Фото з відкритих джерел

На початку 2016 р. я попереджала, що в кінці року будемо мати на місцях глобальні проблеми з фінансуванням галузі ПТУ. Так воно і вийшло. Цього виявилося мало, і місцевій владі до проблематики галузі профтехосвіти додаються інші сфери: установи освіти і медична сфера.

Згідно з нововведеннями Держбюджету-2017, витрати на оплату комунальних послуг та енергоносіїв установ охорони здоров'я і освіти передаються з державного бюджету до місцевих бюджетів. У що це виллється на місцях фактично? Розглянемо на конкретних цифрах деяких населених пунктів Київської області.

На 2017 р. установи медицини та освіти Сквирського району вимагають витрат по оплаті комунальних послуг та енергоносіїв на суму майже 20 млн грн. Станом на 1 листопада 2016 р. вільні кошти бюджету розвитку м. Сквира становлять 11 млн 791 тис. грн. Фастівському району в 2017 р. необхідно понад 17 млн грн. На 1 листопада 2016 р. вільних коштів місцева влада має... менше 8 млн грн.

Бюджетні запити районів Київської області на 2017 рік
112.ua

Новини за темою: Гройсман розповів, що радіє реформі децентралізації

Якщо ми прогнозуємо недофінансування освітньої та медичної галузей в Київській області згідно з таблицею, стає зрозумілим, що в році, що наступив, освіта і медицина цих районів і міст є незабезпеченими грошима вже з січня.

Виникає питання - звідки містам брати кошти на утримання лікарень і навчальних закладів?

Вихід один - пускати під ніж бюджети розвитку. Такими діями центральна влада заклала в найближче майбутнє невиконання місцевою владою своїх зобов'язань перед суспільством, бо позбавляє їх коштів на розвиток і благоустрій міст, змушуючи кошти бюджетів розвитку спрямовувати на ті сфери, які досі фінансувала держава.

Щоб зрозуміти, що таке бюджет розвитку для пересічних громадян, наведу приклад на найбільшому місті Київської області - Білій Церкві. Понад 150 млн грн - це ті кошти, які місцева влада мала в розпорядження виключно на розвиток. Отже, деякі цифри і дані.

Протягом року велося будівництво нового дитсадка і нової школи на масиві Піщаний, їдалень та спортивних залів середніх шкіл, реконструкція приміщень десяти дитячих садочків міста, а також басейнів і спортивних майданчиків у закладах освіти. Більше 6 млн грн витратили на капітальний ремонт дошкільних навчальних закладів, і майже 9 млн грн - на капітальний ремонт загальноосвітніх навчальних закладів. Зазнали капітального ремонту та системи опалення у всіх закладах як шкільної, так і позашкільної форм навчання. Це невеликий перелік того, що вдалося міській владі зробити тільки за один рік, використовуючи на це лише власні кошти - бюджет розвитку Білої Церкви.

Новини за темою: Порошенко: Завдяки децентралізації не потрібно стояти з простягнутою рукою, щоб отримати гроші в місцевий бюджет

Загальна сума видатків з бюджету розвитку на освіту в 2016 р. склала 40 млн 545 тис. грн. Медицина: капітальні видатки в 2016 р. склали близько 5 млн грн. Тільки на придбання апарата нового покоління УЗД місто витратило 2,4 млн грн, на рахунку якого за пару місяців використання вже є врятовані життя. На охорону здоров'я витратили 4 млн 915 тис. грн.

112.ua
Разом на освіту і медицину витрачено в 2016 р. з бюджету розвитку 49 млн 751 тис. грн, що становило майже третину бюджету розвитку міста. Інші гроші пішли на дороги, нові тротуари, прибудинкові території, ремонти зливальних систем, тролейбуси, парки і т. д.

Бюджет розвитку Білої Церкви в 2016 р. склав 158 млн грн. А тепер, УВАГА: розрахунковий бюджет розвитку міста на 2017 р. становить 5,5 млн грн!

Згідно державному бюджету на 2017 р., на місцевий бюджет Білої Церкви переводяться додаткові витрати на утримання освіти та медицини в розмірі: освіта – 26 млн 925 тис. грн, медицина – 24 млн 245 тис. грн. Разом це 51 млн 170 тис. грн. І ці кошти повинні вийти з бюджету розвитку міста.

У 2017 р. ремонтувати, будувати і відновлювати на місцях так само жваво, як в 2016 р., вже не вдасться. Можна констатувати, що фінансова децентралізація звелася до нуля, а у міст забирають гроші на розвиток.

Тому, крім повністю прогнозованої фахівцями проблеми по фінансуванню установ ПТУ, навколо якої ходило чимало обговорень протягом 2016 року, відтепер міста мають подібну ситуацію із закладами освіти та медицини. Місцева влада по всій країні, педагоги і медики б'ють на сполох, попереджають про катастрофічні наслідки, але, на жаль, держава не реагує.

Розуміючи всі загрози, я, як голова постійної комісії з питань бюджету і фінансів, подала звернення до ВР від Київської обласної ради, яку у свій час один з колишніх губернаторів назвав "жорстким бюрократом", з проханням врахувати певні передумови до можливої в майбутньому катастрофічної ситуації.

112.ua

Новини за темою: Гройсман назвав децентралізацію влади в Україні "найголовнішим своїм надбанням"

Через час отримала відповідь, мовляв, у Верховній Раді розуміють проблему, відправили цю ситуацію на доопрацювання в Міністерство фінансів.

112.ua

Тепер питання за Міністерством фінансів ...

Підводячи підсумки...

Держбюджет-2017 прийнятий. Я сподівалася, що великі чиновники все ж одумаються. Надія почала танути, коли стало зрозуміло, що субвенції на Фонд регіонального розвитку зняті (3 млрд грн), і додані кошти на субвенцію соціально-економічного розвитку. Скільки в цілому по країні буде коштувати нічне голосування у ВР - покаже час. Поки точно відомо, що є 3 млрд грн народних коштів на підтримку депутатів-мажоритарників. І це в країні, яка не має якісної та доступної медицини, де з кожним роком знищується освіта, де взагалі немає енергозбереження...

Також тієї ночі померла бюджетна децентралізація. На місцеві бюджети перекладається відповідальність за існування галузей, які задекларовані як державне конституційне право на безкоштовну освіту і безкоштовну медицину. Місцеві бюджети в наступному році чекає повний колапс.

Місцеві ради по всій країні будуть змушені закривати лікарні та школи, скорочувати персонал (не врятує навіть переведення частини працівників на неповний робочий день), в школах і дитсадках не буде тепла, книжок, канцтоварів та інших благ для дітей.

Як підсумок, знову з'являться батьківські фонди, за рахунок яких батьки будуть здавати гроші на ремонти та заміни вікон санвузлів.

Ситуація навколо місцевих бюджетів буде мати набагато гірші наслідки, ніж може комусь здатися на перший погляд.

Ольга Бабій

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.