Винищувачі Су-57 чи Су-35: Який кращий?

Винищувачі Су-57 чи Су-35: Який кращий?
Су-57 kyiveuromarathon

Оригінал сторінки The National Interest

Літак компанії "Сухой" Су-35С, що став вдосконаленим варіантом радянського Су-27, є найбільш боєздатним винищувачем на озброєнні в російській армії. Су-35 в основі своїй створювався як винищувач завоювання переваги в повітрі, але він також має прекрасні характеристики штурмовика.

Су-27 kyiveuromarathon

Програма створення Су-35С бере свій початок з радянського плану по розробці модернізованого варіанту Су-27 під назвою Су-27М. Але коли в 1991 році розпався Радянський Союз, а в новій незалежній Росії настав період економічних негараздів і хаосу, фінансування програми Су-27М припинили. Але компанія "Сухой" продовжувала науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи в надії на отримання експортних замовлень. У грудні 2003 року конструкторське бюро компанії прийшло до висновку, що йому потрібно повністю переробити планер Су-27, щоб підвищити конкурентоспроможність своєї машини на міжнародному ринку винищувачів. Перший дослідний зразок нового літака, який отримав назву Т-10БМ, здійснив пробний політ 18 лютого 2008 року.

Су-35 kyiveuromarathon

Бойової зразок Т-10БМ спочатку отримав найменування Су-35БМ для експортного ринку. Пізніше його стали брати на озброєння ВПС Росії під назвою Су-35С. Для них це проміжне рішення аж до появи літака Су-57 ПАК-ФА. Російський уряд вирішив поставити у війська Су-35 тільки після війни з Грузією в 2008 році, коли стало очевидно, що Москві треба терміново реформувати і модернізувати швидко старіючі осколки Радянської Армії, які їй вдалося зберегти. У результаті Кремль у 2009 році розмістив замовлення на 48 нових винищувачів Су-35С, і цей літак посів чільне місце в Державній програмі озброєння на 2011-2020 роки.

Новини за темою

Якщо порівнювати Су-35С з Су-27, то слід зазначити його новий і досить легкий планер, вдосконалені двигуни з тривимірним вектором тяги, потужне бортове радіоелектронне обладнання, а також канали передачі даних. Хоча зовні Су-35 схожий на Су-27, це по суті справи абсолютно новий літак. Тут на думку приходить порівняння первісної моделі F/A-18A "Хорнет" "Макдоннел Дуглас" з сучасним F/A-18E/F у версії "Блок II" чи "Блок III". Насправді, Су-35 виявився настільки хороший, що багато російських воєначальників засумнівалися в необхідності витрачати час і гроші на Су-57.

Винищувач п'ятого покоління Су-57 є першою після розпаду Радянського Союзу спробою Росії створити абсолютно новий бойовий літак. Конструктори відмовилися від старого планера "сушки", але використовували в новій моделі ті системи, що були розроблені для Су-35. Треба сказати, що саме планер Су-57 став найсерйознішим удосконаленням, тому що він має деякі характеристики малопомітності. Але у нового Су-57 досить мало удосконалень в авіоніці. Слід відзначити нову активну фазованую антенну решітку і нову антену діапазону надвисоких частот для РЛС "Білка", взятої з Су-35. А в іншому у Су-57 такі ж прилади виявлення і зброю, як і у його попередників. Навіть потужні двигуни Су-57 АЛ-41Ф1 компанії "Сатурн" з форсажною камерою, і ті є модифікацією двигунів Су-35 АЛ-41Ф1С. Досить потужна силова установка у Су-57 з'явиться лише тоді, коли будуть створені та випробувані турбіни під назвою "виріб 30".

Су-57 (ПАК ФА) kyiveuromarathon

Схоже, росіяни прекрасно розуміють, що перша версія Су-57 не дасть особливих переваг в порівнянні з Су-35. Москва має намір закупити всього 12 літаків Су-57 з двигунами АЛ-41Ф1. Коли ж у Су-57 з'явиться новий двигун, Кремль може придбати не менше 60 таких літаків. Але з урахуванням величезних витрат і незначних поліпшень в характеристиках порівняно з Су-35 росіяни навряд чи зроблять ПАК-ФА головною машиною своїх військово-повітряних сил. Набагато ймовірніше, що Москва і далі буде вдосконалювати свої літаки Су-30СМ і Су-35С, оснащуючи їх бортовою радіоелектронікою з Су-57.

Новини за темою

Однією з переваг літаків четвертого покоління, незалежно від країни-виробника, є їх адаптивність. Проводити модернізацію машин четвертого покоління набагато простіше, оскільки немає конструкторських обмежень за обводами корпусу літака. Далі, інтегрувати нову авіоніку на борту літака четвертого покоління в цілому набагато легше, ніж у п'ятого покоління. Більше того, оскільки ВПС США вважають, що до 2030-х років системи противника будуть все частіше кидати виклик літакам-невидимкам, здатним чинити протидію РЛС управління вогнем (діапазони X, Ku, Ka, C), Кремль може вирішити, що немає сенсу витрачати гроші на технології, які з часом будуть давати все менше віддачі. Як заявили нещодавно компанія "Боїнг" і ВМС США, версія "Блок III" літака F/A-18E/F зможе виявляти літаки-невидимки супротивника за допомогою системи інфрачервоного пошуку і спостереження. Тому можна припустити, що Су-57 чекають не особливо райдужні перспективи.

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів