банківської установи та проконсультуйтесь з працівниками банку.

8. Якщо під час моніторингу сайта інтернет-магазина чи телефонної розмови з його представником ви дізналися про тривалий термін очікування замовленого товару, занижену його вартість, передплату за покупку від 50%, відсутність контактної інформації стосовно інтернет-магазина (адреса, телефон) чи багато поганих відгуків про його роботу, подумайте про доцільність здійснення покупки у вказаному магазині.

Новини за темою

Іншим поширеним видом шахрайств, є незаконне заволодіння грошовими коштами громадян, пов’язане з підробленням банківських платіжних карток.

Найчастіше учиненню даного виду кримінального правопорушення передує використання зловмисниками скіммінгових пристроїв. Скіммінг (з англ. skimming) — крадіжка даних карти за допомогою спеціального пристрою - "скіммера". Зловмисники копіюють всю інформацію з магнітної стрічки карти (ім’я власника, номер картки, термін закінчення її дії, CVV- та CVC-коди). При цьому дізнатися ПІН-код можна за допомогою міні-камери або накладок на клавіатуру, встановлених на банкоматах.

На сьогодні працівниками підрозділів боротьби з кіберзлочинністю та спеціалістами в даній галузі всього світу розроблено цілий ряд досить нескладних правил, дотримання яких, може, і не вбереже вас повністю, але значно зменшить ризик стати жертвою шахраїв, які займаються заволодінням грошових коштів шляхом підроблення банківських платіжних карток.

1. Не рекомендується зберігати всі грошові кошти на банківській платіжній картці. Також доречно буде встановити ліміт на щоденне або разове зняття грошових коштів з карткового рахунку. Крім того, спеціалісти рекомендують підписатись на SMS-інформування про проведену транзакцію.

2. Категорично не рекомендується користуватись банкоматами, які розташовані у безлюдних та погано освітлених місцях. Перед початком роботи необхідно уважно оглянути пристрій (банкомат), у тому числі клавіатуру, оскільки найчастіше для заволодіння ПІН-кодом держателя банківської платіжної картки зловмисники використовують так звану підкладну клавіатуру, яка встановлюється поверх справжньої. Наявність підкладної клавіатури дуже просто помітити, оскільки справжня клавіатура зазвичай лита і ніколи не буде виступати або відходити у деяких місцях від корпуса банкомата. А ось підкладну клавіатуру, яка встановлюється зловмисниками, можна легко зняти, лише піддівши її з одного боку.

Новини за темою

3. Для фіксації ПІН-кодів зловмисники можуть використовувати міні-відеокамери, тож при введенні ПІН-коду доцільно прикривати клавіатуру рукою та перебувати якомога ближче до банкомату.

4. Якщо у вас виникли сумніви щодо безпечного користування даним АТМ–терміналом вже після вводу ПІН-коду, то необхідно зняти максимально можливу суму грошових коштів для того, щоб зловмисники не заволоділи вашими коштами, і терміново повідомити банківську установу для перевірки.

І наостанок. Аби не потрапити в неприємну ситуацію одурювання в мережі Інтернет, достатньо мати елементарну обізнаність та прислухатися до вищезазначених застережень правоохоронців. Якщо ви все ж стали жертвою злочину, не зволікайте, негайно звертайтеся до найближчого відділу міліції.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>