banner banner banner

Ядерний дисбаланс: Чого боїться Макрон

Днями президент Франції Еммануель Макрон запропонував європейським країнам розробити новий механізм контролю за звичайними і ядерними озброєннями, укласти новий договір про заборону ракет середньої і меншої дальності. Господар Єлисейського палацу побоюється, що до 2021 року у світі почнеться наймасштабніша гонка озброєнь з часів холодної війни. Макрон зазначив, що Франція скоротила ядерний арсенал до 300 боєголовок і тому вимагає того самого від інших ядерних держав

Ядерний дисбаланс: Чого боїться Макрон
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Днями президент Франції Еммануель Макрон запропонував європейським країнам розробити новий механізм контролю за звичайними і ядерними озброєннями, укласти новий договір про заборону ракет середньої і меншої дальності. Господар Єлисейського палацу побоюється, що до 2021 року у світі почнеться наймасштабніша гонка озброєнь з часів холодної війни. Макрон зазначив, що Франція скоротила ядерний арсенал до 300 боєголовок і тому вимагає того самого від інших ядерних держав

На сьогодні у світі не існує багатосторонньої угоди, що регулює кількість ядерних зарядів Великої Британії, Франції, Китаю, Індії, Пакистану, Північної Кореї. Сформований США і СРСР у роки холодної війни механізм контролю над озброєннями валиться, як картковий будиночок. Водночас у планах Франції витратити 41 млрд дол. до 2025 р. на модернізацію свого ядерного арсеналу та підвищення ефективності політики стримування. Двоїста позиція Парижа обумовлена новою геополітичною ситуацією в Європі після Brexit.

Ядерний дисбаланс у світі

Риторика Макрона адресована насамперед США і Росії, оскільки вони мають більше ядерних зарядів, ніж Франція та інші країни. У лютому 2021 р. закінчується термін дії Договору між США і РФ про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-3). У 2010 р. тодішній президент США Барак Обама і його російський колега Дмитро Медведєв зобов'язалися скоротити кількість ядерних зарядів до 1550 одиниць, а міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників – до 700 од. Підписання договору СНО-4 і подальше скорочення ядерних зарядів є малоймовірним. Відносини Москви і Вашингтона перебувають у найгіршому стані з часів закінчення холодної війни, в умовах агресії Росії в Україні, що триває з 2015 р., і політики антиросійських санкцій Заходу, російських контрсанкцій. Принаймні у 2019 р. США і Росія припинили брати участь у Договорі про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності 1987 р. (дальністю польоту 500-5500 км), який вважали одним із найважливіших елементів механізму контролю за озброєннями у відносинах Білого дому і Кремля.

Новини за темою

У кращому разі Москва і Вашингтон продовжать дію СНО-3 до 2026 р. і займуться модернізацією своїх ядерних арсеналів. У 2019 р. на озброєнні США перебувало 1750 розгорнутих ядерних зарядів, встановлених на міжконтинентальних балістичних ракетах, балістичних ракетах підводних човнів і бомбардувальниках ("ядерна тріада"). У планах американців – укомплектувати бомбардувальники B-21 надзвуковими крилатими ракетами дальнього радіусу дії, замінити 450 Minuteman шахтного базування, з 2031 р. розпочати заміну підводних човнів класу "Огайо" на субмарини класу "Колумбія". На бойовому чергуванні в Росії 1600 ядерних зарядів, переважно з головними частинами, що розділяються. Москва впроваджує ракетний комплекс з гіперзвуковим крилатим блоком "Авангард" і міжконтинентальні балістичні ракети РС-28 "Сармат".

Окремий момент – тактична ядерна зброя, яку не регулює жоден із міжнародних договорів. Вона призначена для заподіяння точкових ударів, як варіант, по великих військових з'єднаннях, скупченнях танків і бронетехніки. На озброєнні Росії перебуває близько 2000 одиниць тактичної ядерної зброї, яка розрахована на стримування НАТО. Ракети російських оперативно-тактичних комплексів "Іскандер-М", які РФ розмістила в Калінінградській області, можуть оснащуватися ядерними зарядами і мають радіус ураження до 500 км. Запаси тактичної ядерної зброї США набагато скромніше – 500 зарядів, переважно авіабомби вільного падіння. До 2026 р. запаси тактичної ядерної зброї Росії можуть досягти 8000 од.

Активно розвивають свої ядерні арсенали країни Азії. З 2012 по 2019 рік Китай збільшив кількість ядерних боєголовок з 240 до 290 од., Індія – з 100 до 140 од., а Пакистан – з 100 до 150 од. У планах Пекіна - збільшити до 2029 року кількість ядерних зарядів до 606 шт. В арсеналі КНДР орієнтовно 25 ядерних зарядів. Також Китай, Індія, Пакистан, Іран, КНДР не бажають відмовлятися від ракет середньої і меншої дальності.

Інтереси Франції

Після Брекзіту Франція залишилася єдиною країною в ЄС з ядерною зброєю. На озброєнні Франції чотири підводні човни з балістичними ракетами на борту і 40 літаків, укомплектованих крилатими ракетами. Франція може взяти на себе роль гаранта безпеки Євросоюзу, фактора стримування. На підставі ст. 42 Лісабонської угоди, країни – члени ЄС надають один одному допомогу у галузі безпеки та оборони. Макрон бажає перетворити Євросоюз на один із глобальних центрів сили. Однак ядерний арсенал Франції потребує модернізації, а його утримання виходить дорого – 3,4 млрд дол. на рік.

Риторика Макрона про гонку озброєнь, важливість політики ядерного стримування для зміцнення безпеки Франції та Європи розрахована на вуха французьких платників податків. Макрон не дуже популярний у французькому суспільстві, де сильними є протестні настрої. Його наміру пустити 41 млрд дол. на модернізацію ядерного арсеналу можуть просто не зрозуміти. Плани в лідера Франції наполеонівські. Планується замінити винищувачі-бомбардувальники "Міраж-2000N" на багатофункціональні винищувачі "Рафаль F. 3" як носії крилатих ракет. До 2035 р. планується створити гіперзвукову ракету ASN-4G з ядерною боєголовкою.

Макрона лякає не стільки загроза гонки озброєнь у найближчому майбутньому, скільки залежність Європи від США і НАТО в галузі безпеки. На військових базах у Німеччині, Бельгії, Голландії, Італії, Туреччини перебуває американська тактична ядерна зброя. В умовах непростих відносин зі США Макрон заговорив про глобальний контроль над ядерними озброєннями, щоб створити привід для розмов про виведення американської тактичної ядерної зброї з Європи. По правді кажучи, мериканські боєголовки це не тільки фактор стримування в зміцненні європейської безпеки, але й привід для постійного військової присутності американських вояків в Європі, фактор її тримання в орбіті впливу.

Ідеї Макрона поділяють у Німеччині. Член керівничої в Німеччині партії "Християнсько-демократичний союз" Йохан Вадефул заявив про необхідність участі Німеччини в ядерному стримуванні настільки, наскільки це можливо. З 2019 р. Німеччина сприяє Франції у розробленні літака шостого покоління, здатного нести ядерні ракети. Хоча у 2007 р. канцлер Німеччини Ангела Меркель відхилила пропозицію Ніколя Саркозі розділити відповідальність за політику ядерного стримування в Європі.

Складається враження, що деякі європейські учасники НАТО самі не проти виведення тактичної ядерної зброї США з Європи. У липні 2019 р. у Парламентській асамблеї НАТО в Брюсселі відбувся витік конфіденційної інформації про те, що в європейських країнах розміщено 150 од. американської тактичної ядерної зброї. Відомості опублікували у вигляді доповіді, яку потім розтиражували європейські ЗМІ. Дві третини жителів європейських країн, де розміщено американську тактичну ядерну зброю, не вбачають у ній сенсу.

Фактор Трампа і Путіна

Макрон повторює те саме, що казав раніше Трамп. Американський президент пропонував укласти всім ядерним державам "великий договір", поширити СНО-3 на тактичну ядерну зброю і відмовитися від ракет середньої і малої дальності. Також господар Овального кабінету заїкався про виведення американських вояків з Європи, критикуючи європейські країни – члени НАТО за недостатній внесок у бюджет організації і витрати на оборону. Ідеї Трампа не викликали захоплення ані в Китаї, ані в Росії. США пропонували РФ скоротити кількість усіх видів ядерних зарядів до 1550 шт., зокрема й тактичних. Натомість господар Кремля зажадав від Білого дому вивести тактичну ядерну зброю з Європи, на що американці не пішли.

Новини за темою

Макрон дає зрозуміти Трампу, що ядерне роззброєння потрібно почати із себе. Після завершення холодної війни Франція скоротила половину ядерних зарядів. У 1996 р. французький уряд відмовилося від міжконтинентальних балістичних ракет шахтного базування. Макрон і Путін зацікавлені у виведенні американської тактичної ядерної зброї з Європи, яка є одним із факторів євроатлантичного єдності й гальмує зближення ЄС і РФ. Макрон часто розмірковує про доцільність співробітництва Євросоюзу та Росії у галузі безпеки попри суперечності та розбіжності щодо України та Сирії.

Прокляття Ерріо

Макрон може повторити долю колишнього прем'єр-міністра Франції Едуарда Ерріо і залишитися непочутим. У 1924-25 рр. радикальний соціаліст Ерріо пропонував зробити пацифізм засобом світової політики, провести роззброєння, врегулювати міжнародні суперечки мирним шляхом у суді та навіть ініціював створення Пан'європейського союзу. Його ідеї виявилися далекі від геополітичних реалій міжвоєнного періоду і не змогли перешкодити зростанню реваншизму та експансіоністських настроїв у Німеччині та Італії, які зрештою призвели до Другої світової війни.

Те саме можна сказати і про запропонований Макроном міжнародний механізм контролю над ядерною зброєю. Китай, Індія, Пакистан не скорочуватимуть свої ядерні арсенали, які розглядають як інструмент зміцнення своєї безпеки. Досвід України, яка у 1994 р. з легкістю відмовилася від радянських запасів ядерної зброї в обмін на міжнародні гарантії і 20 років потому стала об'єктом агресії однієї з країн-гарантів, є доволі красномовним. Краще ядерна кнопка під рукою, ніж повітряні замки.

Георгій Кухалейшвілі

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>