banner banner banner banner

Як Китай переходить до збалансованого економічного зростання

Лідери Китаю продемонстрували готовність і здатність ширше дивитися на речі, погоджуючись з більш низькими темпами зростання ВВП, якщо вони призведуть до більш збалансованої моделі розвитку країни та поліпшення якості життя

Як Китай переходить до збалансованого економічного зростання
Громадяни Китаю. Фото з архіву AP Photo

Лідери Китаю продемонстрували готовність і здатність ширше дивитися на речі, погоджуючись з більш низькими темпами зростання ВВП, якщо вони призведуть до більш збалансованої моделі розвитку країни та поліпшення якості життя

Оригінал на сторінці Project Syndicate

На початку другого п'ятирічного строку Сі Цзіньпіна на посаді Голови КНР пріоритетом номер один в політиці країни є перехід до "якісного зростання". Всесь китайський уряд без шуму, але рішуче приступає до створення нової моделі зростання, яка б виправила перекоси, породжені десятиліттями занадто швидкого зростання, такі як корупція, забруднення навколишнього середовища, зростаюча нерівність та інші структурні диспропорції.

Більшу частину останніх 40 років Китай основну увагу приділяв швидкому розвитку на основі земельних ресурсів, який стимулюється місцевими ініціативами, спрямованими на залучення інвестицій в інфраструктуру, а також розвитку на основі людських ресурсів і податкових надходжень. Створення особливих економічних зон, індустріальних парків і зон вільної торгівлі сприяло такому розвитку, оскільки вони могли з вигодою використовувати велику кількість дешевої робочої сили, мігруючої з сільських районів.

Протягом усього цього процесу Китай використовував зростання ВВП як основний показник успіху. Це дозволило встановити чітко визначені цілі і стимули для місцевих чиновників при їх конкуренції один з одним. Але це також призвело до безлічі серйозних проблем, таких як збиток для навколишнього середовища, нерівність, надмірні борги, надлишкові потужності і корупція.

Сьогодні влада Китаю вивчає більш широкий спектр можливих заходів на місцевому та національному рівнях, які враховують не тільки зростання, але і якість життя. Задум цього переходу був озвучений на 19-му Національному з'їзді КПК у жовтні минулого року, коли Сі назвав 14 областей політики, які мають вирішальне значення для розвитку "соціалізму з китайською специфікою".

Новини за темою

Серед цих імперативів було "прийняття нового плану розвитку", який "гарантує і покращує рівень життя". Цей план повинен підкріплюватися прихильністю "підходу, орієнтованого на людей" і "гармонії між людиною і природою". Сі також підкреслив важливість сильного керівництва, зокрема, "забезпечення керівної ролі партії у всій роботі", "забезпечення верховенства закону у всіх аспектах управління" і "здійснення повного і суворого контролю за партією".

Мотивація цих змін у розвитку Китаю — ні для кого не таємниця. Китай — друга за величиною економіка світу і забезпечує майже половину світового економічного зростання. В даний час він в значній мірі наздогнав передові країни щодо інфраструктури, торгівлі, інвестицій та індустріалізації. Продовження зміцнення його позицій на світовій арені зараз залежить від того, чи зможе він дотримуватися і навіть перевершувати світові стандарти в самих різних областях, від сталого розвитку до якості управління.

Звичайно, вирішення проблем, з якими стикається сьогодні Китай, потребує безлічі проб і помилок — на зразок тих, завдяки яким країна розвивалася в минулому, — не кажучи вже про примирення з деякими економічними втратами. Наприклад, занепад індустріальних областей на північному сході Китаю і підйом сучасних, конкурентоспроможних на світовому ринку виробничих кластерів в дельтах річок Перлова та Янцзи в південно-східній частині країни — це дві сторони однієї медалі. Ринкова конкуренція в Китаї призвела до появи як переможців, так і переможених, і зараз переможці з південно-сходу відбирають підприємців, фахівців та інші ресурси у переможених з північного сходу.

Новини за темою

Управління трансформацією регіональних економік Китаю при збереженні соціальної стабільності зажадає ретельного балансу між старою стратегією зростання, яку втілюють собою переможені і яка в значній мірі покладалася на державні підприємства і державні інвестиції, і новим, більшою мірою орієнтованим на людський капітал підходом, виробленим переможцями. У цьому процесі Китаю необхідно буде враховувати місцеві чинники, такі як тенденції в області народонаселення, природні ресурси і привабливість регіонів для китайських туристів із середнім доходом.

Це перебалансування потребує допомоги центрального уряду для полегшення тягаря заборгованості, що виник в результаті банкрутства проектів в регіонах, що програють, як це було в 1990-х роках, коли воно списало втрати, понесені державними підприємствами під час азіатської фінансової кризи. Це не означає, що Китай повинен рятувати застарілі місцеві галузі. Скоріше це означає — не допустити, щоб неповоротні витрати, зумовлені колишньою моделлю зростання, затягнули цілі регіони в пастку низькоякісного зростання і розвитку, дати місцевим жителям можливість запускати інноваційні стартапи, в той же час інвестуючи у проекти, які дають нові можливості для отримання доходу.

Новини за темою

Китай, крім структурних коригувань з боку пропозиції, повинен зробити так, щоб його нова стратегія зростання враховувала проблеми "останньої милі" на стороні попиту, пов'язані з міським та людським розвитком, в тому числі пробки на дорогах, вузькі місця в інфраструктурі, брак житла, слаборозвинені послуги з утилізації відходів, а також незадовільна освіта та охорона здоров'я. При нинішньому положенні справ вирішення цих проблем мікрорівня, які мають вирішальне значення для добробуту людей, — одне з найслабших місць в складних макроекономічних та соціальних плани Китаю.

У Китаї є всі фізичні, фінансові та соціальні ресурси, необхідні для усунення цих проблем, які насправді представляють собою великі інвестиційні можливості як для державного, так і приватного секторів. Але для досягнення успіху будь-яка стратегія повинна не тільки враховувати зворотний зв'язок з місць про те, що досяжне в місцевих умовах; вона також повинна давати можливість приймати рішення на місцевому рівні, включаючи проектування і реалізацію.

У будь-якому випадку, лідери Китаю продемонстрували готовність і здатність ширше дивитися на речі, погоджуючись з більш низькими темпами зростання ВВП, якщо вони призводять до більш збалансованої моделі розвитку країни та покращенню якості життя. Реалізувати план "розвитку, орієнтованого на людей", який Сі оприлюднив у жовтні минулого року, буде нелегко. Але Китай знаходиться на правильному шляху.

Ендрю Шенг

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>