Фото з відкритих джерел

Оригінал на сторінці Данила Моніна у Facebook

Є два принципово різних шляхи, як змусити вести бізнес легально і мінімізувати тіньову економіку.

Один шлях - це шлях встановлення адміністративних заборон і збільшення каральних функцій за порушення встановлених заборон. Це шлях, яким наша держава йде вже 25 років і очевидно безуспішно. Бо каральні заходи призводять просто до корупції та підкупу осіб, які здійснюють контролюючу діяльність, що фактично для бізнесу означає збільшення податкового навантаження, а для держави - відсутність додаткових доходів у бюджет.

Другий шлях є принципово іншим. Він полягає в знятті маси заборон, створенні економічних стимулів і наданні свободи ведення бізнесу, де все, що очевидно не заборонено, є дозволеним.

Новини за темою: МЕРТ: Рівень тіньової економіки в Україні знизився до 35% від ВВП

Можна створювати чорні сотні, створювати податкових оцінювачів та інших перевіряючих на митниці, а можна просто зробити відкритий кордон з вільним переміщенням товарів і послуг, коли весь товар, що надходить в Україну, є легальним.

Адже якщо реально поглянути на контрабанду, якщо товар навіть нелегально завезений до України і продається в легальній економіці, то держава отримає однакову кількість податків. Просто податок буде зніматися не під час перетину кордону, а під час його реалізації споживачеві.

Якщо товар продається в тіньову економіку - це означає, що він продається за кеш.

Новини за темою: У Мінсоцполітики вважають, що боротися з тіньовою зайнятістю населення повинна місцева влада

При цьому держава може організовувати і показово імітувати боротьбу з конверт-центрами, і робити високим оподаткування праці, і брати передоплатою податки за працю, а може чинити по-іншому - мінімізувати податки на працю і брати податок за виведення грошей у кеш. Це зовсім інший підхід, але він дає економічні стимули агентам працювати в легальному полі та "розносить" оподаткування праці на дві фази - один під час перерахування на картки, інший під час виводу в кеш.

Держава може боротися з офшорами, розробляти і впроваджувати правила BEPS, перевіряти фінрезультат кожного економічного агента, шукаючи порушення, а може ввести прямий податок на виведення коштів за кордон і скасувати податок на прибуток зовсім.

Саме другий шлях закладено в програму реформ "Вільна Економіка".

Новини за темою: Гройсман: Тіньовий ринок спирту оцінюється в 3,6 млрд гривень

Данило Монін

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.