Представник України в мінській ТКГ Євген Марчук в ефірі "112 Україна"
112.ua

Оригінал на сторінці Євгена Марчука у Facebook

Після опублікування мого інтерв'ю я отримав чимало знаків запитання з приводу твердження про те, що вибори (особливо загальнонаціональні) на нині тимчасово окупованих територіях Донбасу можна проводити тільки через 3-4 роки після закінчення бойових дій, виведення всіх збройних формувань, повної демілітаризації регіону та відновлення державного статусу українсько-російського кордону...

Запитують, чи не загнув я з термінами. Адже 3-4 роки після війни це ж дуже багато. Аргументи мої багато в чому базувалися на міжнародному досвіді й особливо на знанні певної специфіки тимчасово окупованих територій Донбасу.

Новини за темою: Посол Німеччини оскандалився з виборами на Донбасі: Реакція соцмереж

Звичайно, це проблема поствоєнного характеру. Але готуватися до її вирішення необхідно вже зараз. Тим більше, що Росія дуже активно експлуатує її й зараз. Інфіковані російським підходом до її вирішення і багато впливових лідерів західних держав. Не кажучи вже про заяву МЗС ФРН, який підтримав нещодавнє висловлювання свого посла в Україні. Мовляв, як Україна і Росія домовляться про модальність виборів на окупованих територіях, так і буде. Але ми добре знаємо позицію Росії з цього питання.

Крім основних аргументів, які я виклав у своєму недавньому інтерв'ю, необхідно враховувати ще й таке. Всі російські спецслужби господарюють на тимчасово окупованих наших теренах майже три роки. Впевнений, що "освоїли" вони цей регіон у повному обсязі. Досвід у них у цьому сенсі величезний. А це означає, що передбачено все необхідне на випадок відступу. Це оперативна абетка.

Крім створення різного роду надійних агентурних позицій, це й створення численних ДРГ на тривале осідання, створення різнорідних підпільних груп для разових завдань, складне мінування критичних об'єктів з дистанційним управлінням, створення потужних таємних закладок різних озброєнь, що не піддаються виявленню металошукачами... Про конструювання механізмів прихованого політичного впливу на людей і на процеси не буду роз'яснювати. Дуже багато відомо. Але є й чудернацькі механізми впливу на осіб, які ухвалюють рішення, про які мало що відомо.

Новини за темою: Посол і "зрада": А Ернст Райхель всього лиш повторив свої слова двомісячної давнини

У нашій ситуації виведення російських військ та їхніх найманців із Донбасу є базовою умовою для припинення вогню, для початку демілітаризації цього регіону і поступового врегулювання ситуації загалом. Але проводити вибори буде ще дуже рано. Однозначно, що до місцевих виборів потрібний буде так званий перехідний період та перехідні адміністрації. Це буде непростий процес з усілякими компромісами локального характеру. Це окрема розмова.

Однак допоки українські спецслужби не "освоять" цей регіон, як це передбачає українське законодавство, ніякі вибори, а тим більше загальнонаціональні, проводити там не можна. Впевнений, що в Росії вже зараз є розроблений комплекс заходів, і не тільки спецслужб, щодо забезпечення проведення виборів на цих територіях з потрібним для Росії результатом після виведення звідти своїх військ.

За три-чотири роки підсохнуть сльози, облаштуються могили, почнуть повертатися біженці, трохи принаймні приглушиться гнів і публічна мова ненависті... За цей час всі включаться в процес відновлення, прийдуть невеликі інвестиції... Звичайно, за 4 роки всі проблеми вирішити не вдасться. Десяток років знадобитися. Але за цей час українські спецслужби зможуть "освоїти" цей район і створити нормальні умови для проведення виборів.

Я вже говорив у своєму інтерв'ю, що всьому цьому повинен передувати процес офіційного інформування центральною київською владою місцевого населення і вимушених переселенців, як буде відбуватися процес реінтеграції нині окупованої частини Донбасу в Україну. Потрібно буде відповісти на дуже багато запитань й офіційно заявити, що саме влада гарантуватиме, які виставлятиме умови, що, кому і як простить, хто, за що і як відповідатиме і багато-багато іншого.

Новини за темою: У Кремлі спростовують постачання на Донбас "добровольців" і танків

Говорячи про оперативне "освоєння" нині окупованих територій українськими спецслужбами, я маю на увазі насамперед нейтралізацію спадщини російського оперативного "освоєння", яка залишиться на цих територіях після їх відходу. До того ж без цього неможливо витравити серед населення атмосферу страху перед можливим поверненням Росії.

Євген Марчук

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.