banner banner banner banner

Випадіння волосся є ще одним наслідком пандемії

Випадіння волосся є ще одним наслідком пандемії
З відкритих джерел

The New York Times

американська газета

Оригінал на сайті The New York Times

Еннрене Роу (Annrene Rowe) готувалася святкувати десяту річницю весілля цього літа, коли раптом помітила на своїй голові лисину. Потім її густе волосся довжиною до плечей почало випадати клаптями і забивати злив у душі.

"У мене була істерика", - говорить Роу. Їй 67, вона живе в місті Анна-Марія, штат Флорида.

У квітні Роу провела 12 днів у лікарні із симптомами коронавірусу. Їй вдалося знайти схожі історії в онлайн-групах для тих, хто переніс Сovid-19. Багато хто пише, що за кілька місяців після того, як вони перехворіли на Сovid-19, їхнє волосся почало в жахливій кількості випадати.

Новини за темою

Лікарі також зазначають щодо зростання кількості пацієнтів, які скаржаться на втрату волосся. Вони вважають, що це пов'язано з пандемією і впливає як на тих, хто перехворів на новий коронавірус, так і на тих, хто ніколи ним не заражався.

Зазвичай деякі люди інтенсивно втрачають волосся після сильного стресу (наприклад, хвороби, складної операції або емоційної травми).

Нині лікарі зазначають, що багато з тих, хто переніс Сovid-19, потерпають від втрати волосся. Відбувається це не з вини самого вірусу, а через психологічний стрес, пов'язаний із хворобою. Чимало людей, які не перенесли це захворювання, також втрачають волосся. Відбувається це через емоційний стрес на тлі втрати роботи, фінансових труднощів, смерті членів сім'ї або інших жахливих наслідків пандемії.

"Пандемія може викликати стрес багатьма різними способами. І люди продовжують скаржитися на втрату волосся, тому що стрес все ще зберігається", — говорить Шилпі Гетарпал (Shilpi Khetarpal), доцент кафедри дерматології клівлендської клініки.

До пандемії були часи, коли Гетарпал могла тижнями не зустрічати пацієнтів із подібним типом облисіння. Однак, за її словами, нині  їй доводиться приймати близько 20 таких пацієнтів на тиждень. Серед них була жінка, яка відчувала стрес від того, що їй доводилося стежити за домашнім навчанням двох своїх дітей та одночасно працювати. Інший пацієнт - шкільний вчитель, який намагався забезпечити всіх своїх учнів комп'ютерами і доступом до інтернету.

У липні було проведено опитування щодо виявлення проблем зі здоров'ям у людей, які перенесли Сovid-19. Серед 1567 осіб, які взяли в ньому участь, 423 скаржилися на незвичайну втрату волосся. Таку інформацію надає група підтримки Survivor Corps і Наталі Ламберт( Natalie Lambert), дослідник медичного факультету Університету Індіани, яка допомагала в проведенні опитування.

Емма Гуттман-Ясскі (Emma Guttman-Yassky), голова кафедри дерматології Медичної школи Ікана на горі Синай, розповідає, що зі скаргами на втрату волосся до неї зверталося чимало медиків, які працюють із коронавірусними хворими, зокрема й працівники її клініки.

"Деякі з них перенесли Сovid-19, деякі — ні, — каже вона. — Це все стрес. Вони розлучені зі своїми сім'ями і працюють на знос".

На думку лікарів, для більшості пацієнтів втрата волосся буде тимчасовою, але може тривати кілька місяців.

Експерти вважають, що пандемія провокує два типи облисіння. Перший - телогенове випадіння волосся. У цьому випадку за кілька місяців після перенесеного стресу у людей починає випадати значно більша кількість волосся, ніж звичайні 50-100 на день. По суті, такий тип облисіння передбачає зміну або "відключення системи росту волосся", пояснює Сара Хоган (Sara Hogan), дерматолог Медичної школи Девіда Геффена при Університеті Каліфорнії, Лос-Анджелес. Вона розповідає, що їй доводиться приймати до семи на день пацієнтів із такою проблемою.

У нормальній ситуації велика частина волосся перебуває у фазі росту. Невеликий відсоток перебуває в короткій фазі спокою і тільки 10% волосся — в телогеновій фазі, тобто фазі випадіння. Однак при телогеновому випадінні "більше волосся втрачається, ніж росте". Гетарпал пояснює, що в такому випадку близько 50% волосся одразу переходять до фази випадіння і тільки 40% продовжує рости.

Цей стан відчуває на собі чимало жінок після пологів. Зазвичай він триває близько шести місяців, але за наявності постійного стресу може тривати й довше, можливі рецидиви. За словами Хоган, у деяких людей розвивається хронічне випадіння волосся. Інший поширений нині тип облисіння - вогнищева алопеція. У цьому випадку імунна система атакує волосяні фолікули, починаючи з невеликих ділянок на голові або бороді, пояснює Мохаммад Джафферані (Mohammad Jafferany), психолог і дерматолог Центрального Мічиганського університету.

"Відомо, що таке облисіння спровоковано або посилено психологічним стресом", - говорить він.

Гуттман-Ясскі розповідає про "значне зростання випадків такого типу випадіння волосся".

За словами Гуттман-Ясскі, не всі її пацієнти перенесли Сovid-19. Однак у тих, хто на нього перехворів, облисіння швидко прогресує від однієї-двох лисин до "повної втрати волосся по всьому тілу" разом із бровами і віями. На її думку, це пояснюється інтенсивним запальним процесом, який переносять деякі хворі на Сovid-19. Через нього збільшується кількість імунних молекул, що впливають на появу патологій типу алопеції.

Експерти не зовсім розуміють, чому стрес призводить до таких розладів, що розвиваються і у чоловіків, і у жінок. За словами Хоган, вони можуть бути пов'язані з високим рівнем гормону стресу кортизолу або з проблемами з кровопостачанням.

Сама по собі втрата волосся може провокувати стрес, говорить Гетарпал. Особливо до цього схильні жінки, позаяк для них зачіска щільно пов'язана із самовизначенням і впевненістю в собі.

"Це твій фірмовий знак", - каже Мері Лу Остлінг (Mary Lou Ostling). Їй 77 років, вона педагог на пенсії, живе в Стайвесант-таун, Манхеттен. На початку весни вона провела в лікарні вісім днів, а потім помітила, що її "волосся почало випадати жмутами". "Мені постійно доводилося чистити від волосся гребінець і злив у раковині", - каже вона.

Остлінг також зазначила, що її волосся перестало рости. У неї фарбоване волосся, і вона більше не бачить коренів, що контрастують за кольором.

"У мене завжди було довге густе волосся, дуже густе і дуже кучеряве, - розповідає вона. - Але в липні, я просто коротко їх підстригла. Я не могла більше виносити випадіння".

"Коли я повернулася додому з перукарні, чоловік просто дивився на мене, а потім сказав: "Гадаю, у мене інша дружина". Це було дуже неприємно".

Однак вона нарешті почала помічати ріст волосся.

У таких випадках експерти рекомендують правильне харчування, вітаміни (наприклад, біотин) і розслаблювальні практики на зразок йоги, масажу шкіри голови або усвідомленої медитації. Деякі також рекомендують ліки для росту волосся міноксидил, однак Хоган попереджає, що спочатку воно може викликати тільки ще більше випадіння.

За словами Гуттман-Ясскі, при вогнищевій алопеції деякі випадки не вимагають особливого лікування і проходять самі по собі. В інших випадках можуть знадобитися ін'єкції стероїдів, але в деяких пацієнтів цей стан стає постійним, особливо якщо ним не займатися.

Тим, хто пригнічений або травмований втратою волосся, Джафферані рекомендує психотерапію, але без застосування лікарських препаратів. Деякі антидепресанти та заспокійливі можуть посилити втрату волосся.

Ліз Вейдгорн (Liz Weidhorn) 44 роки, живе у Фейр-Лоун, Нью-Джерсі, в березні їй діагностували Сovid-19. Вона звернула увагу, що члени онлайн-групи підтримки скаржаться на втрату волосся. Тоді вона вирішила, що якщо це станеться з нею, то "вона прийме це з честю і купить собі класного капелюха".

Але нещодавно після душу вона помітила, що "дивлячись на своє волосся, бачить занадто багато шкіри". Вейдгорн згадує, що "не могла повірити, наскільки її це емоційно вразило". Вона заплакала і покликала чоловіка, щоб він подивився.

"Це дійсно шокує, - говорить Вейдхорн. - Мене це дуже засмутило".

Вейдгорн веде блог про випічку, вона почала приймати біотин, підстриглася і нині збирається купити собі пов'язку на голову.

Роу працює за стійкою реєстрації спа-центру, тому вона пішла далі. "Спочатку я намагалася робити навмисне неакуратні пучки, але вони виглядали жахливо через лисини з боків",-розповідає Роу. Тож вона купила перуки: "дуже коротку із зачіскою пікс, педжбой, довгу з кучерями і світло-руду". "Я намагаюся отримати від ситуації максимум", - каже вона.

За словами Хоган, випадіння волосся настільки пригнічує деяких пацієнтів, що вони перестають мити голову і зачісуватися, тому що саме в ці моменти їхній стан особливо помітний. Доктор намагається пояснити цим людям, що їм не варто відмовлятися від догляду за собою.

Хоган додає: "Пацієнтам не подобається, коли я так говорю, але рано чи пізно вони й самі приходять цього висновку: волосся не грають ключової ролі для виживання".

Пем Беллак

Переклад ІноЗМІ.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>