Як батьківщина сомалійських піратів дійшла до демократичних виборів

Як батьківщина сомалійських піратів дійшла до демократичних виборів
Президент Пунтленду в Сомалі Саїд Абдуллахі Дені, обраний в січні 2019 року З відкритих джерел

Олександр Мішин

старший аналітик в PRP Ukraine

Оригінал на сайті Олександра Мішина у Facebook

Від 1991 року Сомалі не існує як цілісна держава, і на її уламках постали кілька "квазідержавних" утворень. У Могадішо розташований Федеральний уряд на чолі з президентом Мохамедом Абдуллагі Мохамедом (Фармаджо), але сфера його контролю є обмеженою. По-перше, на півночі Сомалі постав Сомаліленд (колишнє Британське Сомалі), що прагне отримати статус суверенної та незалежної держави.

Карта Сомали Facebook Олександра Мішина

По-друге, на півдні, у центрі та на північному сході Сомалі співіснують так звані автономні утворення, що хоч формально і визнають верховенство федералів, проте живуть власним політичним життям.

Це регіони Пунтленд, Галмудуг, Хіршабелле, Південно-Західний штат та Джубаленд. Кожен з них має свій уряд, парламент, власні збройні сили та державні символи. Ближчими до федерального уряду їх робить спільна боротьба з ісламістською загрозою, уособленою терористичним рухом "Аш-Шабаб", але цього чинника недостатньо для повноцінного політичного об’єднання, і поки це, швидше, ситуативні військово-політичні альянси.

Новини за темою

На тлі цього в Пунтленді відбулися президентські вибори, які було визнано міжнародною спільнотою в особі ООН, ІГАД та Африканського союзу як транспарентні, мирні, вільні та чесні.

Пунтленд, Сомалі Facebook Олександра Мішина

На базі Конституції 2012 року Пунтленд є парламентсько-президентською республікою. Отже, хоча президент має доволі широкі повноваження та зовсім не є декоративним, його обирають у стінах парламенту.

Вибори президента Пунтленда парламентом Facebook Олександра Мішина

На початку виборчого процесу на найвищу посаду претендувала 21 особа, у тому числі чинний президент Абдівелі Гаас, який під час першого голосування набрав тільки 8 голосів з 66 та вибув з перегонів. 8 січня 2019 року відбулося фінальне голосування парламентарів: перемога дісталася колишньому міністру планування Саїду Абдуллагі Дені, який отримав 35 голосів.

Натомість його опонент, колишній голова служби безпеки Пунтленду, генерал Асад Осман Абдуллагі отримав 31 голос. 2019-й рік має стати критично важливим роком на шляху економічного відновлення Пунтленду та його реінтеграції до складу Сомалі.

Тривалий час у світі Пунтленд був відомий широкому загалу як ключова база для сомалійських піратів. Саме в пунтлендських узбережних селищах зародилася найбільша загроза міжнародному судноплавству початку 21-го століття. Місцеві рибалки через хижацький вилов риби іноземними траулерами у ВЕЗ Сомалі, що перебувала в стані анархії, втративши останні засоби для існування, формували піратські банди та захоплювали іноземні судна.

Новини за темою

У період з 2008 по 2011 рік вони здійснили 163 захоплення суден та завдали мільярдних збитків світовому мореплавству. Проте уряд Пунтленду зміг за міжнародної підтримки, зокрема за сприяння США, утворити сили морської поліції, що розпочали запеклу боротьбу з піратством. Та в підсумку звели його нанівець.

Тепер перед новим урядом Пунтленду стоять зовсім інші виклики: відносини з центром та боротьба із сепаратистами з Сомаліленду.

8 січня цього року відбулися візит представників федерального уряду до міста Гарове (столиця Пунтленду) та зустріч голови МЗС у федеральному уряді Ахмеда Іссе Авада із представниками нового вищого керівництва Пунтленду на чолі з Саїдом Абдуллагі Дені. Зовні це є добрим сигналом. Його можна розцінювати як демонстрацію курсу на укріплення тісних контактів між Могадішо та Гарове в питаннях, пов’язаних з реінтеграцією сомалійських регіонів у соборну державу. Такі відносини почали складатися протягом останніх двох років.

Водночас є значні побоювання щодо якості майбутніх відносин між новообраним керівником Пунтленду Саїдом Абдуллагі Дені та федеральним президентом Сомалі Мохамедом Абдуллагі Мохамедом. Останній був близьким другом уже екс-президента Пунтленду Абдевелі Мохамеда Алі (Абдевелі Гааса), натомість Дені, навпаки, наближений до опонента Фармаджо – Хасана Шейха Махмуда, який очолював Сомалі до лютого 2017 року.

Тобто в Пунтленді до влади прийшов опозиційний до чинного федерального уряду політик. Хоча і Фармаджо, і Дені орієнтуються на тісний союз зі США в боротьбі проти терористичного руху "Аш-Шабаб", їхні позиції щодо стратегії можуть відрізнятися.

Зростанню напруженості між сторонами може сприяти рішення уряду США на чолі з Дональдом Трампом від 5 січня 2018 року про скорочення американського контингенту в Сомалі у зв'язку з тим, що угруповання "Аш-Шабаб" не є безпосередньою загрозою для безпеки США.

Новини за темою

Якщо федеральному уряду є вигідною повноцінна перемога над терористами, то регіоналам у Пунтленді - тільки часткове послаблення позицій організації. Це зумовлене тим, що Гарове використовує чинник боротьби з "Аш-Шабаб" як елемент торгів щодо конфігурації влади у ймовірній відновленій державі.

Також президент Дені зацікавлений у тому, аби вивільнити більше військових ресурсів на боротьбу за спірні провінції Соль, Санг та Айн із сепаратистами з Сомаліленду. Ці провінції мають значні поклади нафти та газу, геологічне дослідження району здійснюють канадська компанія Canmex Minerals Corporation та австралійська Range Resources Ltd. 
Головний виконавчий директор Canmex Рік Шмітт зазначив, що згадані сомалійські провінції мають гігантські нафтові поля, і в усьому світі подібних місць лишилося обмаль.

Facebook Олександра Мішина

Саме контроль за енергетичними ресурсами штовхає уряд самопроголошеної держави Сомаліленд витрачати значні ресурси для боротьби з автономним Пунтлендом, який сьогодні встановив контроль над більшістю спірних територій. При цьому новообраний президент Пунтленду Дені дав чітко зрозуміти, що не поступиться територіями на користь сепаратистів: "Якщо вони в Сомаліленді вважають себе спадкоємцями англійців, то ми зовсім не є спадкоємцями італійців. Ми не хочемо мислити колоніальними кордонами. Ми незалежна сомалійська нація".

Отже, він дав чітко зрозуміти "сомалілендському уряду", що буде жорстко захищати нафтові поля, що належать сомалійцям, які тяжіють до соборної Сомалі. Отже, новий конфлікт між Сомалілендом та Пунтлендом не можна виключати. Те, що в Пунтленді вкоренилася демократія, зовсім не означає, що уряд став пацифістським.

Навпаки, для Пунтленду демократія є важливим аргументом на користь того, що Сомалі може претендувати на міжнародну підтримку в її нелегкій боротьбі за відновлення територіальної єдності.

Олександр Мішин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>