Вибори в "ДНР" порушують Мінські угоди, але їх все одно хочуть провести. Навіщо?

Вибори в "ДНР" порушують Мінські угоди, але їх все одно хочуть провести. Навіщо?
Дмитро Трапезников Reuters

Никита Синіцин

Журналіст

Після загибелі 31 серпня "голови" самопроголошеної "Донецької народної республіки" Олександра Захарченка перед Москвою і Києвом постало непросте питання: як врегулювати важку ситуацію, що склалася в самопроголошеній "ДНР", яка може вплинути і на передову? Вибір, по суті, невеликий: або закрити очі на майбутнє порушення Мінських угод під назвою "вибори голови "ДНР", або чекати бойових дій на передовій або в тилу "ДНР".

Незважаючи на загалом виправданий статус підставної особи в ролі "голови ДНР", смерть Олександра Захарченка може мати серйозні наслідки, причому в першу чергу для самого населення "народної республіки". А це може бумерангом вдарити і по передовій, і за сусідніх територіях українського Донбасу і РФ.

Новини за темою

Причина – юридична і фактична колізія в питанні вибору наступника на посаду "голови ДНР", що бере свій початок у "законодавстві ДНР" і в кадровій політиці Олександра Захарченка.

Будучи хоч і не визнаним, але формально державним утворенням, "ДНР" мала власну "Конституцію", у статті 62 якої було викладено питання наступності влади у разі дострокового припинення повноважень "голови ДНР".

Згідно з вищевказаною статтею, обов'язки "голови ДНР" тимчасово виконує "перший заступник голови Ради Міністрів Донецької Народної Республіки", а в разі, якщо "голова Донецької Народної Республіки" не поєднує свою посаду з посадою "голови Ради Міністрів Донецької Народної Республіки", – "голова Ради Міністрів Донецької Народної Республіки".

Здавалося б, все ясно: "спадкоємцем" має стати "перший віце-прем'єр", але справа в тому, що в складі "Ради міністрів ДНР" немає такої посади, як перший заступник голови Радміну, є відразу три "прості" заступники:

Новини за темою

1) Дмитро Трапезников;

2) "міністр податків і зборів ДНР" Олександр Тимофєєв ("Ташкент");

3) "міністр фінансів ДНР" Катерина Матюшенко.

Тобто, з точки зору "законодавства ДНР", ніхто з них не має формальних прав обіймати посаду "голови ДНР". До того ж, всі вони рівні, бо займають, по суті, однакову посаду.

Тому явно має бути зовнішній тиск, результатом якого і стало призначення одного з них на пост "голови ДНР". Втім, оскільки Тимофєєв був поранений під час вибуху і лежав у лікарні, а Матюшенко навряд чи хтось сприймає серйозно, кандидат по суті був один – Дмитро Трапезников. Він зрештою і зайняв спорожнілий "трон".

Проте тут одразу ж виникла проблема. Якщо Захарченка можна було назвати "законно обраним царем", то Трапезников ним став швидше в результаті збігу сприятливих для нього обставин.

Новини за темою

З точки зору "законодавства ДНР", права Тимофєєва і Трапезникова на посаду загалом рівні (і однаково сумнівні), тому немає нічого дивного в тому, що незабаром з'явилися новини про невдоволення "Ташкента" у зв'язку з цією ситуацією.

Telegram-канал "Записки з червоного будинку" навіть повідомив, що Олександр Тимофєєв "встав у позу" і наказав іншим "міністрам" не виконувати накази та рішення нового ватажка "ДНР" Трапезникова.

Загалом підстави для цього були – аж надто багато невдоволення і ненависті викликав до себе як у "ДНР", так і за її межами Тимофєєв, що підім'яв під себе практично весь прибутковий бізнес у "народній республіці" і вимагав з нього солідну частку. Позбавлення його влади в "ДНР" означало не просто порятунок від левової частки майна, але і безпосередню загрозу життю.

Втім, далеко не безгрішний і сам Дмитро Трапезников. Після прийняття ним повноважень "тво" швидко поширилася інформація про його роль у самопроголошеній "республіці" – "віджими" бізнесу, кураторство соціальної та внутрішньої політики "ДНР", що занепадає, махінації з гуманітарною допомогою, зокрема тією, яку розподіляють через "Донбас Арену".

Новини за темою

Нарешті, його наполегливо пов'язували з Рінатом Ахметовим, оскільки в 2001-2005 роках Трапезников працював у ФК "Шахтар", що належав бізнесменові, курируючи фан-рух клубу і пророкуючи посилення позицій Ахметова, а через нього і України на території теперішньої "ДНР".

Однак і Тимофєєв, і Трапезников явно вирішили спростувати свої непрості відносини, показавши всім, що вони лишаються в одній команді. В YouTube з'явилося "зворушливе" відео того, як вони удвох приносять вінки на могилу Олександра Захарченка і заявляють, що "розколу в команді Захарченка немає".

Втім, це можна, скоріше, назвати тимчасовим союзом, що був спровокований сторонніми нападками, за якими напевно стояв "спікер парламенту ДНР" Денис Пушилін, формально друга людина в "ДНР".

Амбіції Пушиліна ніколи не були секретом, хоча він особисто їх не афішував. Однак цього разу Пушилін діяв занадто прямолінійно. Так, на одному з головних сайтів "ДНР" з'явилася думка директора Центру політичної кон'юнктури Олексія Чеснакова, який заявив, що нині єдиним легітимним органом "республіки" є "Народна рада ДНР", що передбачає те, що саме її голова, Пушилін, є "легітимним" наступником Захарченка.

Новини за темою

Та й досвід у тому, що стосується переворотів, у Пушиліна є – в 2015 році він силою зняв з посади свого шефа, "голову народної ради ДНР" Андрія Пургіна.

Сьогодні голова "Комітету з кримінального та адміністративного законодавства" (фракція "Вільний Донбас") Олексій Жигулін заявив, що оголошення Дмитра Трапезникова виконувачем обов'язків "голови ДНР" не витримує критики, з юридичної точки зору. Уявити такий демарш у стінах "парламенту ДНР" раніше було неможливо, а значить, його, швидше за все, зрежисував хтось сторонній. Найбільше підозра падає на голову парламенту Дениса Пушиліна.

У такій конфігурації – три противники на одне місце – найкраще об'єднатися двом гравцям і спільно розчавити третього, що, судячи з усього, і намагаються зробити Трапезников і Тимофєєв. Однак не все так просто.

По-перше, після перемоги над Пушиліним за законами політичного жанру боротьби за владу Трапезников і Тимофєєв напевно боротимуться один з одним. Тобто їхній союз дозволить лише відтермінувати сутичку, але не запобігти їй.

По-друге, не виключено, що в боротьбу вступлять нові гравці, наприклад, "втікачі" "ДНР", такі, як "екс-голова Ради нацбезпеки ДНР" Олександр Ходаковський, "екс-спікер парламенту ДНР" Андрій Пургін і "екс-прем'єр ДНР" Олександр Бородай. Щоправда, усі вони, особливо Пургін, не дуже люблять Пушиліна, але в стратегічних цілях краще підтримати саме його, як більш слабкого, в разі об'єднання Трапезникова і Тимофєєва. А це може зробити боротьбу тривалішою.

По-третє, невідомо, якою буде міжусобиця – вкидання в інформаційний простір, "укази", заяви або ж, як це прийнято в "ДНР", загадкові вбивства, в яких звинуватять українські ДРГ.

У будь-якому випадку на користь жителям "ДНР" це не піде, та й завдасть чергового удару по репутації "ДНР" у РФ, що послабить позиції останньої на переговорах у Мінську.

Новини за темою

Єдиний шлях виходу із ситуації міжусобиці між кандидатами на "трон" "ДНР" – це вибори "голови ДНР", проведення яких раніше було під питанням.

Справа в тому, що проведення виборів "голови ДНР" у листопаді було б прямим порушенням Мінських угод, оскільки останні не передбачають наявності таких держав як "ЛНР" чи "ДНР", вважаючи їх особливими районами Донбасу в складі України.

У нинішній же конфігурації це стає важливим питанням, оскільки дозволить хоча б запобігти збройним зіткненням між ватажками "ДНР" і дозволить за результатами "виборів" сформувати "легітимну" хоча б в очах РФ і жителів "ЛДНР" владу. Щоправда, порушенням Мінська це все одно буде.

Правда, в РФ це порушення, напевне, намагатимуться виправдати або ж нівелювати. Власне, заяви міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова про смерть Мінських угод разом із загибеллю Захарченка вже є першим дзвіночком такого "виправдання".

Не дивно, що з'явилася інформація про те, що в Адміністрації президента РФ вже погодили рішення про вибори в "ДНР", а видання "Інтерфакс" навіть повідомило, що 7 вересня "парламент ДНР" розгляне це питання.

Новини за темою

Цікаво, що певна вигода від проведення цих виборів є і для України, оскільки альтернативою "виборів у ДНР" може стати не тільки збройна боротьба кандидатів на посаду "голови ДНР", але й активізація боїв на передовій з метою, наприклад, відвернути жителів "ДНР" від внутрішньополітичної боротьби.

Тож, напевне, не випадково днями в "ДНР" заявили про нібито плани масштабного наступу ЗСУ на "ДНР" і навіть опублікували якусь "мапу" цього наступу.

Подібна інформація з'явилася 3 вересня, якраз в момент конфронтації і численних чуток про конфлікт Трапезникова і Тимофєєва. Тобто напевно була мета відвернути всіх від цього протистояння і розмов про нього.

Але що якщо у "ДНР" вирішать не говорити про настання, а спровокують активні бойові дії на передовій? Зрештою війна, бажано маленька і переможна, завжди вважалася найкращим способом відволікти населення від внутрішніх проблем, яких у "ДНР" хоч греблю гати.

Микита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>