Як мертвому кадило: Чи знизиться ціна на газ для населення після рішення Кабміну?

На засіданні Кабміну сьогодні, 3 квітня, ухвалили постанову, згідно з якою було змінено підхід до ціноутворення на газ для населення. Зокрема, "Нафтогазу" дозволили знижувати ціни, якщо це дозволяє кон'юнктура ринку, але підвищувати їх, як і раніше, не дозволено: право встановлювати верхню межу ціни Кабмін залишив за собою. Це "соломонове рішення" з прицілом на парламентські вибори, відзначають експерти: якщо ринкові ціни знизяться, це стане хорошим політичним козирем для БПП восени. А якщо ринкова кон'юнктура буде такою, що ціни почнуть підвищуватися, вище за регульовану стелю вони не підскочать. Але тут важливо зауважити, що, за попередніми даними, ефект від цього зниження згодиться хіба що для політичних спекуляцій, ніж для реального зниження тарифів для населення.

Як мертвому кадило: Чи знизиться ціна на газ для населення після рішення Кабміну?
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

На засіданні Кабміну сьогодні, 3 квітня, ухвалили постанову, згідно з якою було змінено підхід до ціноутворення на газ для населення. Зокрема, "Нафтогазу" дозволили знижувати ціни, якщо це дозволяє кон'юнктура ринку, але підвищувати їх, як і раніше, не дозволено: право встановлювати верхню межу ціни Кабмін залишив за собою. Це "соломонове рішення" з прицілом на парламентські вибори, відзначають експерти: якщо ринкові ціни знизяться, це стане хорошим політичним козирем для БПП восени. А якщо ринкова кон'юнктура буде такою, що ціни почнуть підвищуватися, вище за регульовану стелю вони не підскочать. Але тут важливо зауважити, що, за попередніми даними, ефект від цього зниження згодиться хіба що для політичних спекуляцій, ніж для реального зниження тарифів для населення.

Уряд оголосив про ухвалення рішення, згідно з яким "надав "Нафтогазу" можливість знизити газ для населення вже з квітня 2019 року". "Сьогодні ми ухвалили рішення, яке дає право "Нафтогазу" з 1 квітня встановлювати ціни нижче, ніж 8,55 грн за куб. м (чинна ціна), але в жодному разі не вище", - пояснив у зрозумілих народу категоріях прем'єр міністр Володимир Гройсман.

Важлива деталь: сьогоднішнє рішення приймалося або в режимі суворої секретності, або експромтом – напередодні про нього нічого не було відомо. Крім того, документ не анонсувався в порядку денному прийдешнього засідання уряду. В "Нафтогазі" повідомили, що не брали участь у розробці документа і навіть не знають його змісту. При цьому відразу три, в тому числі й одне близьке до Кабміну, джерела повідомили, що остаточного тексту постанови ще немає: мовляв, уряд схвалив загальний зміст документа, але сам він ще не готовий, над текстом ведеться робота. Незабаром після цього на сайті "Українські новини" з'явився документ, який нібито і є тією постановою, яку затвердив сьогодні уряд. Так це чи ні, буде ясно, коли буде опубліковано офіційну версію на сайті Кабміну. 

Слід зазначити, що "злитий" у ЗМІ документ не дає повного уявлення про механізм, з допомогою якого "Нафтогаз" може варіювати ціну в бік зниження. З повідомлення, розміщеного на сайті Кабміну, випливає, що цей механізм повинен діяти наступним чином: "якщо кон'юнктура газового ринку демонструє зниження ціни на газ для промисловості, "Нафтогаз" має продавати газ населенню за ціною, яка визначається як середньоарифметична ціна газу, за якою держкомпанія пропонує газ промисловим споживачам на умовах передоплати. Якщо ціна для промисловості зростає, "Нафтогаз" має продавати газ населенню за ціною, встановленою урядом України". У документі, який опублікували ЗМІ, йдеться, що категоріям, які можуть користуватися ПСО, газ пропонується "за ціною, яка є середньоарифметичним значенням, за яким НАК пропонує газ промисловим споживачам, за умови передоплати попереднього місяця до місяця постачання в газовому місяці, але не вище ніж ціна, встановлена Кабміном".

Зазначимо, що згідно з чинною до сьогодні постановою № 867, з 1 листопада 2018 року по 31 грудня 2019 року ціна на газ, що поставляється за ПСО, розраховувалася за формулою Ц = (Цбаз х Кд), де Цбаз – середня арифметична ціна продажу природного газу НАК "Нафтогаз України" для промислових споживачів, за умови попередньої оплати до періоду поставки газу, яка діяла з 1 липня по 30 вересня (8981 грн за 1 тис. куб. м згідно з прейскурантом на природний газ з ресурсів "Нафотогазу України"), а Кд – коефіцієнт дисконту, який становить 0,6943 – для розрахунку ціни природного газу з 1 листопада 2018 року і 0,8 – для розрахунки ціни природного газу з 1 травня 2019 року.   

Таким чином, попри зміни ринкової кон'юнктури, "Нафтогаз" не міг продавати газ населенню дешевше, ніж це визначалося чинною постановою. Це підтверджує і сама компанія. "Нагадаємо, що станом на зараз ми зобов'язані продавати газ компаніям-постачальникам за ціною, встановленою згідно з постановою № 867. Ми не можемо продати їм газ за ціною не дорожче, ні дешевше", - йдеться в сьогоднішньому повідомленні компанії в Facebook.

Таким чином, Кабмін сьогодні скасовує фіксовану ціну на газ для населення і знижувальний коефіцієнт, а запроваджує якусь середню ціну, сформовану ринком, яка при цьому не може перевищувати… А яку вартість не може перевищувати – поки взагалі невідомо. Тому в підсумку нас можуть чекати серйозні сюрпризи, особливо до осені, коли ціни на газ на ринку почнуть зростати.

Так що ж дасть це рішення Кабміну на цей момент? Наскільки знизиться ціна на газ?

Новини за темою

Ще на початку березня голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв направив до Кабміну лист, в якому повідомив про можливість не підвищувати ціну на газ для населення (з урахуванням передбаченого в постанові № 867 підвищувального коефіцієнта). "Нафтогаз" повідомляв, що йому вдалося закупити газ на точці в Словаччині за ціною, еквівалентною 5981 грн/тис. кубометрів. З урахуванням ПДВ і витрат на транспортування і поставку це відповідає роздрібній ціні на рівні приблизно 8 380 грн/тис. кубометрів, замість 8 550 гривень/тис. куб. м, які лежали в основі розрахунків тарифів на тепло підприємств ТКЕ, які отримують газ за ПСО. Якщо ці цифри актуальні і нині, то економія вимірюється 170 гривнями на тисячі кубів, плюс/мінус. Це 2%.

Тоді "Нафтогаз" закликав Кабмін повністю лібералізувати постачання газу для всіх категорій споживачів з квітня поточного року. Тобто йшлося про те, щоб прибрати як нижню, так і верхню межу ціни. Як бачимо, сьогодні уряд погодився тільки на "половинчату" лібералізацію. 

Зараз ціни на газ знизилися ще більше, в порівнянні з березнем. У цілому за останні півроку впали вже вдвічі. Якби формули (закладеної в постанові № 867) не було, ціна на газ для населення зараз могла б скласти 7,5 тис. грн за 1 тис. куб. м, що призвело б до зменшення тарифів на тепло, сказав директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

Водночас зараз, у кінці опалювального сезону (у Києві завершиться 6 квітня), це як мертвому кадило. У неопалювальний сезон, у порівнянні із зимою, споживання газу знижується в 5-10 разів. "Таким чином, нинішнє рішення уряду не буде мати практичного ефекту, а, найімовірніше, ефект буде чисто психологічним і дозволить уряду піаритися на одній з найбільш затребуваних і популярних в електорату тем – зниження ціни на газ", - сказав Кобаль.

Практичний ефект був би більш відчутним, якщо б уряд поквапився і прийняв рішення раніше, наприклад, у лютому, коли вже було ясно, що тренд на зниження цін на газ на світовому ринку зміцнився і залишиться надовго. У цьому випадку населенню не довелося б платити тарифи, які було розраховано згідно з ціною 8 550 тис. грн. Хоча великого зниження тарифів чекати не довелося б, але це краще, ніж нічого. А зараз же ефекту для людей і зовсім практично не буде.

Найімовірніше, в уряді це прекрасно усвідомлюють, але другий тур виборів президента змушує Кабмін йти на будь-які кроки. Але також це заділ з прицілом на парламентські вибори, які відбудуться восени. Якщо ціни на газ на світовому ринку залишаться низькими, політична сила чинного президента зможе використовувати газову тему в своїх інтересах, стверджуючи, що уряду вдалося реально знизити ціни на газ для населення (і не важливо, що це зниження на 2-5%).   

За прогнозами Міністерства енергетики та вугільної промисловості, тенденція до зниження цін на газ буде спостерігатися в Україні до грудня 2019 року, говориться в повідомленні на офіційному сайті уряду. Однак, як ситуація буде розвиватися насправді, сказати складно, зазначають експерти. За словами Кобаля, в тому, що ціни на газ на світовому ринку зростати не будуть, можна бути впевненим максимум до середини літа: "У майбутньому багато чого буде залежати від того, як буде розвиватися ситуація з переговорним процесом з "Газпромом" навколо транзиту російського газу в українській ГТС. Якщо переговори будуть успішними, ціна залишиться стабільною. Якщо в переговорах виникнуть проблеми і стане ясно, що з січня транзит зупиниться, всі країни Євросоюзу, в тому числі й Україна, почнуть нарощувати запаси, що може знову розгойдати ринкову ціну на газ". На формування ціни на газ впливатиме не тільки це, але багато інших чинників, зокрема і ціна LNG на ринках Азії: "Якщо вона буде залишатися низькою, як зараз, постачання до Європи продовжить зростати, що також збалансовуватиме ціну газу". 

Олена Голубєва 

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>