banner banner banner

ВВП 1 трлн дол., зарплата 1,5 тис. євро: Це все можна було б зробити в Україні

Україна сьогодні – бідність і злидні, але при правильній політиці можна до 2030 р. досягти 1 трлн дол. номінального ВВП, 24 тис. дол. ВВП на душу населення, що відповідає сьогоднішньому рівню життя Словенії, Португалії, Іспанії та інших розвинених європейських країн

ВВП 1 трлн дол., зарплата 1,5 тис. євро: Це все можна було б зробити в Україні
Фото з відкритих джерел

Анатолій Амелін

Голова ради Асоціації випускників "Аспен Україна"

Україна сьогодні – бідність і злидні, але при правильній політиці можна до 2030 р. досягти 1 трлн дол. номінального ВВП, 24 тис. дол. ВВП на душу населення, що відповідає сьогоднішньому рівню життя Словенії, Португалії, Іспанії та інших розвинених європейських країн

Оригінал на сайті "Хвиля"

Що сталося з нашою країною за роки незалежності? Україна здобула незалежність у 1991 р. Багатюща ресурсами і людським потенціалом незалежна країна мала всі можливості стати найуспішнішою країною в Європі. Ресурсний потенціал України оцінюється в 860 млрд дол., країна має вигідне географічне положення, транзитний потенціал. Проте, давайте подивимося, як змінювалася економіка України за 25 років незалежності.

Виробництво окремих найбільш важливих видів продукції

Хвиля

ВВП на душу населення в постійних цінах, тис. грн/люд.

Хвиля

По суті, ми так і залишилися в 1992 р.

Україна сьогодні – бідність і злидні. За 25 років незалежності країна досягла свого дна. За оцінками МВФ, за підсумками 2015 р. номінальний ВВП у нинішніх цінах України впав до рівня 2005 р., а до відновлення докризового рівня (2006-2007 рр.) відбудеться не раніше 2020 р. Середньорічна зарплата торік склала 176 дол. — нижче рівня Молдови. Середня пенсія перебуває на найнижчому рівні серед європейських країн – менше 70 дол.

Хвиля

При цьому ми не розгубили величезного ресурсного потенціалу. Україна – європейський лідер за запасами уранових руд, світовий лідер експорту соняшника і соняшникової олії, лідер в Європі за площею орних земель. Україна входить до ТОП-3 лідерів Європи за запасами титанових, марганцевих, ртутних руд, сланцевого газу і вугілля. Ми посідаємо друге місце в Європі за потужністю газотранспортної системи, третє місце за потужністю АЕС і третє місце в світі з виробництва локаторів і локаційної техніки. Україна - серед країн з високим рівнем освіти. Чисельність докторів економічних наук в Україні становить 15 тис. осіб, кандидатів наук – понад 80 тис. осіб.

Новини за темою

У чому причина? Де ми припустилися помилки? Чому весь цей час ми рухалися хаотично, не маючи чітких пріоритетів і цілей? Відсутність ефективної стратегії розвитку стало головною причиною економічного колапсу в країні.

Для того щоб кардинально змінити ситуацію, Україна повинна мати свою стратегію економічного розвитку, сформулювати цілі, принципи та інструменти розвитку економіки. Ми повинні мати чітке розуміння, який обсяг інвестицій потрібно залучити для модернізації інфраструктури, виробництва. Мати чітке уявлення, які галузі можуть стати драйверами, а які будуть аутсайдерами протягом найближчих 5-10-15 років.

Безумовно, розробки таких стратегій робилися неодноразово. Тільки за останні кілька років було написано понад 30 економічних стратегій. Однак жодна з них не стала ефективною і не спрацювала. Причина в тому, що стратегії не були прийнятними для всіх стейкхолдерів (трьох основних груп: громадяни, бізнес і влада), не були консенсусними і комплексними.

Для політиків стратегія виступала головним чином інструментом лобізму інтересів спонсорів партії. Бізнес не вірив у реалізацію стратегій, воліючи виводити грошові потоки за кордон. У громадян загалом було відсутнє розуміння вигод від реалізації стратегії та довіра до політичних еліт.

Щоб стратегію сприйняли і вона заробила, кожен стейкхолдер повинен побачити свою роль і місце в стратегії, своє майбутнє, можливості та ризики, зрозуміти, куди ми всі разом рухаємося.

Економічна стратегія має враховувати та поєднувати інтереси всіх учасників процесу, де враховано інтерес і відповідальність кожної групи:

 • Громадян
 • Бізнесу
 • Політиків і чиновників

Громадяни мають розуміти і бути згодні з тим, як зміниться якість життя внаслідок реалізації стратегії, бізнес повинен отримати гарантії розвитку, захисту приватної власності, політики – гарантії належного соціального статусу.

Новини за темою

Якою могла б бути мета економічної стратегії країни, яка є вигідною для всіх?

Основні принципи:

 1. Створення умов для стрімкого зростання економіки. "При припливі всі човни піднімаються". Зростання економіки призведе до зростання попиту на працю, зростання зарплат, зростання експорту, зростання надходжень до бюджету, зростання соціальних можливостей.
 2. Основний фокус на людину, зростання якості життя і можливостей для самореалізації.
 3. Самодостатність і незалежність економіки. Ставка на імпортозаміщення, у т. ч. енергоресурсів і стимулювання експорту.
 4. Максимізація ефекту від базових галузей економіки. Збільшення ступеня переробки виробленої продукції, підвищення продуктивності та технологічності виробництв.
 5. Ставка на розвиток нових секторів з високою доданою вартістю: хайтек, сфера послуг.
 6. Стимулювання створення робочих місць, у т. ч. через розвиток підприємництва.
 7. Державно-приватне партнерство у питаннях створення інфраструктури: автодороги, порти, соціальне житло.

Якщо говорити про числові показники стратегії, то, наприклад, основною метою може бути входження України до клубу країн "трильйонників" до 2030 р.

Що це означає для України?

Це означає досягнення економікою за 14 років 1 трлн дол. номінального ВВП, 24 тис. дол. ВВП на душу населення, що відповідає сьогоднішньому рівню життя Словенії, Португалії, Іспанії та інших розвинених європейських країн.

Що це означає для громадян?

 • Середня зарплата становитиме 1,0–1,5 тис. євро в нинішніх цінах;
 • Середня пенсія - близько 800 євро;
 • Висока якість медицини, освіти і можливостей для дітей;
 • Високі соціальні стандарти.

Що це означає для бізнесу?

 • Доступ до довгих і дешевих фінансових ресурсів для розвитку бізнесу;
 • Простота старту бізнесу і податкової звітності;
 • Низьке податкове навантаження.

Що це означає для держслужбовців і політиків?

 • Високу відповідальність і повагу в суспільстві;
 • Соціальні гарантії і ринкову заробітну плату;
 • Політикам – збереження в політиці на тривалий час.

Чи реально це?

За 14 років економіка України повинна вирости в 11 разів!

Досвід країн "економічних тигрів" показує, що це неможливо без залучення в країну інвестицій, великих за мірками України і цілком реальних для глобальної економіки.

Новини за темою

За нашими розрахунками, щоб досягти поставленої мети, в економіку України необхідно залучити протягом найближчих 15 років понад 275 млрд дол. іноземних інвестицій (без урахування внутрішніх). Саме прихід в економіку інвестицій стимулює бурхливий економічний ріст. Але щоб прийшли інвестиції, потрібно створити для цього умови.

Наскільки досяжною є мета? Чи може Україна увійти до клубу країн з ВВП-1 трлн дол.? Що потрібно для того, щоб економіка країни зросла в 11 разів за 14 років?

Аналіз країн "економічних тигрів" показує, що мета є реальнішою, ніж може здатися. Історія знає приклади зростання економіки країни за 15 років та в 22 рази (досвід Південної Кореї), у 17 разів (досвід Азербайджану), у 12 разів (досвід Сінгапуру). Важливо те, що якщо вони змогли, то зможе й Україна.

Детальний аналіз чинників, які перетворили відсталі країни на "економічних тигрів", дозволяє виділити 4 основних фактори, які були для них властиві:

 1. Наявність зовнішньої загрози. Це був потужний фактор, який мобілізовує націю та еліти.
 2. Авторитарне управління країною на період реформ. При демократії реформи важко реалізувати. Реформи не можуть бути комфортними для всіх груп.
 3. Контроль авторитарного правителя з боку Англо-Саксонського світу. Авторитарний правитель може легко скотитися в диктатуру та побудувати Північну Корею.
 4. Гроші Англо-Саксонського світу. Країни-"економічні тигри" були просто "накачані" грошима. Південна Корея – мільярдами фінансової допомоги, Сінгапур, Тайвань, Гонконг – мільярдами доларів інвестицій, які дозволили побудувати високотехнологічну економіку.

Новини за темою

Ні для кого не секрет, що Україна є країною з великим потенціалом, але питання в тому, як зробити роботу інвесторів в Україні більш комфортною, ніж в інших країнах.

Анатолій Амелін

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>