banner banner banner

Висновки процесу над Крисіним: Прокуратурі потрібно навчитися відповідати за судові фіаско

Розпіарених звинувачень від генпрокурора більшає, але чи хто-небудь чув про хоча б один серйозний вирок?

Висновки процесу над Крисіним: Прокуратурі потрібно навчитися відповідати за судові фіаско
Юрій Крисін на засіданні у справі про напад на журналіста Веремія Євгенія Закревська Facebook

Олександр Кошовий

Фахівець у сфері антикризових комунікацій і white-collar crime, адвокат

Розпіарених звинувачень від генпрокурора більшає, але чи хто-небудь чув про хоча б один серйозний вирок?

У зв'язку з резонансним і таким, що не виправдав, швидше за все, обґрунтованих суспільних очікувань вироком якомусь Крисіну дуже показовим є один з важливих аспектів роботи правоохоронної системи в Україні, який характеризує її сутність, зміст.

Як відомо і заявлено в Конституції та нечисленних кодексах, які, незважаючи на це, знову і знову верстають, один з принципів, на яких у нас базується судовий процес, - це принцип змагальності.

Водночас видимою формою справедливості є сама судова влада. Саме її рішення є остаточними у справі покарання винних.

І зважаючи на загалом заслужену (роками штампування волюнтаристських рішень) недовіру до неї, наразі, на порозі настання ери "загальної справедливості", обіцяної апологетами судової реформи, очікування від ефектних вердиктів цієї судової влади значні як ніколи.

У зв'язку з цим деякі її конкретні рішення сприймаються дуже контраверсійно.

Новини за темою

Я зараз далекий від того, щоб захистити суддю, який ухвалював тому самому Крисіну вирок, ще більш далекий від того, щоб виправдати дії самого Крисіна, - та й факти засекречено.

Але я фундаментально за те, щоб кожен відповідав за свою сферу роботи.

А питання тут у тому, що в Україні де факто склалася ціннісно-смислова (не процесуальна) система роботи органів прокуратури і суду, в якій суд апріорі спрямовано на те, щоб "згладжувати" помилки звинувачення.

Так би мовити, вони з ним з однієї команди. В одному, і тепер це все більш очевидно, дірявому човні.

А коли суд з причини, можливо, якраз професійних недоліків звинувачення, але всупереч сформованій збиткової традиції, ухвалює вирок у резонансній справі, який не задовольняє очікування до його строгості, то всі "шишки" саме-от летять у бік суду.

Цього не повинно бути.

Така практика є згубною для довіри до судової системи.

І для її вердиктів.

Та перш ніж це буде вкотре переписано в нових кодексах, це повинно бути прожито в розумі, свідомості тих, хто займається правозастосуванням.

Смислово. Утилітарно. Ціннісно.

Просто треба осмислено прийняти всі ризики неякісної підготовки матеріалів звинувачення.

Новини за темою

Мають стати відповідальними ті, хто, не виправдавши ні довіри суспільства, ні куди все більш і більш зростаючих матеріальних винагород, зазнає фіаско за фіаско як професіонал. Точніше непрофесіонал.

Деякі взагалі без дипломів, як відомо.

Поки цього не станеться, прокуратура ніколи не отримає щеплення від непрофесіоналізму.

Суд, яким би він не був реформованим, ніколи не буде керуватися принципом змагальності, поки він, перебуваючи під тиском суспільства, не відчуватиме себе останнім оплотом каральної системи, а не арбітром.

Якщо використовувати щодо ситуації з прокурорсько-суддівською взаємодією модель трансактного аналізу, то можна сказати, що прокуратура все ніяк не перестане грати "роль дитини". Не дивно - її повсюдно грає сам генеральний прокурор, звинувачуючи всіх і скрізь, але тільки не в суді.

Розпіарених звинувачень більшає щодня.

Чи хто-небудь чув про хоча б один (незасекречений) вирок?

Новини за темою

Так ось така "дитина" завжди права. Ну, як же вона може бути не права? Тому "батько", тобто суд, зобов'язаний виконати всі її забаганки, якими б вони не були безглуздими, по-дитячому неписьменними.

Але час минає, і, як ми бачимо, проблеми не вирішуються в такий спосіб.

Може, вже час подорослішати?

Олександр Кошовий

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>