Як Америка цінує друзів: Україна постраждала від мит Трампа більше за Китай

Як Америка цінує друзів: Україна постраждала від мит Трампа більше за Китай
Фото з відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Торгові війни між умовною Імперією (Китаєм) і Федерацією (США) набирають обертів. За законами жанру наукової фантастики, тут спостерігається досить гармонійний баланс між ірреальною фантасмагорією, приправленою дрібкою обивательського жаху, і цілком реальними матеріальними наслідками для світової економіки. А світова економіка, як і Схід, – справа тонка, з повсюдним синдромом/ефектом "метелика". Майже як у 2008 році, коли банкрутство за іпотекою напівбомжа з Оклахоми спровокувало світову фінансову кризу. І не можна сказати, що для цього не було передумов. Але передумови заднім числом знаходяться завжди, а ось спусковий гачок будь-якої кризи, як правило, має чіткого автора. Якщо світова економіка найближчим часом зірветься в черговий міні-штопор (або макро-, тут вже як піде), то у цього процесу теж буде свій прародитель. "Палпатін" і канцлер Федерації – Трамп. Дональд Трамп. Й імовірність самих наслідків зараз досить висока, адже це вже не ефект метелика "крильцями бяк-бяк-бяк-бяк", а цілий слон вухами "хлоп-хлоп-хлоп-хлоп"…

Новини за темою

Буквально днями США ввели чергову порцію імпортних мит на китайські товари у розмірі 10% на 200 млрд дол. Ще раніше в два етапи були застосовані мита проти Китаю на 50 млрд дол. імпорту в розмірі 25%. Спіраль взаємного торгового протистояння розкручується все сильніше і швидше: якщо першу порцію "солодкого" у вигляді мит на 50 млрд товарних поставок американці згодували своїм китайським друзям в два прийоми, щоб у тих ненароком "не злиплося" від несподіванки, то тепер, можна сказати "заліпили" тортом просто у фізіономію – 200 млрд імпорту (6000 найменувань товарів) і з опцією підвищити мита з 10% до 25% вже з 1 січня наступного року. При цьому Трамп заявив, що рука не здригнеться і сльози китайських дітей не допоможуть: у разі опору Піднебесної неминуче будуть запроваджені додаткові мита ще на 267 млрд дол. китайських товарів. Враховуючи, що обсяг поставок продукції з Китаю на американський ринок становить приблизно 500 млрд дол., у світовій торговій історії може виникнути унікальний прецедент, коли 100% товарних поставок з однієї країни будуть обкладені митом в розмірі 25% (з 1 січня 2019 р.). Не важко підрахувати, що втрати Китаю в такому разі складуть 125 млрд дол. у рік або 25% його експорту до США. Але це найбільш простий, лінійний розрахунок. Насправді головна перевага китайських товарів – це їхня ціна. У разі зростання мит на 25% по всій лінійці продукції аналогічно зміниться і її собівартість. Сьогодні експорт з Китаю все більше концентрується в сегменті товарів з високим рівнем доданої вартості. За даними Обсерваторії економічної складності, у структурі китайського експорту комп'ютерна техніка становить 7,6%, телекомунікаційне обладнання – 7,1%, мобільні засоби зв'язку – 4,8%. І не факт, що вся ця продукція стане також добре покупатися, якщо її ціна зросте на чверть. В такому випадку Китаю доведеться дотувати своїх експортерів або змиритися з тим, що скорочення експорту перевищить прямі втрати від мита в 125 млрд дол.

Новини за темою

Тим не менш, Китай намагається завдати удару у відповідь, ввівши мита на 60 млрд дол. товарних поставок зі США. Але торгова "зірка смерті" Піднебесної має досить обмежений вплив: 60 млрд – це вже половина американського експорту в цю країну. Американці постачають до Китаю своєї продукції лише на 120 млрд дол. на рік. За такої пропорції ініціатива завжди буде за Білим домом.

А тут ще "джедаї" із ФРС США вирішили підвищити базову процентну ставку, роблячи долар дорогим і привабливим і провокуючи різкий відтік капіталу з ринків, який зараз, щоправда, дещо сповільнився, але це уповільнення лише має характер тимчасової корекції. Правда, у Пекіна в запасі є такий хід, як девальвація юаня, що простимулює експорт і знизить інвестиційний дохід американських компаній у цій країні. Хоча прем'єр-міністр Китаю заявив, що його країна не скористається цією небезпечною опцією. Так, Піднебесна довгий час утримувала юань у стабільному курсовому коридорі, що деякі країни – торговельні партнери називали заниженими. Але "заниженість", як і "завищення", - суто суб'єктивне сприйняття, головне що курс був відносно стабільним. А вирівнювання експорту за допомогою різкої девальвації – це квиток в один кінець, не раз перевірено Україною, адже після кожного витка знецінення національної валюти нарівні з відновленням торгового балансу відбувається і чергове знецінення вартості внутрішніх активів і різке зниження доходів населення.

112.ua

За даними американського бюро економічного аналізу, найбільший торговий дефіцит (товари) у США зафіксовано з Китаєм – близько 380 млрд дол. На другому місці – ЄС: трохи більше 150 млрд дол. Далі Мексика (близько 80 млрд дол.) і Японія (близько 70 млрд дол.).

Єдина країна, якій готовий пробачити Трамп, – це Японія. Всі інші потраплять під американський каток. Якщо американському президентові вдасться задумане – скорочення торговельного дефіциту з основними партнерами як мінімум удвічі, компанії США отримають додаткове торговий простір на внутрішньому ринку загальною капіталізацією в 350-400 млрд дол. на рік. Ну а поки ринок США буде очищатися від чужинців, державний бюджет цієї країни поповниться новими імпортними митами на сотні мільярдів доларів. Таким чином, Трамп "одним махом двох побивахом": зниження торгового дефіциту і зростання ВВП будуть супроводжуватися скороченням бюджетного дефіциту і уповільненням динаміки боргових запозичень казначейства.

А чим всі ці розборки в стилі лихої кавалерійської атаки генерала Джорджа Кастера на індіанські загони Сидячого Бика загрожує Україні?

Про ймовірність глобальної кризи, спровокованої міжнародними торговельними війнами, говорити не будемо: ми все одно до неї не готові і навіть не будемо намагатися підготуватися. А в разі її настання за методом бравого солдата Швейка знову будемо лікувати себе клистиром у вигляді девальвації гривні та інфляції, тобто за можливу кризу знову зі своїх кишень заплатять прості українці. Заплатять знеціненням своїх зарплат, гривневих заощаджень та інших активів, якщо вони ще, звичайно, в когось залишилися.

Поговоримо краще про насущне. Трамп любить торговодефіцитні країни, тобто економіки, які купують більше американського, аніж продають. І ненавидить торговопрофіцитні. Тут у нього спрацьовує жилка бізнесмена, котрий не сприймає занадто гучний чужий успіх. Тим більше коли оренда в твоєму "хмарочосі" перестала приносити звичний дохід. Ну так от ми, торговодефіцитні, стоїмо на галявині біля Білого дому, посміхаємося і махаємо!

112.ua

За підсумками минулого року наш експорт до США склав 828 млн дол., а імпорт з Америки – 2,525 млрд дол., торговельне сальдо: мінус 1,697 млрд дол. Якщо взяти відносні показники, то мало ще знайдеться країн з подібним торговим "прогином". Адже американці вміють цінувати друзів. Всі пам'ятають про нещодавно запроваджені мита на імпорт сталі, алюмінію і виробів з них: США встановили ставки в розмірі 25% і 10% відповідно.

112.ua

І ми тут також потрапили під роздачу. Адже 828 млн дол. нашого експорту до США, майже 608 млн – це якраз метал і вироби з нього. Виходить, 73% нашого експорту в Америку обклали 25-відсотковим митом і це при тому, що головний торговий ворог США, Китай, отримав поки мита лише на 50% своїх товарів! Але з Китаєм все зрозуміло, "тофу з ними", а нас за що? Ми ж і вугілля американське купуємо, і локомотиви, і зброю, і, якщо треба, наші чиновники зможуть закупити навіть американське зерно, хоч воно нам і не треба, але зерновоз за старою звичкою зустрінемо з гімном в Одесі.

Новини за темою

А тепер про те, як американці люблять друзів. Адміністрація Трампа заявила про виведення з-під "металевих" мит поставок сталі з Південної Кореї і Бразилії і поставок алюмінію і сталі з Аргентини. Пільги будуть надаватися не автоматично, а на запит американських компаній – покупців металу для внутрішнього виробництва. Перелік країн зрозумілий: Південна Корея – ключовий азійський союзник Америки, а Аргентина і Бразилія – осьові країни Південної Америки, з якими зараз вигідно дружити.

Крім того, американці негласно пообіцяли німцям припинити спроби блокування будівництва "Північного потоку - 2" за умови будівництва в Німеччині терміналу з прийому скрапленого природного газу (СПГ) зі США.

У цьому контексті проблема України в тому, що ми не вміємо конвертувати свої, нехай і невеликі, міжнародні бонуси в економічний успіх. Адже і наша країна могла запропонувати американцям проект будівництва терміналу з прийому СПГ в Одесі або приєднатися до подібного проекту в Польщі. Фактор війни нинішня влада намагається перетворити на свою особисту політичну підтримку на Заході, а не на преференції для національної економіки. Адже укладаючи контракти на постачання вугілля або локомотивів, неодноразово зустрічаючись "на полях" з американським істеблішментом, можна було замовити слово і за український метал, вивівши його з-під 25-відсоткових зборів. Як це зробили корейці, аргентинці та бразильці. Але проблема в тому, що на тлі злиденної країни масштаб фінансового мислення наших "еліт" незрівнянно "високий". У той час як інші країни підіймають гроші "з землі", у нас втрата "якихось" 100-150 млн дол. від введення американських мит на метал – дрібниця, не варта уваги. Хоча ця "дрібниця" може коштувати зарплати кільком містоутворювальним підприємствам в Україні. Ще навесні колишній торговий представник України Наталія Микольська обіцяла умовити американців зняти мита з України, причому вела переговори з американськими партнерами так інтенсивно, що опинилася на навчанні за грантом в Стенфорді…

Ну а поки що за підсумками нинішнього року ми будемо глибоко товародефіцитними щодо США. Тільки в Білому домі удають, що не знають про це: адже наші "просять" їх про інше? Загалом виходить як у відомому анекдоті: "все життя селянин ображався на пана, а той і не знав нічого…".

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів