Як ми втрачали Крим. Спогади Турчинова

"Мені доповіли, що російським спецназом захоплені парламент і Кабмін Криму. Це сталося 27 лютого. Того дня ми лише планували приступити до формування нового уряду. Я дав команду підрозділам внутрішніх військ, розташованих у Сімферополі, оточити і підготувати штурм захоплених російським спецназом приміщень"

Як ми втрачали Крим. Спогади Турчинова
Секретар РНБО Олександр Турчинов news.bigmir.net

Олександр Турчинов

Секретар РНБОУ

"Мені доповіли, що російським спецназом захоплені парламент і Кабмін Криму. Це сталося 27 лютого. Того дня ми лише планували приступити до формування нового уряду. Я дав команду підрозділам внутрішніх військ, розташованих у Сімферополі, оточити і підготувати штурм захоплених російським спецназом приміщень"

Фрагменти інтерв'ю Олександра Турчинова "Цензор.НЕМАЄ"

Тільки 27 лютого я дізнався про те, що на територію України зайшли "зелені чоловічки", хоча активну фазу операції щодо окупації Криму росіяни розпочали 20 лютого, про що красномовно свідчить дата, вирізьблена на їхніх медальках.

Того дня в нас у Києві розстрілювали героїв Небесної сотні, владна вертикаль з тріском розвалилася на шматки. Вся увага країни була прикута до Майдану. А в цей час росіяни потай перекидали до Криму війська, підсилювали і без того численну агентуру, заводили козаків, охоронні та ветеранські організації для створення загонів "кримської" громадянської самооборони.

Перші дні після перемоги Майдану Крим не дуже виділявся серед інших південно-східних регіонів, де розпочалися масштабні провокації в рамках феесбешного проекту "Російська весна". Захоплення приміщень, перекриття транспортних комунікацій, багатотисячні мітинги з сепаратистськими гаслами і російськими прапорами. Сепаратистська пожежа охопила весь південний схід країни — від Одеси до Харкова. Російські спецслужби, які організовували і фінансували цей шабаш, сподівалися на хаос, масові заворушення і розкол країни. Силовий блок не працював, інформувати про реальні проблеми було нема кому. У багатьох регіонах працівники міліції та СБУ не тільки не протидіяли сепаратистським заколотам, а й активно їх підтримували. Багато хто в держапараті та в силових структурах розраховували на швидке повернення старих господарів. Вони, як і росіяни, сподівалися, що за таких умов неможливо відновити владну вертикаль, перезапустити, а фактично відтворити сектор безпеки та оборони. Тому зрада, провокації і саботаж були масовим явищем. За таких умов розпочалася окупація Криму.

Новини за темою

Мені доповіли, що російським спецназом захоплені парламент і Кабмін Криму. Це сталося 27 лютого. Того дня ми лише планували приступити до формування нового уряду.

Я дав команду підрозділам внутрішніх військ, розташованих у Сімферополі, оточити і підготувати штурм захоплених російським спецназом приміщень. Внутрішні війська змогли оточити будівлі, але під тиском великої кількості проросійськи налаштованих кримчан, які там зібралися, не протримавшись і кількох годин, розійшлися. Мені доповіли, що у сформованих умовах вони не в змозі виконати поставлене завдання.

Після захоплення парламенту і Кабміну Росія перейшла до відкритої фази окупації Криму. На півострів військово-транспортними літаками та кораблями ВМС РФ почали інтенсивно перекидатися кращі штурмові підрозділи десантних військ і морської піхоти, озброєння і військова техніка. Російські війська взяли під контроль стратегічні об'єкти та комунікації, оточили розташовані в Криму основні військові частини ЗСУ. Ситуація була трагічною. Серед військових і силовиків розпочався масовий перехід на бік агресора. Для розуміння ситуації, не зрадили свою країну з 13468 солдатів і офіцерів Збройних сил, які перебували в Криму, тільки 3990 (29,6%), з 10936 працівників МВС – тільки 88 осіб (0,8%!), з 1870 прикордонників в Україну повернулися лише 519 (27,7%), з 2240 працівників СБУ – лише 242 (10,8%), з 527 офіцерів і прапорщиків Управління держохорони не зрадили Україну 20 осіб (3,8%)!
28 лютого я сформував склад РНБО з обраних керівників Кабміну і силового блоку та зібрав перше засідання. Початок окупації Криму і швидке нарощування потужного угруповання російських військ вздовж українсько-російського кордону вимагали прийняття оперативних рішень.

Якраз під час цього засідання мені зателефонував спікер Російської Держдуми Наришкін. Він представився і сказав, що Росія вважає мене легітимним Головою ВР, але не визнає як в.о. президента, оскільки є легітимний президент Янукович. Тому він, як мій колега, рівний за статусом з керівництва РФ готовий спілкуватися. Перекладаю його вступ зрозумілою мовою: "Путін доручив мені вести з вами переговори". Потім почав погрожувати "за дорученням": "Якщо буде загроза життю російським громадянам або жителям Криму, російська армія нас жорстоко покарає... Ви ніде не сховаєтесь і т.д..." чи щось на зразок цього.

Я відповів, що це Росія розпочала агресію проти нашої країни, і керівництво РФ за своє віроломство буде відповідати... Приблизно такою була розмова.

Друга розмова з Наришкіним сталася вночі 1 березня. Минуло досить часу, і про це вже можна розповісти. 1 березня Рада Федерації РФ дає дозвіл Путіну ввести війська на територію України. Політичним прикриттям для такого рішення стало звернення Януковича. Відбувається швидке нарощування восьмидесятитисячного угруповання російських військ біля нашого кордону. Танки, артилерія, системи залпового вогню, штурмова авіація. Наша розвідка доповідає про повну готовність РФ до вторгнення.

Новини за темою

За інформацією Міністерства оборони України, цьому ми могли протиставити лише дві батальонно-тактичні групи і ще кілька зведених підрозділів загальною чисельністю до 5 тисяч людей, здатних хоч якось виконувати бойові завдання.

Українська армія протягом багатьох років системно нищилася і на початку 2014 року була фактично небоєздатна. Підрозділи були розукомплектовані. Не вистачало не тільки озброєння і відремонтованої техніки, а й більш елементарних речей: одягу, взуття, якісного харчування (16 гривень з людини, з яких більшу половину суми забирали посередники). За офіційними даними на 01.01.2014 у Сухопутних військах, які є основою бойового потенціалу Збройних сил України, нараховувалися лише 33027 військовослужбовців (9247 офіцерів, 22118 солдатів, сержантів і старшин, 1662 курсанти). В офіційних звітах зазначалося, що на 01.01.2014 тільки близько 20% бойових частин готові до виконання елементарних завдань, 20% - частково готові та 60% - повністю не готові. І ці звіти були ще сильно прикрашені.

Все, що тільки можливо, в нашій армії було приведено в повну бойову готовність. Розпочинаємо оперативне перекидання військ до північного кордону і на схід. Особливо вразливим був Чернігівсько-Київський напрямок. Якщо російські танки зайдуть з боку Чернігівської області, то за півдня можуть бути вже в Києві з Януковичем в обозі. Для світової громадськості у росіян готове пояснення: "Звернувся президент України, і ми допомогли відновити конституційний порядок і законно обрану владу".

Але щоб розв'язати собі руки і зосередитися на захопленні материкової України, росіянам треба було закінчити окупацію Кримського півострова.

Новини за темою

Ввечері 1 березня до мене приїжджають керівники Міноборони і Генштабу. Кажуть, що ГШ РФ передав ультиматум до 24:00 всім українським військовим у Криму скласти зброю і здатися, інакше вони розпочинають штурм усіх місць дислокації наших в/ч у Криму.

- Сили не рівні, - каже міністр, - вони у багато разів перевершують нас за чисельністю, озброєнням і підготовкою, при цьому їх активно підтримує значна частина отруєного російською пропагандою населення Криму. Потрібно на політичному рівні спробувати не допустити захоплення наших позицій.

Доручаю зв'язківцям з'єднати мене з Путіним. Але, як і попереджав Наришкін, з ним у Кремлі не з'єднують. Тоді доручаю знайти Наришкіна. З'єднують. Намагаюся говорити, щоб не було чути в голосі хвилювання: "Ми отримали ультиматум вашого генштабу. Передайте Путіну, я дав команду в разі штурму вести вогонь на поразку. Вся кров буде на вас, як на агресорах, і ви для всього світу будете військовими злочинцями, відповідальними за тисячі смертей".

Наришкін пообіцяв все це передати Путіну.

Новини за темою

Якоюсь мірою я блефував. Я реально розумів, що мою команду виконають далеко не всі. При цьому вони добре знали наше реальне становище. Але інших варіантів у мене не було. Вони скасували штурм, і ми отримали життєво важливий для нас додатковий час.

Я дав доручення Міністерству закордонних справ провести консультацію з нашими партнерами, які давали нам гарантії безпеки згідно з Будапештським меморандумом. Але нам дали відповідь, що готові допомагати на дипломатичному рівні шляхом проведення переговорів і консультацій. При цьому дуже просили не спровокувати Росію на введення військ на континентальну територію України. Я оголошую мобілізацію, а мені партнери кажуть, що, мовляв, я провокую росіян. А я не провокував, я захищав країну, у мене іншого способу не було. При цьому просив: хоча б дайте зброю, щоб нам протриматися, поки ми зможемо запустити заводи оборонної промисловості, відремонтувати техніку, взути, одягнути, озброїти армію... Адже це буде реальний знак для росіян про ваші наміри зупинити агресію. Однак будь-які поставки озброєння в Україну були заблоковані під тим самим приводом, щоб не провокувати росіян.

Олександр Турчинов

Редакція може не погоджуватися з думкою. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...