"Вибухове" зростання нерівності у світі є однією з головних загроз людству

Дивно, що навіть у такій соціально орієнтованій країні, як Німеччина, рівень нерівності повернувся до періоду до Першої світової війни. Зараз верхні 10% суспільства мають 40% національного багатства, а на нижні 50% припадає лише 17% — як і 100 років тому

"Вибухове" зростання нерівності у світі є однією з головних загроз людству
Фото з відкритих джерел

Дмитро Добров

Історик-сходознавець, фахівець з міжнародних відносин

Дивно, що навіть у такій соціально орієнтованій країні, як Німеччина, рівень нерівності повернувся до періоду до Першої світової війни. Зараз верхні 10% суспільства мають 40% національного багатства, а на нижні 50% припадає лише 17% — як і 100 років тому

Оригінал на сайті ИноСМИ

Міжнародна група аналітиків під керівництвом французького економіста Тома Пікетті оприлюднила доповідь, яка стала шоком для світової громадськості. На підставі конкретних статистичних даних було зроблено висновок, що розвинуті країни за масштабами соціальної нерівності скотилися до рівня 1913 року. Хоча зростання нерівності на Заході відчувалося вже давно, в доповіді Пікетті вперше представлено документально обґрунтовану картину цього феномену. Ряд аналітиків вважає, що "вибухове" зростання нерівності поряд з глобальним потеплінням є однією з головних загроз людству.

У дослідженні, яке з'явилось 14 грудня минулого року, взяли участь понад 100 економістів: вони склали базу даних щодо розподілу доходів і багатства в усьому світі (World Wealth and Income Database). Було проаналізовано величезний масив інформації — як офіційної (звіти щодо бюджетів і податків), так і конфіденційної (даних щодо офшорів, в яких надбагаті громадяни та еліти приховують свої капітали). За допомогою сучасних обчислювальних методів аналітикам вдалося отримати раніше недоступну інформацію.

Новини за темою

Тома Пікетті став визнаним авторитетом у галузі сучасної економіки в 2014 році, коли опублікував світовий бестселер "Капітал у ХХІ столітті". Одним із найважливіших висновків Пікетті, озвучених ще в його попередніх роботах, став "паразитичний" характер сучасного капіталізму. Економіст показав, що в останні 30-40 років (після ліберальних реформ Тетчер і Рейгана) на Заході спостерігалося випереджувальне зростання спекулятивного збагачення: набагато швидше зростали доходи від капіталу, а не від продуктивної праці. Саме спекулятивно нажитий, а не зароблений капітал став найважливішою причиною нерівності, що дедалі зростає. Крім того, в країнах Заходу, починаючи з 80-х років минулого століття, внаслідок приватизації національні активи перейшли у приватні руки, капітал було приватизовано. Звідси уряди стали не в змозі перерозподіляти доходи в суспільстві, і складається соціальна ситуація, як до Першої світової війни.

Особливо сильно рівень нерівності (як доходів, так і статків) виріс за останні 30 років, і це стосується практично всіх країн світу. Так, верхні 10% суспільства присвоюють собі 37% національного багатства в Європі і 41% — у Китаї, 46% — у Росії. У Бразилії та на Близькому Сході цей показник становить 55% і 61% відповідно. Надзвичайно швидкими темпами зросло після розпаду СРСР майнове розшарування в Росії, де показник нерівності навіть перевершує китайський. Але особливо очевидним є зростання майнової нерівності в США, де 1% суспільства має близько 40% національного багатства, тоді як у 1980 році цей показник не перевищував 22%.

Фото з відкритих джерел

Автори доповіді констатують соціальний регрес у більшості розвинених країн. Якщо за 30 повоєнних років на Заході внаслідок небувалого зростання добробуту утворився численний середній клас, який склав основу демократичного суспільства, то тепер відбувається розмивання середнього класу, пауперизація населення загалом.

Однією з основних причин поряд з приватизацією стала глобалізація. Вона сприяла значному збагаченню еліт на Заході, а також появі середнього класу і "нових багатих" в Азії. Але сталося це за рахунок європейського та американського середнього класу: робочі місця і багатства пішли за океан. Звісно, становище нинішніх "бідних" на Заході неможливо порівнювати з початком ХХ століття: ми бачимо прогрес охорони здоров'я, освіти, соціального забезпечення, діти не риються у смітниках, люди не сплять на вулицях. Розрив скрадається на рівні соціальних можливостей: зникли соціальні ліфти, нижчі верстви суспільства ніколи не подолають класовий бар'єр і не скористаються благами сучасної цивілізації. Вони не отримають якісної освіти та медичної допомоги, житимуть у гетто для знедолених.

При цьому в Європі (завдяки соціал-демократичній традиції) держава намагається пом'якшити соціальну нерівність через податки та інші механізми перерозподілу. Водночас у США протягом останніх десятиліть було знижено податки для надбагатих, знизився життєвий рівень середнього класу. Автори доповіді порівнюють цей процес із гангреною: середній клас (основа демократичного суспільства) може від безвиході підтримати правих і лівих популістів, перейти до актів вуличного протесту.

Новини за темою

Дивно, що навіть у такій соціально орієнтованій країні, як Німеччина, рівень нерівності повернувся до періоду до Першої світової війни. Зараз верхні 10% суспільства мають 40% національного багатства, а на нижні 50% припадає лише 17% — як і 100 років тому. Німецька економістка Шарлотта Бартельс, яка взяла участь у дослідженні, заявила: "Для нас стало шоком, що навіть у Німеччині за рівнем нерівності нас, як виявилося, відкинуто до часів Кайзера!". І це сталося вже після розпаду Радянського Союзу і кінця холодної війни! Очевидно, господарі капіталів перестали боятися комуністичної загрози і повернулися до старої класової політики.

Автори доповіді дійшли висновку, що процес наростання нерівності в сучасному суспільстві носить об'єктивний характер, він пов'язаний із самою суттю постіндустріального та фінансового капіталізму. Вони визнають, що поки що немає науково вивіреного стандарту "оптимального" рівня нерівності в суспільстві. Проте мінімізувати цей негативний процес допоможуть міжнародні механізми, такі як глобальний фінансовий реєстр, який охоплював би всіх власників статків і ускладнював би відмивання капіталів, їх переведення в офшор. Також науково доведено, що зменшити нерівність дозволить правильно побудована прогресивна шкала оподаткування. Цього домагаються соціально орієнтовані країни Європи, однак у США і ряді інших країн є тенденція до зниження податків для надбагатих осіб і корпорацій, що знову ж таки підсилює соціальну нерівність. Нещодавно спеціальний доповідач ООН з прав людини Філіп Алстон опублікував викривальну доповідь, в якій написав, що за президентства Дональда Трампа США стають "світовим чемпіоном з екстремальної нерівності". Цьому сприяють ухвалена нещодавно податкова реформа та урізання багатомільярдних соціальних програм. За словами Алстона, "американська мрія швидко перетворюється на американську ілюзію".

Дмитро Добров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>