Я ніколи не чув від Путіна слова "ні"

Третій президент України Віктор Ющенко в інтерв'ю програмі "Бацман" на телеканалі "112 Україна" розповів про специфіку своїх взаємин з президентом Росії Володимиром Путіним

Я ніколи не чув від Путіна слова "ні"
Віктор Ющенко і Володимир Путін, 2008 рік Lenta.ru

Віктор Ющенко

Третій президент України (2005-2010 рр..)

Третій президент України Віктор Ющенко в інтерв'ю програмі "Бацман" на телеканалі "112 Україна" розповів про специфіку своїх взаємин з президентом Росії Володимиром Путіним

Передісторія відносин, які склалися у нас з президентом Росії, була специфічною. Коли я був прем’єр-міністром, у нас були дуже гарні стосунки з прем’єр міністром Михайлом Михайловичем Касьяновим. Ми тоді проводили реформування газових відносин, відмовилися від державних боргів, зробили велику реформу. Як нам здавалося, диверсифікували. Звідти почалися гарні відносини, знайомство з президентом Росії.

Коли були вибори, Путін тричі "помилково" вітав Януковича. Моя поява в Москві була неприємною. Я пам’ятаю кожну хвилину цієї зустрічі. Нам треба було побути сам-на-сам. Але важко не було. Те, що було зі здоров’ям… А зрозуміло, з ким пов’язують цю історію мого отруєння: небажання російської сторони бачити Ющенка президентом України, бо це інший стратегічний курс, нова стратегія. Але відчуття того, що я небажаний, у мене не було.

Ми з президентом Росії сиділи дуже довго, один-на-один, де довелося наші стосунки зачистити, починаючи від отих вітань не до ладу, і зрештою я почув слова, які були достойними з точку зору тієї дурної політичної ситуації. Їх було зроблено належно, достойно, і я сказав, що відносини з Росією входять до структури українського національного інтересу. Тому те, що було не до ладу, – це не так важливо. Було б дуже гарно, якби ми зараз відкрили нову сторінку.

Новини за темою

Я дав йому аркуш паперу і сказав: "Володимире Володимировичу, сформулюйте десять пріоритетів,  які б ви хотіли реалізувати наступного року як керівник Росії, а я напишу десять своїх пріоритетів, які я хочу зреалізувати як стратегічні завдання для нашого національного інтересу". І так ми вийшли на те, що в нас вийшов план із 27 пунктів.

Путін був дуже тактовним. Не було такого банально брутального обходження. З практики: коли ми готуємо українсько-російські перемовини, я завжди 30-40 аркушів олівцем виписую. Щодо кожного питання 2-3 абзаци, щоб я відновив думку. Ми зустрічалися 7-8 разів, і щоразу розмова починалася так: "Вікторе Андрійовичу, починайте". Я беру папери, доходжу до двадцятого питання і кажу: "Я просив би, щоб ви коментар вели". Це мені теж дуже подобалося в наших відносинах: у нього теж були маленькі аркуші, як перфокарти, які він носив у внутрішній кишені. Він їх дістає (а на кожному аркушу було по питанню) і починає відкладати в бік. Пачка закінчується, і він потім каже: "Вікторе Андрійовичу, ви все сказали".

Я ніколи не чув від нього слова "ні". Хоча в травні 2008 року… у 2009 році було 300-річчя полтавського бою. Імперська Росія почалася з перемоги у полтавському бою. До того російський імператор програвав всі бої, тікав до Європи місяці на три, потім повертався. Полтава – перший день імперського календаря, і Росія дуже хотіла його відсвяткувати. Я Путіну кажу: "Полтава починається з Батуріна". А він ставить питання, несподіване для мене: "А що таке Батурін?". А сидить Чорномирдін, який приходив до мене перед моєю поїдкою до Москви, і ми з ним дві-три години говорили щодо порядку денного, які питання я хотів би поставити. І тут Чорномирдін каже: "Володимире Володимировичу, я вам поясню, що таке Батурін". А я кажу: "Вікторе Степановичу, ви самі це взнали три дні тому. Давайте це я поясню".

Новини за темою

Я пояснюю, що це трагедія моєї нації, і якщо ви, Володимире Володимировичу, хочете приїхати до українського парламенту і щоб українські парламентарі 15 хвилин аплодували вам, то подаруйте Україні батуринський архів Івана Степановича Мазепи. І тут настає пауза, яка вже перескакує дипломатичну. Щоб виправити ситуацію, кажу: "Якщо там є якісь проблеми в російському законодавстві, що не можна передати гетьманський архів, то, можливо, подаруйте копії нам". Знову пауза. Я кажу: "Ми домовилися з королем Швеції, що вони привезуть на три місяці виставку українських знамен, архівів, і ми показуємо в музеї історії ці сторінки наших відносин. Може, ви той архів виставили б на три місяці в Батурині?". Мовчок, а потім: "Треба поду-мати".

Я жалкую до сьогодні, що не вдалося зробити цього, бо я взагалі на кожній другій зустрічі ставив питання історичного примирення. І весь час ставив приклад, як ми зробили з поляками. Бо більших конфліктів в Європі, ніж були між українцями і поляками, ні в кого не було. І ми ви-йшли до прощі, подали один одному руку – пройшли історичне примирення. Нам треба було це з Росією пройти.

Але тоді Путін цього не зрозумів. Мене глибоко не задовольнило, коли він сказав, що "ну чому я буду вибачатися за царський уряд?". Це нерозуміння постановки питання. Ми говоримо про спадковість незалежно від того, фараони там були чи імператори.

Віктор Ющенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>