Висновки, які Україні потрібно зробити з Давоса–2019

Висновки, які Україні потрібно зробити з Давоса–2019
Засновник і виконавчий директор Всесвітнього економічного форуму Клаус Шваб www.weforum.org

Богдан Данилишин

Екс-міністр економіки України

Оригінал на сторінці Богдана Данилишина у Facebook

Головною темою рубрики "Події" в Давосі стала подія, яка відбулася першого дня Всесвітнього економічного форуму. 22 січня на переїзді потяг швейцарської залізничної компанії SBB зіткнувся з автомобілем Volkswagen. Місцеві ЗМІ повідомили про загибель трьох британських бізнесменів, які перебували в автомобілі.

У події, що трапилася, є прихований сенс: планувалося, що головною темою форуму буде глобалізація і формування світової архітектури в епоху четвертої промислової революції. У реальності ж найбільшу увагу на Давосі-2019 було приділено питанню виходу Великої Британії з Євросоюзу і наслідкам цього виходу.

Члени делегації Великої Британії в Давосі вели активні переговори про підтвердження торгового режиму з ключовими партнерами. Міністр зовнішньої торгівлі Ліам Фокс провів їх з представниками Південної Кореї, Гонконгу, Ізраїлю. Напередодні Давоського форуму такі переговори відбулися з Австралією, Канадою та Новою Зеландією.

Новини за темою

За словами британського міністра, сторони погодилися підписати угоди з торгівлі на рівні "як в ЄС або краще" протягом найближчих місяців. Велика Британія розраховує укласти їх до кінця березня 2019 року, коли автоматично має включитися режим "жорсткого" Brexit.

Незалежно від того, в якому режимі здійснюватиметься вихід Великої Британії з Євросоюзу, вона залишиться найбільшим торговельним партнером ЄС і головним інвестиційним хабом. І тут важливим стає питання: хто після Brexit буде більш привабливий для інвестицій - Великобританія чи ЄС?

Адже цілком можливо, що незважаючи на "транзитний" спад 2019-2020 рр., зрештою Велика Британія виграє від виходу з ЄС. Мінекономіки Великої Британії напередодні форуму в Давосі наводило дані Deloitte і UNCTAD про прямі іноземні інвестиції у світі у 2019 році, згідно з якими в "режимі очікування" виходу з Євросоюзу економіка Великої Британії наростила залучення інвестицій на 20%, тоді як в ЄС відзначають спад на 70.

Та й темпи зростання ВВП Великої Британії протягом останніх років стабільно вище, ніж у зоні євро, і найчастіше вище, ніж загалом в Євросоюзі.

Тому логічно, що головною темою обговорення на Всесвітньому економічному форумі були події, які може спровокувати жорсткий Brexit для найбільших економік Євросоюзу: Німеччини, Франції, Італії, Іспанії, Нідерландів і Португалії. Наслідки Brexit для ЄС передбачити досить складно.

Але з огляду на те, що зростання ВВП Євросоюзу в 2016-2018 рр. було дуже невпевненим, будь-яка сильна політична чи економічна подія, якщо вона збігається з Brexit, може налякати інвесторів.

У порівнянні з багатьма іншими членами ЄС, Велика Британії має кілька важливих переваг: міцна банківська система та інвестиційні потоки, замкнуті на Лондон. Нарешті приплив капіталу до Великої Британії в 2015-2018 рр. може пояснюватися і середньостроковою "втечею від ризиків" капіталу з ЄС.

У цьому сенсі Туманний Альбіон може розглядатися як європейська альтернатива інвестиціям у США, а вкладення до його економіки - як гарантія збереження ринку Великої Британії після Brexit.

Другою за важливістю темою дискусій у Давосі стала підготовка до можливого зниження темпів зростання ВВП чи навіть рецесії в Євросоюзі та пов'язаних з ним економіках.

Новини за темою

Хоча до цього року перспективи уповільнення світової економіки пов'язували переважно з Китаєм, поява даних за IV квартал 2018 року з країн ЄС і зони євро дало підстави чекати вагомого внеску Європи в загальне гальмування економік.

21 грудня МВФ знизив оцінки світового економічного зростання на 0,1–0,2 п. п. у 2019-2020 рр. виключно через погіршення очікувань у зоні євро.

Все це змушує нас серйозно насторожитися через сильний зв'язок української економіки з економіками Євросоюзу і КНР (це ключові зовнішньоторговельні партнери України). До речі, в Китаї, куди ми відвантажуємо мільйони тон сільгосппродукції і залізорудної сировини і страшно пишаємося цим, за підсумками минулого року зафіксовано найнижчі темпи економічного зростання впродовж останніх 30 років.

Цілком можливий сценарій розвитку - зниження попиту на українську сировину і напівфабрикати. Чи маємо ми план "Б" на цей випадок? Експортно-сировинна модель економіки, класичним зразком якої, на жаль, є Україна, апріорі передбачає високу чутливість до зовнішніх шоків (чи то коливання цін на сировинні товари або проблеми в економіках основних торгових партнерів).

Необхідно розуміти: не можуть бути сільське господарство і торгівля "царицями", а промисловість - "сірістю на побігеньках". Крім переорієнтації економіки України на шлях інноваційно-технологічного розвитку, про що я пишу й говорю постійно, є ще один дієвий захід, який дозволить знизити чутливість до зовнішніх шоків.

Які європейські країни легше інших пережили світову економічну кризу 2008 року? Німеччина, Польща (в якій взагалі обійшлося без спаду економіки) і Франція. Що їх об'єднує? Це країни з великим населенням і дуже ємним внутрішнім ринком, який чимало насичується продукцією вітчизняного виробництва.

Україні, як одній із найбільших країн Європи, потрібно зробити своєю конкурентною перевагою ємний внутрішній ринок, який значною мірою має бути наповнений і вітчизняною продукцією.

Формування внутрішньої конкуренції в нашій країні та створення ємного внутрішнього споживчого ринку - ось наші ключові завдання (поряд з переходом до моделі інноваційно-високотехнологічного розвитку).

Новини за темою

У контексті вирішення цього завдання потрібно зробити максимум для створення дієвого механізму розвитку малого і середнього бізнесу, послуги та продукція яких повинні стати утворювальними для формування внутрішнього ринку, а також для полегшення доступу підприємств малого та середнього бізнесу до фінансових ресурсів.

Це тим паче є важливим з урахуванням того, яку роль середній і малий бізнес відіграють у розвинених економіках (він становить основну їх частину). Підніметься в Україні середній і малий бізнес - з'явиться і ємний споживчий внутрішній ринок, оскільки створення нових робочих місць дозволить працівникам витрачати отримані доходи на внутрішньому ринку.

Чи постане питання, як зробити, щоб частина внутрішнього попиту прямувала на купівлю вітчизняної продукції? Є кілька варіантів, один з яких - програми кредитування з обов'язковою умовою купівлі на надані в кредит кошти українських товарів. Можна скористатися і досвідом Туреччини, де під час держзакупівель встановлено квоту на обов'язкове придбання продукції місцевого малого та середнього бізнесу.

Повертаючись до події, що трапилася першого дня Всесвітнього економічного форуму (за кілька днів інформацію було уточнено): на щастя, ніяких британців у німецькому автомобілі не було, і взагалі в ньому не було нікого. Хто саме залишив порожній німецький автомобіль на залізничному переїзді в Давосі - невідомо.

Але специфічним символізмом це віддає: не виключено, що Brexit може стати серйозним викликом для економіки Євросоюзу, і це негативно позначиться на пов'язаній з ним економіці України.

У тому випадку якщо ми продовжимо сподіватися на зовнішню торгівлю сільськогосподарською сировиною та металургійними напівфабрикатами, а також на заповнення внутрішнього ринку тільки імпортною продукцією.

Богдана Данилишин 

Редакция может не соглашаться с мнением автора. Если вы хотите написать в рубрику "Мнение", ознакомьтесь с правилами публикаций и пишите на [email protected]


Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>