ВВП України два роки поспіль зростає, а більшість населення чомусь бідніє

ВВП України два роки поспіль зростає, а більшість населення чомусь бідніє
Фото з відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

В Україні впродовж останніх двох років зростає реальний валовий внутрішній продукт. Як повідомляла Державна служба статистики, ВВП України в 2016 році порівняно з 2015 роком зріс на 2,3%, а в 2017 році порівняно з 2016 роком - на 2,5%. Однак за цей же період впав визначений з урахуванням цінового фактора дохід переважної більшості українців. Експерти називають це економічним нонсенсом.

Судіть самі, головним бенефіціаром економічного зростання країни завжди було і є населення або точніше – споживач. Тоді звідки береться економічне зростання при бідному споживачеві? Експерти озвучують низку відповідей на це питання. Отже, це неякісне "паперове" зростання ВВП у звітах з'являється, по-перше, внаслідок неефективних інвестиційних і виробничих проектів; по-друге, внаслідок непродуктивних витрат і втрат; по-третє, через надлишкові виробничі запаси насамперед товарно-матеріальних цінностей. Плюс до всього в минулого, 2017 році, зовнішній держборг України виріс на 3,4 млрд дол. США, а протягом 2014-2017 рр., як відомо, на 11,8 млрд дол. США.

Як у цих умовах зміцнювати споживчу впевненість українців, забезпечуючи приплив в українську економіку прямих інвестицій для реального зростання ВВП країни? Однозначно – треба міняти фінансово-економічну модель уряду. Тим паче, що ми поки помітно відстаємо від трендів на глобальному ринку. За прогнозами Міжнародного валютного фонду, зростання світової економіки за поточний 2018 рік складе 3,9%, у наступному 2019 році – також 3,9%. Чому ми так відстаємо? У зв'язку з цим не розумію, в чому фішка дій Кабміну Гройсмана, спрямованих на посилення контролю і нагляду при вході інвестиційних грошей на ринки України? Особливо враховуючи той факт, що зараз золотовалютний резерв НБУ - 18,4 млрд дол. США, а розмір валютних виплат за держборгом у 2019-2020 рр. - близько 18 млрд дол. США.

Новини за темою

Якщо Америка та її західні партнери посилюють санкції проти РФ і цілої низки інших країн, то нам логічно було б широко відкрити двері для американських, європейських і азійських інвесторів. На жаль, у нас ця логіка не працює, навпаки, міністри, нардепи не те що не створюють комфортних умов для зовнішніх і внутрішніх інвесторів, а ще більше створюють можливостей лютувати представникам фінмоніторингу, ДФС, АМКУ та інших держорганів. Інвестори шоковані: у країні, яка воює, штучно створено величезні бар'єри і купу обмежень для входу довгих інвестиційних грошей, чого немає навіть у розвинених країнах з якісними економіками.

Відверто кажучи, іноземці збентежені, вони не розуміють, чому ми не робимо ліберального входу для іноземної валюти на український ринок. От коли вона буде переведена в гривню, тоді би вже і здійснювали свій жорсткий контроль та нагляд за обігом гривні (тим паче, що так простіше й ефективніше). Ці розумні доводи не діють на наших некомпетентних політиків - свої плани вони не змінюють. Тому впевнений, що не доводиться розраховувати на якесь послаблення до осені поточного року, а значить, швидких змін у законодавчій базі очікувати не варто.

Але й в економіці країни, як і раніше, не буде довгих грошей - наші підприємства і далі сидітимуть на голодному фінансовому пайку. Відповідно, в 2018 році прямі іноземні інвестиції складуть трохи більше 1 млрд дол. США, а це для нас дуже скромний показник, аналогічний рівню кінця лихих 90-х років в Україні. Ось і за перші два місяці поточного року інвестиції зменшилися на 33% (січень-лютий 2018 року порівняно з січнем-лютим 2017 року) і склали всього лише 191 млн дол. США. Що робити? Мабуть, щонайменше запасатися терпінням.

У колі бізнесменів вже потихеньку починається обговорення головної інтриги виборів-2019: хто зустрінеться у II турі президентського забігу? Звичайно, всі розуміють, що політики нічого не змінили на краще, а тільки ускладнили життя підприємцям і населенню. Тому азартно гадають, хто буде перетасовувати стару колоду нардепів і міністрів? Чи буде він/вона "заточений(а)" на конфлікт? Чи буде він/вона створювати напругу, щоб зміцнювати свою владу? Адже якщо бізнес перестане боятися, то і перестане довіряти.

Новини за темою

Мій прогноз такий: чинна влада буде прискорювати події. Дискусії та діалоги стиснуть і максимально обмежать. Для бізнесменів гранично конкретизована відповідь на питання, кому віддавати гроші? Багато підприємців хотіли б розіграти карту українського Макрона, але вже навряд чи встигнуть знайти таке обличчя жорсткого і розумного капіталізму. Тому на нас чекає колишній спектакль з тими ж особами і тією ж драматургією: розірвати зв'язок з минулим політики не можуть за визначенням.

Та все ж є надія на появу українського Ілона Маска. З одним таким успішним підприємцем вже довелося познайомитися в Києві. Думаю, йому також беззастережно будуть вірити інвестори, довіряючи в управління величезні капітали. Він буде таким же блискучим маркетологом і піарником, ставлячи перед своєю командою менеджерів здавалося б нездійсненні надзавдання. І це не ICO, а складний і дуже витратний реальний бізнес і фінтех. Він зуміє паралельно рухати відразу кілька великих проектів, роблячи ставку на майбутнє і нову технологічну революцію.

Правда, досі не судилося зустрітися з українським Стівом Джобсом. Але тут, мабуть, в осяжній перспективі місія і зовсім нездійсненна. Як, на жаль, не здійсненна і місія щодо забезпечення сталого зростання ВВП і реальних доходів населення. Останнє, поза всякими сумнівами, можна здійснити вже незабаром, якщо почати реформувати українські ринки, а також рішуче змінювати економічну модель уряду. Поки що зберігаються дуже слабкі перспективи зростання доходів населення та оздоровлення економіки України. Як і раніше, дефіцит зовнішнього фінансування, зокрема прямих іноземних інвестицій, також впливатиме на зростання волатильності гривні і рекордний рівень інфляції.

Олександр ГОНЧАРОВ,

директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів