Як маніпуляція з цифрами призводить до необґрунтованого підняття тарифів на електроенергію

Зі споживачів зібрали більше грошей, аніж потрібно для реального фактичного виробітку е/е. А кому впав цей залишок грошей за замикаючим принципом? Бінго, тепловій генерації!

Як маніпуляція з цифрами призводить до необґрунтованого підняття тарифів на електроенергію

Зі споживачів зібрали більше грошей, аніж потрібно для реального фактичного виробітку е/е. А кому впав цей залишок грошей за замикаючим принципом? Бінго, тепловій генерації!

Оригінал на сторінці Андрія Геруса у Facebook

Як визначається в Україні ціна електроенергії.

1. Визначається прогноз виробництва по усіх видах генерації.

2. Відповідне виробництво множиться на відповідні тарифи ("Енергоатом" та "Укргідроенерго" - дешевші, всі решта - дорожчі).

2. Усереднюється, тобто ділиться на все споживання е/е - і це є оптова ринкова ціна е/е (ОРЦ), яка складає основу усіх кінцевих тарифів (спрощено).

За такими правилами, чим більше ПРОГНОЗУЄТЬСЯ дешевої е/е, тим нижча буде ціна е/е. І навпаки, чим більше прогнозується дорогої, тим вища буде ціна. Що важливо - ПРОГНОЗ (а не факт) виробництва лягає у ФАКТИЧНУ ціну е/е.

Очевидно, що якщо у вас вже є працюючий "Енергоатом", то пріоритет у баланс - атомній е/е. Вона в Україні має фіксований найнижчий тариф - 0,48 грн. Наступний - "Укргідроенерго" - відносно екологічно чиста е/е, яка може покривати пікові навантаження. І також має низький тариф 0,6 грн.

За замикаючим балансуючим принципом працює екологічно шкідлива та дорога теплова генерація. В основному покриває дефіцити у період пікових навантажень (ранок-день-вечір), деколи і ніч. Тариф у неї минулого року був 1,25 грн, у травні цього - 1,9 грн (в 3-4 рази більше, аніж в "Енергоатому").

Новини за темою

По замикаючому балансуючому принципу працює і фінансова частина - весь залишок тарифних грошей після розподілу усім компаніям на фіксованому тарифі - падає тепловій генерації.

Отже, чим більше у прогнозному балансі "Енергоатому" і "Укргідроенерго" - тим нижча ціна е/е. Більше інших - на виході вища ціна.

Як же прогнозний виробіток за видами генерації на фоні фактичного виробітку за 1 квартал. Виявляється, саме по двох найдешевших - "Енергоатом" та "Укргідроенерго" - у прогнозному балансі був закладений нижчий виробіток, аніж був фактичний.

А у прогнозі дорогої генерації помилилися в іншу сторону - фактичні показники нижчі, аніж прогнозні! (Прим. - 18 лютого вступив у дію надзвичайний стан в енергетиці, тому виробіток ТЕС у березні непоказовий).

Як же так, адже працюють справжні професіонали, а не якісь фейсбучні псевдо-експерти?

Отже, заниження у прогнозі дешевої генерації та завищення дорогої призвело до завищення ОРЦ. Тобто зі споживачів зібрали більше грошей, аніж потрібно для реального фактичного виробітку е/е. А кому впав цей залишок грошей за замикаючим принципом? Бінго, тепловій генерації!

І окрім "Роттераму+" виникають ще одні чайові через "неточності" у прогнозному балансі. Тому де-факто теплова генерація отримує покриття ціни вугілля, навіть вище, аніж офіційно закладено за "Роттердамом+".

Новини за темою

Я ні на що не натякаю, але звертаю увагу. По ОБОХ видах дешевої генерації "помилилися" у прогнозі виробництва у сторону заниження. А по УСІХ ЧОТИРЬОХ видах дорогої генерації "помилилися" у сторону завищення. Кожна помилка вела до завищення ОРЦ, такий от збіг.

Ще цікаві помилки по прогнозуванню природних явищ. Виявляється вітер і сонце вміють прогнозувати набагато краще, аніж воду. У виробітку "зелених" помилились лише на 5% у сторону завищення, а по "Укргідроенерго" аж на 22% у сторону заниження.

І підкріпляю все слайдом (взято у Всеукраїнської Енергетичної Асамблеї).

Андрій Герус

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...