Facebook Алексея Гончаренко

Кому вандалізм, а кому – громадянська позиція. Нардеп від найчисельнішої парламентської фракції імені президента України Олексій Гончаренко розмалював фрагмент Берлінської стіни на території посольства ФРН у Києві.

Приводом для прояву креативності Гончаренка стали слова посла Німеччини Райхеля про те, що вибори на Донбасі за певних умов можуть бути проведені до встановлення контролю України над окупованими територіями. Заява це не нова: Райхель говорив про це в кінці 2016 року, але тоді це нікого не зачепило.

Більше того – слова посла фактично повторюють "формулу Штайнмаєра", згідно з якою повинен бути реалізований політичний блок "Мінська". Формула передбачає одночасне прийняття Верховною Радою у другому читанні поправок до Конституції, за якими Донбас отримає особливий статус, і проведення там місцевих виборів. А Росія, також одночасно, виведе свої війська і техніку з Донбасу.

Тобто, скандал розгорівся на рівному місці, і дров у нього підкинув Гончаренко, написавши на фрагменті Берлінської стіни на території німецького посольства "Nein". Парламентарій назвав це демократичним вираженням своєї позиції, але Віденська конвенція з ним не згодна.

Стаття 22 цього документа говорить:

"На державі перебування лежить спеціальний обов'язок вживати всіх належних заходів для захисту приміщень представництва від усілякого вторгнення чи нанесення збитку та для запобігання всякого порушення спокою представництва чи образи його достоїнства". Очевидно, цього зроблено не було.

Заступник глави Адміністрації президента Дмитро Шимків, коментуючи дії Гончаренка, заявив, що "будь-яке знущання над історичними артефактами - це дикість і огидно". Вчинок нардепа він порівняв з діяльністю хунвейбінів під час "Культурної революції" в Китаї, які палили твори мистецтва і зривали з людей "неналежний" одяг.

"Саме так поводилися хунвейбіни з речами, які їм не подобалися. Якщо ви бачили історію створення СРСР цієї стіни, скільки крові пролито на ній... це пам'ятник німецького народу, і не має права якийсь депутат знущатися над символом об'єднання і свободи німців", - написав він.

У Радикальній партії запропонували негайно виключити Гончаренка з фракції української делегації ПАРЄ, пригадуючи його "регіональне" минуле.

"Просто дискредитуючи Україну ганебною акцією біля посольства Німеччини, ця консерва Кремля була викрита остаточно. А чого ви, власне, чекали від адепта "російського світу", депутата Одеської обласної ради від Партії регіонів, публічного фана Януковича, який змінив свої погляди відтоді, як змінилася кон'юнктура?" - написав депутат-радикал Андрій Лозовий.

Витівку Гончаренка підхопили і в "Опоблоці" і, посилаючись на його партійну приналежність, звинуватили владу України в тому, що вони ведуть країну до міжнародної ізоляції.

Глава МЗС України Павло Клімкін назвав дії Гончаренка занадто емоційними, але сказав, що їх можна пояснити.

А що ж Німеччина? Поставилася до Гончаренка поблажливо, його "художества" навіть не стали приводом для ноти або демаршу. Спочатку в посольстві зовсім зробили вигляд, що не помітили вандалізму, а потім представник МЗС Німеччини Мартін Шефнер покартав Гончаренка, назвавши його поведінку "неналежною". На цьому все.

Є думка, що витівка Гончаренка не могла відбутися без мовчазної згоди Банкової і з допомогою скандалу влада намагається зам'яти незручну тему виборів на Донбасі. Тепер всі говорять не про них, а про Гончаренка.

Не можна виключати і те, що перформанс біля посольства був просто безглуздою витівкою Гончаренка, який любить показові виступи (наприклад, той випадок, коли він приніс у Раду сухарі для екс-регіонала Скорика, спровокувавши на бійку). Це той випадок, коли одна людина з досить відповідальним статусом підставляє всю країну.

У зв'язку з діями народного обранця згадується недавня серія актів вандалізму відносно польських пам'ятників і дипломатичних установ. Наприклад, не так давно на паркані генерального консульства Польщі у Львові невідомі написали фразу "Наша земля", а на самій будівлі поставила кілька плям червоного кольору. Ні в кого не виникло сумніву, що це саме вандалізм, а не прояв громадянської позиції. Складно уявити, що подібне могло здійснюватися на камери.

Зараз "творчість" Гончаренка вже змили з фрагмента стіни, а ось чи змиє він сам цю пляму зі своєї репутації – інше питання. Сьогодні також стало відомо, що інцидент розслідують як хуліганство.

В очах світового співтовариства Україну тепер можна асоціювати не тільки з вандалами, які оскверняють пам'ятники, але і з абсолютно відомими, що входять до керівництва правлячої партії. Який би не був мотив у Гончаренка, а шкоди країні ця діяльність завдала значно більше, ніж слова посла, від яких у Німеччині відмовились ще до перформансу депутата.

Віктор Ружинський

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.