Винаходи і патенти: Як українці захищають свої наукові відкриття

В Україні зареєстровано 124,4 тис. патентів на винаходи і 135,5 тис. патентів на корисні моделі. Більшість з них не є екстраординарними у світі науки. Експерти вважають, що це насамперед пов'язано з дешевизною оформлення охоронних документів в Україні. До того ж патентування перспективного винаходу – справа дуже ризикована і складна, за яку беруться не всі.

Винаходи і патенти: Як українці захищають свої наукові відкриття
З відкритих джерел

Ксенія Цивірко

Журналіст

В Україні зареєстровано 124,4 тис. патентів на винаходи і 135,5 тис. патентів на корисні моделі. Більшість з них не є екстраординарними у світі науки. Експерти вважають, що це насамперед пов'язано з дешевизною оформлення охоронних документів в Україні. До того ж патентування перспективного винаходу – справа дуже ризикована і складна, за яку беруться не всі.

Канцелярія ДП "Укрпатент" щодня отримує десятки заявок на отримання патентів. Понад сотню експертів починають метушиться з цими товстими папками документів, визначаючи патентоспроможність заявок за наявністю світової новизни, винахідницьким рівнем і промисловою придатністю.

"У нас кілька величезних архівних приміщень, куди потім всі ці папки відправляються на зберігання. На жаль, в електронному вигляді люди подають менше 10% заявок, хоча обробляти і зберігати такі документи набагато зручніше. Матеріали заявок зберігаються в одному матеріалі вічно. Поки не з'їдять миші", - жартує начальник відділу експертизи заявок на винаходи ДП "Укрпатент" Федір Луценко.

Найскладніше завдання в роботі експерта – ретельний пошук за міжнародною та національною патентними базами, які щорічно поповнюються мільйонами нових екземплярів наукових відкриттів. Попри те, що винахід повинен мати світову новизну, захист виключних прав на його використання здійснюється тільки на території держави, яка видала такий патент.

Через це в потенційних заявників виникає побоювання: адже для того, щоб подати заявку на патент, треба розкрити в ній суть винаходу, описати деталі його роботи, надати схеми і креслення. Але через 18 місяців з дня подачі заявки ця інформація буде опублікована в офіційному бюлетені, з'явиться у всіх міжнародних базах і буде доступна для використання в будь-якій країні.  

Новини за темою

"Історично так склалося, що кожна держава розпоряджалася на своїй території інтелектуальною власністю громадян, і ніхто це право не хоче віддавати досі. Хоча є так звані міжнародні заявки (за процедурою PCT – Договором про патентну кооперацію, який підписали понад 150 країн), які все ж не надають захист на території всіх країн, але значно спрощують процедуру оформлення патентів на національній фазі.

Перед тим, як патентувати винахід, потрібно вивчити ринок. Це ризиковане вкладення капіталу: ви вкладаєте, як і в будь-якому бізнесі. Можливо, ваша продукція знайде збут і ви ще заробите на цьому всьому. Або зазнаєте фінансового краху і втратите ресурси", -  розмірковує Федір Луценко.

Подаючи заявку на отримання патенту тільки в Україні, потрібно бути готовим до того, що нею можуть зацікавитися за кордоном і налагодити там виробництво. Але великі компанії, як правило, такими "чорними справами" не займаються і пропонують викупити технологію у наших співвітчизників, щедро нагородивши їх - за нашими мірками – гонораром.

Щоправда, для передачі прав власності на патент або оформлення ліцензії потрібно протягом року (або 31 місяця за міжнародною процедурою PCT) оформити патент у країнах, які потенційно можуть зацікавитися винаходом. Більшість стартапів відразу подають заявки на отримання патентів у США і Китаї – двох всесвітніх промислових гігантах – але це теж коштує чималих грошей.

"Наприклад, запатентувати винахід у США зараз (якщо враховувати тільки державний збір, без послуг компанії) коштує від 1580 доларів. Для малого бізнесу (small entities) передбачена знижка в 50%, тому компанії відповідного розміру платять від 790 доларів за патентування в США.

В Японії подача заявки на патентування буде коштувати від 1109 доларів. З іншого боку, в Китаї така подача буде коштувати від 539 доларів, а у Великій Британії приблизно від 389 доларів. Тому однозначно говорити про якусь тенденцію складно, і найчастіше вартість подачі заявки на патентування винаходу не залежить від того, наскільки затребувана для цього юрисдикція країни.

Про які закономірності взагалі можна говорити, якщо подача в Узбекистані коштує 1680 доларів? Якщо робити висновок, то розгледіти однозначні тенденції дуже складно. Але, як мінімум, можна сказати, що якщо юрисдикція популярна (наприклад, у США), то патентувати винаходи або реєструвати торгові марки там будуть незалежно від цін", - відзначає керівний партнер патентно-юридичної компанії IPStyle Марія Ортинська.

Враховуючи  стислі строки на подачу заявки в інші країни і досить високі ціни на послуги патентних відомств, винахіднику доводиться думати про майбутнє свого дітища ще на ранньому етапі: шукати інвесторів, вивчати ринки і готувати бізнес-проекти.

"Моя порада – подавати заявку на патент якомога пізніше. Вже на тому етапі, коли винахід буде готовий до промислового виробництва", - вважає голова Державної інноваційної фінансово-кредитної установи Володимир Ставнюк.

З патентуванням винаходів пов'язана і ще одна глобальна проблема: як би ретельно фахівці патентного відомства не перевіряли винахід на світову новизну, залишається ймовірність того, що схожий патент вже існує в світі, але з якихось причин залишається непоміченим…

"Справа в тому, що не всі патентні відомства можуть дозволити собі здійснити переклад рефератів поданих заявок на, наприклад, англійську мову, щоб потім спеціалісти змогли нею здійснювати пошук. Так само патентне відомство США своєю чергою не може достатньо якісно проводити патентний пошук російською чи китайською. За нашим законодавством, заявники повинні подавати документи з рефератами державною мовою.

Переклад на англійську – це завдання нашого відомства. Але це дуже важко і дорого: уявіть, кожен рік треба переводити 10 з гаком тисяч рефератів. Тому навіть при міжнародному розшуку такі похибки неминучі, але точно говорити про таку статистику неможливо. У США, наприклад, є так звана повторна експертиза виданих патентів, яку проводять за відповідним клопотанням.

В Україні такої перевірки немає. Так ось, згідно з одним дослідженням, Відомство з патентів США в підсумку повністю анулювало 10% патентів, а 60% - визнало такими, які частково обмежують обсяг домагань", - повідомляє Федір Луценко. Від такого повороту подій ніхто не застрахований, і в такому випадку власник першого патенту має право оскаржити рішення в суді.

Однак ця ж особливість "патентної різноманітності" може стати зручним інструментом для спритних підприємців: за словами патентних повірених, у деяких випадках, грамотно змінивши формулу винаходу і при цьому використовуючи його основну суть, можна отримати "новий" патент.

"Патентування – це теж гра, в якій потрібно продумувати кілька кроків наперед. Щоб "закрити" галузь свого винаходу, потрібно подавати відразу кілька патентів на різні варіації і видозміни свого винаходу. Уявіть: тільки лампа Едісона має понад тисячу патентів!" - повідомляє патентний повірений України патентно-правової компанії Inventa Євген Стогній.

Проте всі ці небезпеки стосуються в основному тих винаходів, які становлять суттєвий інтерес у плані отримання прибутку. Таких мало: на думку експертів, так "вистрілюють" до 10% винаходів від їхньої загальної кількості.

Набагато більше про стан інноваційної науки в Україні можуть розповісти ті самі курні папки патентних заявок, які мертвим вантажем лежать на полицях архівів "Укрпатенту".

У їхньої історії є свої особливості. По-перше, заявка на корисну модель може не проходити кваліфікаційну, а обійтися тільки формальною перевіркою – без вимоги мати винахідницький рівень. Фактично користь від такого патенту лежить на совісті самого винахідника.

Окрім простоти отримання охоронного документа, оформити патент на корисну модель донедавна було і дуже дешево: для фізичної особи вартість становила всього 67 гривень. Через це зараз у структурі заявок на патенти корисні моделі становлять приблизно 70%, а винаходи – всього 30%.

Новини за темою

"Патент на корисну модель українські вчені отримують насамперед з однією метою - як елемент публікації. Справа в тому, що від вчених наукові організації та інститути вимагають наявність наукових публікацій. Але надрукуватися в Scopus чи Web of Science коштуватиме триста доларів. А публікація заявки на патентування корисної моделі теж зараховується як публікація", - пояснює головний редактор журналу "Інтелектуальна власність" Ірина Абдуліна.

З цих причин Кабмін у червні ухвалив постанову, яка підвищує вартість послуг "Укрпатенту" в 4-12 разів залежно від форми господарювання особи-заявника. "Раніше за подачу заявки треба було платити 800 грн. Зараз для винаходів ця сума зросла вдвічі – 1600, а для корисних моделей – утричі – 2400 грн. Окрім того, зростає ціна за підтримку патенту чинним. Але, як і раніше, діє знижка: фізичні особи можуть сплачувати 10% від вартості (раніше було 5%), а неприбуткові організації – 20% (раніше було 10%).

Тобто подорожчання стосується в основному комерційних організацій. Варто відзначити, що ті гроші, які заявники платили раніше, зовсім не покривали витрати. Наприклад, щоб провести пошук за однією заявкою в комерційній базі Європейського патентного відомства, треба було заплатити 50-60 євро. Я вже не говорю про комунальні послуги і зарплати співробітникам. Адже обробка однієї заявки займає в експерта не один день", - пояснює Федір Луценко.

Утім, самі вчені такою ситуацією не задоволені. В НАН України б'ють тривогу: збільшення ставок призведе до того, що науково-інноваційна активність бюджетних установ знизиться, а ресурсів для підтримки патенту в дії не буде, що в кінцевому рахунку призведе до їхньої втрати.

Частина експертів вважає, що це принесе дохід держави від іноземних компаній-заявників, для яких це не такі вже й великі гроші. Адже вже зараз у структурі заявок понад 40% належать закордонним компаніям, які прагнуть охопити "руками" монополії весь світ.

Переважно вони стосуються галузей фармацевтики, органічної хімії, тютюнової та алкогольної продукції (наприклад, Bayer AG, Philip Morris International Inc., F. Hoffmann-La Roche AG, Basf SE). У 2016 році, наприклад, "Укрпатент" іноземним заявникам видав навіть більше патентів на винаходи (1536), ніж національним (1277).

"За даними Всесвітньої організації інтелектуальної власності, Україна посідає перше місце в світі за кількістю виданих патентів на корисні моделі щодо свого ВВП. Це, звичайно, пов'язано з низькою вартістю отримання таких патентів. Але, на мій погляд, в умовах ринкової економіки не можна адміністративними інструментами регулювати такі процеси, як кількість поданих заявок", - каже Марія Ортинська.

Ксенія Цивірко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]
відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>