Як миротворча діяльність допомагає Монголії вижити в недружньому оточенні

Не маючи змоги змінити своє складне геополітичне оточення, Монголія пішла шляхом зміни своєї геофілософії, зробивши вибір на користь західних цінностей. Країна шляхом участі в численних миротворчих операціях довела свою відданість новому цивілізаційному вибору

Як миротворча діяльність допомагає Монголії вижити в недружньому оточенні
Facebook Олександра Мішина

Олександр Мішин

старший аналітик в PRP Ukraine

Не маючи змоги змінити своє складне геополітичне оточення, Монголія пішла шляхом зміни своєї геофілософії, зробивши вибір на користь західних цінностей. Країна шляхом участі в численних миротворчих операціях довела свою відданість новому цивілізаційному вибору

Оригінал на сторінці Олександра Мішина у Facebook

В Україні триває дискусія з приводу того, чи потрібно нам як державі, яку втягнуто до збройного конфлікту, брати участь у міжнародних миротворчих операціях. Питання має вигляд хибної дилеми, бо внесок Києва в глобальні миротворчі зусилля є дуже поміркованим. Станом на 2016 рік Україна перебувала на 42-му місці у світі за кількістю наших військових, яких залучено до операцій ООН, НАТО і спільних сил безпеки в Придністров’ї. У кількісному вираженні це 493 особи, або 0,2% від загальної чисельності ЗСУ (відомості The Military Balance 2016). Відкликання цього персоналу назад до України навряд чи істотно змінило б ситуацію на Донбасі, а от міжнародний імідж країни постраждав би.

Новини за темою

Чому загалом захотілося про це написати? Причина проста – це зовнішньополітична стратегія Монголії. Ця друга за розміром країна, що не має виходу до моря, має дуже скромні за чисельністю збройні сили. Від найбільш могутніх у світі армії та флоту (так було у ХІІІ столітті) лишилися лише легендарні оповідки. Сім століть тому монголам вдалося створити найбільшу в історії людства імперію на планеті – понад 13 млн кв. км, але тепер це лише об’єкт цікавості істориків та військово-політичних стратегів. Сучасна армія країни нараховує 10 тис. особового складу (5% чисельності ЗСУ), а флот має єдиний буксирний пароплав зі штатною командою у 8 осіб… Проте це не заважає Монголії бути другим у своєму регіоні та 27-м у світі (станом на 2014 рік) донором персоналу для миротворчих та інших міжнародних сил. За межами країни задіяно 935 монгольських військовослужбовців. Вони проходять службу у складі місій ООН: UNMISS (Південний Судан), MINURSO (Західна Сахара), MONUSCO (ДРК), UNAMA (Афганістан), UNAMID (Дарфур, Судан), UNISFA (Аб’єй, Судан) та у складі сил НАТО ISAF в Афганістані.

Участь Монголії в миротворчих місіях Facebook Олександра Мішина

Отже, Монголія відправляє за кордон до 10% особового складу збройних сил. І це за умови, що країна має лише двох сусідів, з якими межує, які розглядають її як умовно суверенну державу. Якщо брати Росію, то Кремль вважається одним із творців сучасної монгольської державності, метою чого є убезпечення його східних кордонів. Для росіян Монголія - не більше ніж величезний напівпустельний буфер від Китаю. Досі росіяни вбачають у Монголії сателітну державу. Така в неї місія, на їхню думку. А от Піднебесна загалом складно сприймає існування монгольської державності поза офіційним рівнем. Це не дивно, бо кількість етнічних монголів у китайському регіоні Внутрішня Монголія та трьох інших автономних утвореннях (Хайсі-Тібетсько-Монгольскому, Баянгол-Монгольскому та Боро-Тала-Монгольському) у понад два рази перевищує чисельність, власне, населення самої Монголії.

Новини за темою

У таких геополітичних обставинах уряд Монголії вирішив вдатися до унікальної стратегії "третього сусіда". Задум полягає в пошуку інструменту збалансування залежності країни від впливу двох сусідів. Таким інструментом стала миротворча діяльність. Сама монгольська стратегія складається з двох елементів. По-перше, це глибока демократична трансформація політичної системи країни з метою її включення до спільноти дійсно демократичних націй. Мета цього кроку полягає у спробі стати невід’ємною складовою "вільного світу" та отримати друзів і партнерів серед таких держав, як США, Японія, Південна Корея, Індія, Канада, Австралія та країни ЄС. Накопичення критичної маси контактів з цими державами дає можливість монголам більш впевнено дивитися в майбутнє.

Миротворці найбільш боєздатна частина збройних сил Монголії. Facebook Олександра Мішина

Друга складова: модернізація збройних сил з метою їхнього активного залучення до миротворчих зусиль ООН та інших альянсів. Зокрема, Вашингтон надав монголам допомогу, аби посилити спроможність їхніх військових до участі в операціях з підтримки миру. Улан-Батор прагне шляхом підкріплення міжнародних інститутів миру та безпеки не лише заробити гроші на миротворчу діяльність, а ще й отримати певні гарантії захисту власного суверенітету. Глобальне залучення має поступово прибрати історичну залежність безпеки країни від двох сусідів-гігантів з ядерною зброєю. Між іншим в 1992 році Монголія в односторонньому порядку проголосила себе "державою, вільною від ядерної зброї".

Новини за темою

З 2001 року монголи стали активними учасниками миротворчих операцій по всьому світу. Монгольські військові увійшли до складу місії ООН та НАТО в Південному Судані, Чаді, Грузії, Ефіопії, Конго, Західній Сахарі, Судані, Іраку, Афганістані, Ліберії та Сьєрра-Леоне. У межах коаліційних сил в Іраку монгольські солдати служили разом із поляками. 105 монголів забезпечували безпеку бази Кемп-Ехо на Півдні Іраку. В Афганістані монголи охороняють базу ISAF у Мазарі-Шарифі, а також військовий аеродром у Кабулі. У 2005-2007 рр. монгольські військові проходили службу в складі бельгійського контингенту KFOR у Косові. В 2009-2010 рр. збройні сили Монголії розмістили свою найбільшу місію у Чаді та виконали її успішно. У 2011 році Улан-Батор приєднався до місії ООН у Південному Судані. Тепер у цій країні перебувають понад 850 монгольських миротворців. За добру службу в травні 2017 року їх нагородили медалями ООН.

Жінки складають значну частину монгольского миротворчого контингенту у Південному Судані Facebook Олександра Мішина

Усього через миротворчі місії вже пройшли 3200 монгольських військовослужбовців. З них 1800 служили згідно з мандатами ООН, а 1400 — за мандатами інших міжнародних організацій. Це найбільш боєздатна частина монгольської армії із сучасними знаннями та бойовим досвідом.

Таким чином, не маючи змоги змінити своє складне геополітичне оточення, Монголія пішла шляхом зміни своєї геофілософії, зробивши вибір на користь західних цінностей. При цьому країна шляхом участі в численних миротворчих операціях довела свою відданість новому цивілізаційному вибору. Це заслуговує поваги. У практичній площині для України це теж має своє значення. По-перше, Монголія демонструє приклад того, що брати участь у миротворчих операціях має сенс. По-друге, не виключено, що в разі введення миротворчої місії на Донбас саме представники Монголії можуть стати її частиною. Тому вже сьогодні буде не зайвим активізувати діалог з цією країною. Тим паче що Київ вже давно має тісні зв’язки з Улан-Батором у сфері ВТС.

Олександр Мішин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>