Як блокчейн допоможе покласти край бідності

Якщо технологія блокчейна дасть державам і приватним особам можливість реєструвати майнові права на єдиній комп'ютерній платформі, ми зможемо поділитися даром майнового реєстру з усім світом. Замість усунення приватної власності в боротьбі за марксистську рівність у бідності ми зуміємо дарувати майнові права всьому людству

Як блокчейн допоможе покласти край бідності
З відкритих джерел

The Wall Street Journal

Американська ділова газета

Якщо технологія блокчейна дасть державам і приватним особам можливість реєструвати майнові права на єдиній комп'ютерній платформі, ми зможемо поділитися даром майнового реєстру з усім світом. Замість усунення приватної власності в боротьбі за марксистську рівність у бідності ми зуміємо дарувати майнові права всьому людству

Оригінал на сторінці The Wall Street Journal

Упродовж тривалого часу західні економісти недооцінювали зв'язок між правом приватної власності й економічним розвитком. Карл Маркс вважав приватну власність джерелом багатства і закликав до її вирішення для досягнення рівності. Через півтора сторіччя ми розуміємо, що країна без формального інституту, що дає можливість зареєструвати право на власність, обмежує власний економічний розвиток і не дає громадянам реалізувати свій потенціал наповну. Це простий, але вражаючий факт: дорога до економічного процвітання пролягає через кабінет писаря в будівлі місцевого суду.

Найбільший економічний розрив в сучасному світі пролягає між 2,5 млрд людей, які мають можливість оформити майнові права, і 5 млрд бідняків, котрі залишаються такими здебільшого томц, що вони цієї можливості позбавлені. Подумайте, що відбувається за відсутності формального інституту права власності: цінність приватних активів падає; знецінюються зарплати працівників, які використовують ці активи; власники позбавляються можливості використовувати свої активи як заставу для отримання кредиту чи для отримання державних послуг; а суспільство позбавляється вигод, що виникають через використання активів найбільш ефективним чином.

За оцінками Інституту Свободи і Демократії (ІСД), заснованого Ернандо де Сото (Hernando de Soto) у 1979 році, дві третини населення планети позбавлені доступу до формального інституту майнових прав, що призводить до недорозроблення ресурсів та активів на 170 трлн дол. — 63% від загальної вартості активів США.

Завдяки все більш точним даним, які було отримано з досліджень, супутникових фотографій і системи супутникового позиціонування GPS, ми можемо встановити місцезнаходження будь-яких видимих активів на землі. Однак за межами розвинутих країн і передових регіонів країн інформації про належність цих активів немає.

Новини за темою

Сорок років тому один з нас — Ернандо де Сото — виявив, що навіть у найпримітивніших суспільствах є записи про те, що кому належить. Надихнувшись цим відкриттям, ІСД розпочав роботу зі збирання та упорядкування цих записів з метою створення реєстру власників.

У 1980 році терористичне угруповання перуанських комуністів "Сяючий Шлях" завоювало підтримку серед збіднілого корінного населення країни, гарантувавши примітивне право власності під дулом автомата. Ми почали наше співробітництво в 1990 році, коли Перу звернулося до США за допомогою, прагнучи встановити владу закону замість військового положення. Для цього примітивні записи корінних перуанців було визнано легальним доказом права власності. На той момент "Сяючий Шлях" контролював 60% території Перу, і корпорація РЕНД (RAND) прогнозувала падіння Ліми не пізніше 1992 року.

Один з нас — Філ Гремм (Phil Gramm), на той момент він був сенатором США — зумів забезпечити фінансування для програми ІСД з реєстрації власності, що врешті-решт привело до союзу між армією Перу, фермерами і шахтарями, які з готовністю встали на захист знову знайдених майнових прав. Реєстрація майнових прав стала формальним доказом права корінних жителів на власність і достукалася до їхніх сердець через їхні гаманці. Із запалом, який породжує лише боротьба за своє майно, корінні перуанці здобули перемогу над комуністичними терористами.

Ватажки "Сяючого Шляху" здалися, віддавши перевагу безпечним в'язницям замість гніву перуанських бідняків. Ватажок терористів Абімаель Гусман (Abimael Guzmán) пояснив поразку "Сяючого Шляху" появою інституту права власності", розробленого і втіленого Ернандо де Сото" та його американськими прихильниками. Ніколи ще США не здобували перемогу над комунізмом такою малою ціною — як кров'ю, так і золотом, — проте ми рідко мали такого союзника, як майнові права.

Новини за темою

Встановлення гарантій права власності може сприяти значному економічному прогресу. У 1990 році акції державної телекомунікаційної компанії CPT оцінювали на біржі Ліми в 53 млн дол. Влада хотіла продати CPT іноземним інвесторам, але не могла цього зробити, оскільки перуанські документи на активи компанії не відповідали міжнародним стандартам. CPT розпочала процес формального закріплення своїх майнових прав згідно з програмою ІСД, і через три роки компанію  продали на міжнародному ринку за 3 млрд дол. — майже в 38 разів дорожче за свою первісну вартість.

У 2010 році Мохаммед Буазізі (Mohamed Bouazizi), вуличний торговець фруктами, вчинив самоспалення в туніському місті Сіді-Бузід, чим поклав початок Арабської весни. Докладне дослідження ІСД, проведене в 2013 році, встановило, що він та інші смертники протестували не на релігійному ґрунті, а через відсутність прав власності та верховенства закону. Після успіхів, досягнутих у Перу, і розуміння значущості майнових прав по всьому розвиненому світі докладаються зусилля зі збору даних про приналежність власності. Однак перешкодою стали труднощі, пов'язані зі збором та організацією цих даних таким чином, щоб до них можна було легко отримати доступ і оновлення.

На щастя, є нова технологія, яка робить можливою глобальну систему реєстрації майнових прав. Патрік Бірн (Patrick Byrne), першопроходець цифрової комерції та генеральний директор Overstock.com, виділив істотні ресурси і штат професійних співробітників, щоб модернізувати процес збору та підтримання реєстру майнових прав у масштабах всієї планети. Блокчейн — особливо перспективна технологія через надавані нею можливості зі зберігання записів, доступність для мільйонів користувачів, а також те, що вона може постійно оновлюватися при передаванні власності з одних рук до інших.

Якщо технологія блокчейна дасть державам і приватним особам можливість реєструвати майнові права на єдиній комп'ютерній платформі, ми зможемо поділитися даром майнового реєстру з усім світом. Замість усунення приватної власності в боротьбі за марксистську рівність у бідності ми зуміємо дарувати майнові права всьому людству. Там, де є гарантовані майнові права, можливі також процвітання, свобода і багатство, які несуть істинний мир і стабільність.

Філ Гремм, Фернандо де Сото

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>