Втеча Януковича, ФСБ у Криму і росіяни на Майдані: Про що розповів Наливайченко в суді у справі Януковича

Колишній глава СБУ сьогодні був допитаний Оболонським судом як свідок обвинувачення

Втеча Януковича, ФСБ у Криму і росіяни на Майдані: Про що розповів Наливайченко в суді у справі Януковича
Допит Наливайченка в суді. 7 лютого 2018 року Пресс-служба Валентина Наливайченка

112.ua

Редакційний блог

Колишній глава СБУ сьогодні був допитаний Оболонським судом як свідок обвинувачення

Колишній керівник Служби безпеки України Валентин Наливайченко сьогодні, 7 лютого, дав свідчення в Оболонському суді Києва. Там розглядають справу про державну зраду екс-президента Віктора Януковича. Раніше про допит Наливайченка суд просила сторона обвинувачення. Про що саме сьогодні розповів екс-глава спецслужби, який керував нею після втечі екс-президента, читайте у нашій підбірці.

Про рішення Ради про "самоусунення" Януковича

На час прийняття цієї постанови я був народним депутатом України 7 скликання, я голосував особисто і свідомо за цю постанову. Цьому передували злочини проти людей, проти людяності як у Києві, так і в інших містах 18, 19, 20 лютого 2014 року. Я, як народний депутат, тоді і зараз переконаний, що злочини, скоєні проти людей, проти людяності, та відповідальність за них тоді і зараз лежить і на колишньому президенті Януковичі, і на вищому керівництві України на той час.

Про обставини втечі Януковича з України

Тепер так (відомі, - ред.). На час виконання обов'язків народного депутата не було відомо, як і з перших днів призначення з 24 лютого на посаду голови СБУ. Але зараз відомо зі ЗМІ, і вже за результатами розслідування оперативної службової діяльності СБУ з 25 лютого 2014 року, він спочатку був у Харкові, після цього Донецьк, після цього Крим. З Криму з допомогою російських військових, окупаційних військ залишив територію України.

Про свій візит до Криму в лютому 2014-го

Було рішення Верховної Ради України. Я як народний депутат на виконання цього рішення виїхав разом з тоді вже призначеним міністром внутрішніх справ (Арсеном Аваковим, - ред.) в АР Крим. Діяв виключно в рамках повноважень народного депутата, але і за власним переконанням. Мої переконання, що Віктор Янукович і тоді, і зараз має відповісти перед українським народом, і перед судом за злочини, які були здійснені вже в той час проти людяності, за розстріли людей, за задіяння силовиків, за допуск російських спецслужб на нашу територію і за багато інших складових, які є, і я знаю, що розслідується прокуратурою як АР Крим, так і ГПУ.

Про російську військову техніку в Криму

Я підтверджую, що перше ж моє перебування в статусі народного депутата на території АР Крим (Україна) в ніч з 22 на 23 лютого на власні очі бачив уже в Криму російську військову техніку, яка вийшла на вулиці та дороги Криму. Я підтверджую про офіцерів управління державної охорони, їх показання, які чув від них разом з міністром Аваковим, коли перебували. Я підтверджую, що ми тоді, я в складі групи з міністром внутрішніх справ, побували і перевірили державну резиденцію поблизу Ялти, де ймовірно міг бути, якби залишився на виконання обов'язків, Янукович, його там не було. Підтверджую також, що на той час на території АР Крим вже була повномасштабно розпочата російська окупація. Вже на той час і керівник СБУ, який втік з Києва, так само знаходився на території Криму, Якименко, як і його перший заступник, керівник антитерористичного центру, теж втік у російські військові бази. Більше того, вони виступили колабораціоністами, посібниками російської агресії на території АР Крим. Свідчення, доказова база та оперативно-розшукові матеріали в декількох томах задокументовані за моїм підписом і передані в ГПУ в рамках відповідних проваджень, і сьогодні у разі необхідності розсекречені копії я готовий озвучувати і робити гласними.

Про російських агентів в українських спецслужбах

На моє переконання, ще в 2009 році угоди з ФСБ Росії, які дозволяли їм перебувати на території АР Крим, я розірвав, свідомо розуміючи, що спецслужби іноземної держави – це авангард майбутньої агресії. І не лише розірвали угоди, а й вислали тоді всіх офіцерів ФСБ з українського Криму. З приходом до влади Януковича і його силовиків, на моє переконання, почали підготовчу фазу агресії ще до початку 2010 року. Це означає, що Янукович і нові керівники силового блоку повернули ФСБ Росії в Крим, відновили ці угоди, перше. Друге, відновили повну співпрацю і на посаду в органи СБУ та центральний апарат призначалися виключно особи, які перебували або під впливом спецслужб Росії, або безпосередньо співпрацювали. Але не співпрацювали в рамках, передбачених законодавством України, а в рамках підготовки подальшої окупації і агресії в АР Крим і на решті території України.

Новини за темою

Про захоплення адміністративних будівель в Криму

Будівля парламенту АР Крим, згідно відеоматеріалів, здобутих контррозвідкою, я підтверджую, що мені доповіла нова українська контррозвідка про відеоматеріали, з яких чітко я тоді доповів керівництву держави, на той час в. о. президента Турчинову, на відео чітко видно, як зброю передає міліція, яка охороняє, російському спецназу, переодягненому. Тобто відбулося входження окупаційного авангардного загону диверсантів, російських офіцерів Збройних сил (РФ, - ред.), їм було передано зброю місцевою кримською міліцією, і вони вже взяли під контроль будівлю.

Про роль Януковича в російській агресії на Донбасі

На моє переконання, як свідка, діяв і здав Крим і Україну Янукович свідомо. Тиск (з боку Росії, - ред.), я переконаний, на нього не чинився. Одним з важливих елементів, що я процитую один з листів, який мною розсекречений. З цього листи за моїм підписом, який надіслано генпрокурору України 22 січня 2015 року, я доповідав про перші результати розслідувань кримінальних проваджень, у тому числі щодо російського втручання в події під час Революції Гідності та підготовки агресії і окупації Криму. У доповіді я чітко зазначив доказову базу. На моє переконання, без тодішнього президента таке не могло статися. У січні 2014, в грудні 2013 року три рази високопоставлені групи російських офіцерів і генералів ФСБ приїжджають в Україну. Три рази приїжджають 30 генералів і офіцерів, після цього 6, після цього 7. Вони не просто так відвідують Україну з дозволу, на моє переконання, Януковича. Вони знаходяться на антитерористичному полігоні СБУ поблизу Києва, П'ятихатки, знаходяться і працюють. Доказова база зібрана, і вказується зокрема в листі, свідчить, що вони перебувають у Києві, у центральному апараті, і найголовніше – приїжджають ті офіцери і генерали, які у ФСБ Росії відповідають за захист конституційного ладу РФ... Це не теоретичні розмови. Агресія готувалася і тричі, ще до закінчення перемоги Революції Гідності, тут вже працюють великого рівня групи ФСБ РФ.

Про зраду співробітників кримського главку СБУ

Я пам'ятаю, що, оскільки урядовий зв'язок було відключено, я публічно звертався, на мій наказ залишитися вірними присязі і не йти в ФСБ, вийти на територію, підконтрольну українській владі, вийшли до 20% офіцерів СБУ, які залишилися вірними присязі. Це легко перевірити, оскільки ми їх розселяли в санаторіях і гуртожитках СБУ, ми знали кожного в обличчя. ... Керівництво зрадило, керівництво надавало їм прямі накази залишатися. І Якименко (екс-глава СБУ, - ред.) з 21 лютого вже був в Севастополі, туди втік, там вже знаходився до втечі, і Янукович, і вони надавали прямі накази, протилежні від тих, які вже легітимна українська влада після Революції Гідності, і я серед перших почали віддавати підрозділам СБУ. Це вже був свідомий вибір кожного офіцера СБУ.

Про початок анексії Криму

Я можу підтвердити, що здійснювалася окупація, агресія, з 20 лютого Збройних сил РФ, насамперед у першу чергу Чорноморського флоту РФ, у кількості 24 тис. осіб, перше. Друге, контрактники, диверсійні групи. Третє, ФСБ Росії, їх роль – це взяття під контроль насамперед СБУ та інших правоохоронних органів або безпосередньо керуючи, або через осіб, які зрадили українську присягу і перейшли на бік агресора. І ще одна складова - це антиукраїнські сепаратистські організації, які були за часів Януковича не просто відновлені, а повернулися на територію республіки Крим і виступили, на мій погляд, ще однією, п'ятою колоною російської агресії.

Новини за темою

Про російських силовиків на Майдані

Я підтверджую, що неодноразово, починаючи з початку лютого (2014 року, - ред.) майже кожну ніч проти нас виставляли озброєний спецназ, добре одягнений, споряджений по розпізнавальних знаках "Беркута", українських спецпідрозділів. Крім того, я підтверджую, що серед них були переодягнені спецназівці з РФ. Вони збиралися біля Жовтневого палацу, шеврони російські накривали поверх українським спецодягом, який видавався за розпорядженням Захарченка (тодішнього глави МВС, - ред.). Я також підтверджую, що не просто так приїжджали і офіцери ЗС РФ, ФСБ Росії в Україну, в Київ у січні, лютому 2014 року і в грудні 2013 року, приїжджали разом зі зброєю. Свідки чітко вказували, що вони мали відповідну зброю з собою, російські офіцери ФСБ, з дозволу тодішнього керівництва України, в тому числі причетність до розстрілів на Майдані.

Валентин Наливайченко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>