banner banner banner banner

Як коронавірус впливає на вибори президента США

Труднощі, викликані епідемією, не означають, що Трамп не зможе оговтатися від удару. Навпаки, він не раз доводив, що прекрасно почуває себе в ситуації хаосу і плутанини. Трамп прагматичний, вільний від ідеології і легко змінює підходи, підлаштовуючись під ситуацію, чого не скажеш про Байдена і демократів.

Як коронавірус впливає на вибори президента США
Резиденція президента США Википедия

Труднощі, викликані епідемією, не означають, що Трамп не зможе оговтатися від удару. Навпаки, він не раз доводив, що прекрасно почуває себе в ситуації хаосу і плутанини. Трамп прагматичний, вільний від ідеології і легко змінює підходи, підлаштовуючись під ситуацію, чого не скажеш про Байдена і демократів.

Оригінал на сайті Центру Карнегі

Коронавірус перевернув президентську кампанію в США. Штати переживають праймеріз і партійні з'їзди, кандидати спілкуються з виборцями дистанційно, звучать пропозиції провести самі вибори онлайн або поштою. У розпал епідемії з гонитви вийшов соціал-демократ Берні Сандерс, якого півтора місяця тому вважали фаворитом праймеріз Демократичної партії, – він підтримав свого конкурента, колишнього віце-президента Джо Байдена.

Новини за темою

Ще недавно здавалося, що в демократів на цих виборах немає шансів. Старий Байден, і без того ослаблений скандалом з роботою його сина в Україні, розгубить залишки популярності у внутрішньопартійній боротьбі з Сандерсом, а Трамп, який успішно подолав імпічмент, легко переобереться на хвилі економічного зростання. Але епідемія обнулила всі попередні розклади. Тепер демократи можуть почати з чистого аркуша поборотися за президентське крісло зі значною перевагою, тому що сьогодні американські виборці думають тільки про одне – як вийти з коронавірусної кризи.

Проблеми Трампа 

Для Трампа коронавірус створює чималі проблеми з переобранням вже хоча б тому, що епідемія припала на його президентство. Все сталося швидко і раптово. США, як і багато інших країн, виявилися неготовими до спалаху, але мало хто буде розбиратися в об'єктивних обставинах. Виборці будуть шукати винного, і ним легко може стати Трамп, просто зважаючи на посаду. Він зараз біля керма – отже, і відповідальність будуть покладати передусім на нього, а не на Конгрес, де більшість у демократів.

Трамп уже під перехресним вогнем: опоненти критикують його за те, що він не здатний вчасно відповісти на пандемію, нехтує фактами, применшує масштаби проблеми, видає сумнівні рекомендації щодо лікування. Факти дійсно поки грають проти Трампа, перекреслюючи його попередні досягнення і всю економічну риторику про зростання ВВП, відродження промисловості і створення нових робочих місць.

Сьогодні економіка США на межі однієї з найважчих криз в історії. Малий бізнес банкрутує, безробіття зростає із 3,5% до 4,4%, мільйони людей втрачають роботу. Тільки в березні понад 700 тисяч осіб позбулися заробітку – це найбільший місячний стрибок безробіття з 2009 року. Прогнози малюють ще більш похмуру картину: ринок праці в США може скоротитися на 10–30%, що призведе до втрати 45 млн робочих місць.

Те, що США зараз із відривом посідають перше місце в світі за кількістю заражених, теж не додає Трампу популярності. Зараз близько 30% всіх випадків інфікування припадає на Штати, це понад півмільйона хворих. Звичайно, Трамп і його прихильники будуть списувати все на надзвичайні обставини, але опоненти навряд чи втратять можливість використовувати ситуацію максимально для критики президента.

На тлі епідемії непослідовність Трампа стала ще сильніше кидатися в очі. Він плутається в рекомендаціях, постійно змінює прогнози, конфліктує з владою штатів. Та й у цілому його образ борця з державним втручанням погано поєднується з нинішніми закликами покластися на уряд.

Також Трампу можуть пригадати його спроби скасувати Obamacare – реформу охорони здоров'я Барака Обами, яка зробила медичну допомогу більш доступною. Сьогодні, у розпал епідемії, ідеї про доступну і навіть безкоштовну медицину актуальні як ніколи, враховуючи, яким дорогим залишається у США лікування.

Друга проблема Трампа пов'язана з особливостями його прихильників. Через епідемію президент втратив масові майданчики для мобілізації лояльних і залучення нових виборців. У розпал коронавірусу республіканці навряд чи зважаться проводити масштабні партійні з'їзди, адже саме під час таких зібрань блищав ораторський талант Трампа. Він, як і Сандерс, міг збирати стадіони і дуже впевнено тримався на публіці під час своєї кампанії 2016 року.

З відкритих джерел

Трамп – людина натовпу. Він відчуває його енергетику і може легко маніпулювати масами завдяки своєму досвіду в шоу-бізнесі і своєрідній харизмі. Якщо республіканці перейдуть на віртуальний формат замість мітингів на стадіонах, то Трамп втратить важливий майданчик особистого спілкування з тисячами шанувальників і позбудеться однієї з головних своїх переваг.

До того ж прихильники Трампа – це в основному білі консервативні і літні американці. Деяким із них буде непросто адаптуватися до змін і брати участь у політичному житті онлайн. Тим паче – голосувати через інтернет, як це пропонують зробити демократи, чиї виборці більш технологічно просунуті. Особливо це стосується жителів Середнього Заходу США, або "іржавого поясу", – простих робітників і фермерів, для яких інновації і віртуальне життя Силіконової долини і Нової Англії – дивина або розкіш. Трамп сам це добре розуміє і виступає проти заочного голосування, бо воно, на його думку, підвищує ймовірність підтасовування на виборах.

Третій мінус Трампа – це Майк Пенс, його заступник. Ще в листопаді 2019 року Трамп дав зрозуміти, що не буде змінювати віце-президента. Але сьогодні, коли жертвами коронавірусу стають насамперед літні люди, несподівано важливим виявилося те, що Пенсу вже 60 років, а самому Трампу – 73. Обоє в групі ризику за віком, що може насторожити виборців. Але 77-річний Байден заявив, що вибере в кандидати у віце-президенти когось молодого, можливо, жінку.

Єдиний плюс для Трампа в сформованій ситуації в тому, що епідемія відсунула в тінь всі його проблеми з російським втручанням, імпічментом, Україною тощо. Звичайно, тему втручання Кремля можуть спробувати подати під іншим соусом – наприклад, у контексті поширення фейків про коронавірус. Але тут є чим скористатися і Трампу – він уже старанно акцентує на ролі Китаю в поширенні Covid-19 і називає хворобу "китайським вірусом".

Опитування показують, що епідемія вже підриває підтримку Трампа. Порівняно з минулим березнем частка незадоволених діями президента зросла на 9 пунктів, досягнувши 54%. А частка тих, хто вважає заходи Трампа ефективними, впала – з 47% до 35%.

Утім труднощі через коронавірус не означають, що Трамп не зможе оговтатися від удару. Навпаки, він не раз доводив, що прекрасно почуває себе в ситуації хаосу і плутанини. Трамп прагматичний, вільний від ідеології і легко змінює підходи, підлаштовуючись під ситуацію, чого не скажеш про демократів.

Проблеми Байдена

Епідемія обнулила багато переваг Трампа і затулила деякі недоліки Байдена, але це ще не означає, що демократи зможуть скористатися сформованою ситуацією. 

Головна проблема у демократів усе та ж: центральним пунктом їхнього порядку денного залишається ненависть до Трампа. Що б не зробив президент-республіканець, все зазнає жорстокої критики, а така непримиренність може відлякати незалежних виборців.

Новини за темою

Байдену взагалі дуже не вистачає ідеологічної гнучкості, і це може перешкодити йому залучити виборців з лівими прогресивними поглядами, які раніше виступали за Сандерса. Найпевніше, Байден не зважиться навіть на те, щоб взяти кандидатом у віце-президенти кого-небудь з молодих політиків з лівими поглядами.

Reuters

Порядок денний Байдена майже не змінився через епідемію. Окрім критики Трампа за непослідовність і повільність, колишній віце-президент нічого запропонувати не може. Він досі не висунув жодного плану з подолання кризи, ані будь-яких нових ініціатив щодо реформи системи охорони здоров'я.

Адже в нинішніх обставинах демократи могли б зробити тему медицини головною в своїй передвиборчій кампанії, наприклад, просуваючи ідею більш доступної охорони здоров'я. Але поки що вони віддають перевагу заочно сваритися з Трампом. Хоча той теж не поспішає виступати з пропозиціями реформ і замість цього критикує Всесвітню організацію охорони здоров'я за повільність і неефективність. 

Поки, за опитуваннями, Байден зараз випереджає Трампа приблизно на 6%, але ця перевага може виявитися ілюзорною: він її втратить, якщо не перегляне свій передвиборчий порядок денний, не зробить його більш конструктивним і прогресивним, з акцентом на медицину. Результати президентської кампанії будуть залежати від того, хто із кандидатів успішніше осідлає хвилю коронавірусу. А для цього у верхівку кута треба ставити масштабну реформу американської системи охорони здоров'я.

Павло Кошкін

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Інші матеріали центру Карнегі:

Самотні штати. Чому США найбільше страждають від епідемії

Вибори в США і російсько-американські відносини

Чи зможуть Китай та США співпрацюватимуть у боротьбі з коронавірусом

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>