Виховний арешт. Чому на справу Насірова не варто покладати великих надій

На справу Насірова, як би кому не хотілося, не треба покладати великих надій. Це не переломний момент у боротьбі з корупцією, не торжество справедливості... Це — спеціальна виховна міра для "своїх", які все-таки чимось провинилися

Виховний арешт. Чому на справу Насірова не варто покладати великих надій
Глава ГФС Роман Насиров під час обрання запобіжного заходу в Солом\\'янському суді Києва Українське фото

На справу Насірова, як би кому не хотілося, не треба покладати великих надій. Це не переломний момент у боротьбі з корупцією, не торжество справедливості... Це — спеціальна виховна міра для "своїх", які все-таки чимось провинилися

Влада давно випробувала схему "затримали — потримали — відпустили". Під словом "влада" я маю на увазі не якусь конкретну групу впливу, а всіх можновладців, які отримали доступ до методів примусу.

Згадаймо екс-начальника ДержНС Сергія Бочковського, нардепа Ігоря Мосійчука, екс-лідера "УКРОПу" Геннадія Корбана. Перших двох затримували публічно, під телекамери: одного — прямо на засіданні Кабміну, другого — прямо на засіданні Верховної Ради. У випадку з Ігорем Мосійчуком парламентаріям навіть продемонстрували начебто відеодоказ — і ті слухняно в обхід процедури проголосували за дозвіл на арешт.

Незважаючи на все це, незважаючи на те, що активісти з ентузіазмом "підкидали" все більше фактів злочинів, справи всіх трьох в результаті закінчилися нічим. Ігор Мосійчук — знову парламентарій; Геннадій Корбан відлучений від політики, але на волі і готовий опонувати самому Коломойському; інформаційний "слід" у справі Сергія Бочковського повністю втрачається навесні 2016 року. Незадовго до цього він в суді навіть домігся визнання незаконним його зміщення з посади.

Новини за темою

Поки що справа Насірова повністю відповідає попереднім сценаріям. Якщо б була та сама політична воля на засудження та покарання винного, події розвивалися б зовсім інакше. Слідчі готували б повідомлення про підозру зі швидкістю друку. Суддя, який визначає запобіжний захід, чергував би на своєму місці і у вихідні дні, і ночами. А депутати провладних фракцій не готували б заяви про необхідність "припинення тиску".

Крім того, на відміну від арештів Корбана та Мосійчука, затримання Насірова виглядає для стороннього спостерігача не як політична репресія, а як "самоочищення влади". І це можна дуже успішно використовувати для замилювання очей, розповідей про спроби побороти корупцію... І, до речі, слідство проти чиновника такого високого рівня відмінно відволікає від багатьох інших гострих тем. Як там справи з блокадою Донбасу?

Вивчивши справу Насірова та перегорнувши в соцмережах десятки "фотожаб" і дотепів на цю тему, я раптом зрозумів, що ситуація навколо його арешту насправді... досить близька до уявлень про хорошу державу та хороше товариство. З однією лише поправкою: можливості та привілеї нинішніх "насірових" повинні бути у будь-якого "пересічного українця".

НАБУ спрацювало у справі та при затриманні зненацька, рішуче, жорстко, але при цьому з дотриманням формальностей і з належною повагою. Цього ми чекаємо від правоохоронців. Але не тільки стосовно високопосадовця з провладної групи впливу, але і щодо будь-якого власника паспорта з тризубом. Поки що, наприклад, ті ж айтішники, гордість країни, відчувають на собі колосальний тиск під час численних "маски-шоу".

Новини за темою

Я думаю, ми всі хочемо, щоб найменша підозра на проблеми зі здоров'ям була достатньою підставою їхати не в "обєзьяннік", не на суд і не в СІЗО, а в лікарню. І не тільки для тих, хто перебуває під слідством. Нехай навіть за симуляцію в таких випадках буде жорстоке покарання. Але щоб "коли помрете, тоді й приходьте" залишилося в історії не стандартним висловлюванням лікаря, а дурним анекдотом.

Не знаю, як ви, але я хотів би, щоб будь-якого громадянина України ось так відстоювали лікарі і медсестри, як вони відстоювали Насірова. У часи Майдану людей вивозили невідомі і у невідомому напрямку, а лікарі лише вслід дивилися.

І щоб будь-який українець з такою не дуже великою офіційною зарплатою міг собі дозволити лікування та обстеження у такій же розкішній лікарні.

Добре б ще, щоб суд будь-якої інстанції не штампував "заарештувати", "засудити", "покарати", як під копірку, а мав перед очима десятки альтернатив рішень і санкцій. Знову ж таки: у справах простих людей, а не лише держслужбовців високого рівня.

У Геннадія Хазанова був монолог, в якому він довго розповідає, як якийсь "простий інженер" приїжджає туристом в одне радянське містечко — і отримує там казковий сервіс. Розповідь викликає у публіки замішання, але в кінці з'ясовується, що мова йде про англійського інженера — і для глядача стає відразу зрозуміла люб'язність вітчизняної сфери обслуговування.

Новини за темою

У свій час це була б проста і зрозуміла політична програма: зробити так, щоб сервіс по вищому розряду отримував будь-який інженер, а місцевий — тим більше. А тепер можемо додати: зробити так, щоб правами і можливостями головного податківця міг користуватися будь-який платник податків.

Євген Кохненко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...