"Витрати на освіту – це не витрати, це інвестиція в майбутнє": Виступ учителя Пауля Пшенічки у Верховній Раді

"Витрати на освіту – це не витрати, це інвестиція в майбутнє": Виступ учителя Пауля Пшенічки у Верховній Раді
Фото з відкритих джерел

Пауль Пшенічка

Вчитель, фізик

Шановний голово, шановна президіє, шановні депутати, шановні гості й глядачі і, звичайно, дорогі буковинці, які тут присутні! Гарного вам усім дня! Дякую долі й вам за те, що виступаю сьогодні з цієї високої трибуни. Ніколи не думав, що таке станеться в моєму житті. Думаю, що проблеми освіти хвилюють усіх, тому що в усіх є діти, і якщо не діти, то внуки. І суперечки з приводу освіти, з приводу школи, з приводу уроків, оцінок, вчителів точаться в кожній сім'ї. Я вас запевняю, що в кожній сім'ї не тільки України, а й усього світу.

25 років я подорожую з нашими дітьми, зі своїми учнями, різними форумами по всьому світу і зустрічаю там колег. Знайомий з колегами із приблизно 30 країн світу. Я знайомий з їхніми проблемами і запевняю вас, що проблеми освіти скрізь і всюди приблизно одинакові.

Але оскільки в мене не так багато часу сьогодні, то я почну з однієї цікавої події. У 2012 році мене з групою вчителів було запрошено до Аргонської лабораторії в Сполучених Штатах Америки. Це величезний технопарк, один із найважливіших у технологічному плані в США. Розташований він десь недалечко від Чикаго. І нас там запросили до обговорення проблем освіти в Штатах. А справа в тому, що у 2012 році група, яку очолювала Держсекретар США Кондоліза Райс, ухвалила дуже цікавий документ. Звучить він приблизно так: "Проблеми освіти і загрози національній безпеці Сполучених Штатів Америки".

Новини за темою

Ви собі уявляєте, країна, яка має 11 атомних авіаносців і ще 11 будує, вважає освіту своїм пріоритетом, причому саме в питаннях оборони! Ще президент Рейган, виступаючи в Пентагоні, сказав, що бюджет на освіту в Сполучених Штатах перевищує бюджет на оборону. І генерали з Пентагону запитали: "Як таке може бути?". Рейган відповів дуже просто: "Ви думаєте, що питання оборони вирішується в Пентагоні? То ви помиляєтеся, питання оборони вирішується за шкільною партою".

Як вчитель фізики, я можу говорити професійно про цю галузь. Я вам хочу сказати, що проблеми освіти мають нас не тільки хвилювати, а вже тривожити.

У чому проблема? На такий предмет, як фізику, цього року вступило троє абітурієнтів у Чернігові. Херсон, Чернівці – двоє. Ви маєте розуміти, що цей предмет вкупі з математикою, інформатикою, біологією, хімією йде одним і тим же шляхом - ці галузі валяться. Україна будує ракети, має атомну промисловість, будує літаки, причому одні з найбільших у світі, має все ще дуже сильний науковий потенціал, багато років передує у світі за STEM-освітою, тобто наші учні фактично вільно почуваються в західних вишах.

Новини за темою

Нам потрібно ухвалити тут, у Верховній Раді, у найвпливовішому органі нашої країни, якусь довгострокову програму (скажімо, до 2030 року, як це зроблено в Англії, Франції та багатьох інших країнах), яка б виконувалася послідовно, незалежно від того, хто буде президентом, який уряд буде, хто буде міністром, - вона має виконуватися дуже серйозним чином. Тому що інакше буде загроза нашій національній обороні, економіці, інформаційній обороні та конкурентоспроможності.

Франція – країна, сумірна з Україною за потенціалом, площею, територією, кількістю населення. Освіта там безкоштовна: з двох рочків і до закінчення вишу.

Ми нещодавно повернулися з конкурсу в Румунії. Для нашої команди і для команд з інших країн все безкоштовно: прекрасний прийом, проживання, харчування, екскурсії, культурна програма.

Водій, який нас туди привіз, постійно просив мене запитати, скільки коштує цей прекрасний гуртожиток, де ми жили, для студента; скільки коштує навчання в Румунії. І я, врешті-решт, наважився і запитав людей. Відповідь була така: "Освіта в університетах безкоштовна для громадян Румунії. Гуртожиток безкоштовний". Те саме й у Швейцарії, й у Фінляндії. Два останніх президенти Естонії поставили першим пріоритетом освіту. Японія, Сінгапур, Шанхай, Індонезія, Туніс, багато інших країн. Так? Приблизно 16-20 відсотків бюджету йде на освіту. І це вважається нормою. У результаті цього технології йдуть вверх, конкурентоспроможність високих технологій іде вгору. Самі робіть висновки. Ці країни дбають про своє майбутнє. Витрати на освіту – це не витрати, це інвестиція в майбутнє. І ми маємо це підтримати.

Новини за темою

Врешті-решт я хочу сказати вам, яка моя концепція "хорошої школи", бо всі батьки, коли відводять дітей до першого класу, намагаються знайти хорошу школу. Японський керівник підрозділу мені сказав: "Якщо ви думаєте, що в нас все так добре в освіті, то ви помиляєтеся. Для того щоб потрапити до хорошої школи, у нас батьки записують дитину ще до її народження".

Україна – одна з небагатьох країн світу, де 1 вересня – це національне свято. Я думаю, що це вселяє оптимізм.

Хороша школа – це коли діти поважають вчителів, вчителі поважають дітей, батьки підтримують школу в усіх своїх сподіваннях, в результаті чого діти закінчують школу та несуть оцю атмосферу в доросле життя, виховують таким же чином своїх дітей. Так вони будують майбутнє нашої країни. Давайте приймемо серйозне рішення.

Велике спасибі вам, великий уклін. Я сподіваюся, що ми спільними зусиллями зробимо все для того, щоб наша освіта була на високому рівні.

Дякую.

Пауль Пшенічка

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів