Вищий антикорупційний суд: Новий еталон справедливості чи каральна машина в руках топ-чиновників держави?

Створення в Україні Вищого антикорупційного суду є важливою і необхідною умовою для подолання корупції серед чиновників. Саме цей суд має стати показником і мірою справедливості та законності в нашій державі

Вищий антикорупційний суд: Новий еталон справедливості чи каральна машина в руках топ-чиновників держави?
З відкритих джерел

Ярослав Гришин

Адвокат, правозахисник

Створення в Україні Вищого антикорупційного суду є важливою і необхідною умовою для подолання корупції серед чиновників. Саме цей суд має стати показником і мірою справедливості та законності в нашій державі

Починаючи з 2014 року, Україна обрала шлях на подолання корупції в нашій державі. З цією метою створено Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).

Їхніми основними завданнями стало розслідування злочинів топ-корупціонерів, так званих "перших осіб держави". І, нарешті, останнім гвинтиком у цьому механізмі подолання корупції став запуск Вищого антикорупційного суду.

Як відомо, правоохоронна система будь-якої держави складається із системи органів попереднього розслідування, органів прокурорського нагляду за досудовим розслідуванням, а остаточне рішення в кожній справі залишається за судовою системою.

"Вищому антикорупційного суду підсудні кримінальні провадження щодо корупційних злочинів, попереднє розслідування за якими здійснювалося детективами НАБУ", - йдеться в частині 1 статті 33-1 Кримінального процесуального кодексу України.

Новини за темою

Характерно, що для керівництва НАБУ нині дуже важливо показувати результативність своєї роботи, для того щоб виправдати кількість бюджетних коштів, витрачених на його створення і функціонування. З огляду на це у своїй діяльності НАБУ перейняло плановий підхід до розслідування справ, властивий для МВС та СБУ, коли кількість висунутих підозр і скерованих до суду обвинувальних актів превалює над їх якістю.

Це також є однією з причин, чому НАБУ розслідує дуже багато справ минулих років (2010 року і навіть ще раніше).

Однак подивіться на закони. Наприклад, стаття 364 Кримінального кодексу України, яка передбачає кримінальну відповідальність за зловживання владою або службовим становищем, з 2010 року змінювалася вже шість разів. Закон України "Про запобігання корупції" ухвалено Верховною Радою 14 жовтня 2016 року. Тому і викликає дуже багато запитань правомочність НАБУ розслідувати справи більш ранніх періодів.

Необхідно зазначити, що до осіб, які вчинили корупційні злочини, не застосовуються такі інститути, як звільнення від покарання та його відбування (стаття 74 Кримінального кодексу) та звільнення від відбування покарання з випробуванням (стаття 75 Кримінального кодексу України).

Тому підсудні Вищого антикорупційного суду мають лише два шляхи: або визнання винним та ув'язнення, або виправдання і звільнення.

Початок роботи Вищого антикорупційного суду – це виклик для всієї незалежної адвокатури України

Занепокоєння у правозахисників викликає динаміка перших рішень Вищого антикорупційного суду. Так, серед останніх 538 ухвал, винесених Апеляційною палатою Вищого антикорупційного суду, жодної не було на користь захисту. Це змушує вдаватися до порівняння з так званими "трійками" часів СРСР, коли виносили вироки за замовленням тодішніх керівників держави.

Коли в країнах Західної Європи та в Сполучених Штатах Америки відсоток виправдувальних вироків збільшується щороку, що свідчить про змагальність кримінального процесу, тобто рівність прав для всіх учасників процесу, то у Вищому антикорупційному суді поки що про це навіть не йдеться.

У роботі адвоката фундаментальним, наскрізним є принцип домінантності інтересів клієнта, закріплений у статті 43 Правил адвокатської етики.

Адвокат не може поступатися своєю незалежністю в захисті й представництві прав та інтересів клієнта з метою не погіршити стосунків із суддями, у випадку вчинення судом тиску на адвоката - не йти на компроміси, які суперечать охоронюваним законом інтересам клієнта; послідовно дотримуватися принципу пріоритетності інтересів клієнта перед усіма іншими інтересами та міркуваннями, що пов'язані з відносинами адвоката із судом.

Новини за темою

Якщо інтереси клієнта вимагають написати скаргу до Вищої ради правосуддя, то це необхідно робити; якщо треба написати заяву про скоєння кримінального злочину і домогтися внесення даних про нього до Єдиного реєстру досудових розслідувань, то це також необхідно робити.

На перший план виходять команди професійних адвокатів

Саме тому нині особливого значення набувають команди професійних адвокатів, які володіють всім необхідним інструментарієм представництва інтересів клієнта в суді. Але ніяк не "адвокати-листоноші", які лише можуть бігати "вирішувати", замість того щоб займатися справжньою адвокатською роботою. Нині на перший план виходять правозахисники з бездоганним знанням законодавства, а також володінням логікою, доведенням та ораторським мистецтвом.

Необхідно враховувати, що велика кількість справ, які розглядають у Вищому антикорупційному суді, є політично ангажованими, що привертатиме до них додаткову увагу з боку ЗМІ і громадськості та здійснюватиме певний тиск на суддів. У таких умовах презумпція невинності особи не може розглядатися виключно як декларативний принцип. Кожну справу має бути досліджено повно, всебічно та об'єктивно справедливим і незалежним судом.

Сподіваюся, що каральний підхід у діяльності Вищого антикорупційного суду буде притаманним тільки першим місяцям його роботи, а надалі судді все-таки оцінюватимуть доводи як сторони обвинувачення, так і захисту, і виноситимуть законні та справедливі рішення.

Ярослав Гришин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>