Усі соціальні мережі відверто лицемірять, кажучи про об'єктивність, вони активно керують контентом

Порошенко своїми незграбними діями спробував вивести російські платформи на чисту воду

Усі соціальні мережі відверто лицемірять, кажучи про об'єктивність, вони активно керують контентом

Порошенко своїми незграбними діями спробував вивести російські платформи на чисту воду

Оригінал на сайті Bloomberg

Коли український уряд ухвалив рішення про заборону російських інтернет-сервісів, таких як пошуковик Яндекс і соціальна мережа ВКонтакте, це виглядало як черговий приклад схильності України наслідувати гіршим російським звичкам і вчинкам, хоча сама вона веде мову про те, що стала членом європейської спільноти. Але ця заборона є складовою дебатів, що тривають на Заході, про те, чи є такі платформи медійними компаніями або неупередженими посередниками.

Підтримане Росією сепаратистське повстання на сході України триває, а анексований Крим все міцніше зростається з Росією. За цих умов Київ забороняє російські телеканали, зупиняє повітряне сполучення між двома країнами та оголошує поза законом послуги з переказу грошових коштів, якими користувалися мільйони українських мігрантів, які працюють у Росії та посилають гроші в Україну своїм сім'ям. Але інтернет-сервіси з'явилися в списку заборон вперше.

ВКонтакте - це клон Фейсбуку, де багато піратського контенту, такого як музика і фільми. А Яндекс - це російська пошукова система номер один. У них в Україні - величезна аудиторія. У квітні мережу ВКонтакте відвідували 13 млн українців, завдяки чому вона стала в країні третім за популярністю сайтом після Google і YouTube. Яндексом користувалися 11 млн осіб, і його частка в українському пошуковому трафіку наближалася до однієї третини. Google же контролює більшу частину ринку. Український президент Петро Порошенко заборонив не тільки цих лідерів ринку і популярний безкоштовний поштовий сервіс mail.ru, а й російське програмне забезпечення для бухгалтерського обліку, частка ринку якого в Україні становить майже 25%, а також дві російські антивірусні системи, включаючи Касперського.

Новини за темою

">

Новини за темоюМосковські офіційні особи не поскупилися на коментарі з приводу цього рішення. "Блокуючи масовий популярний ресурс, ви дискредитуєте владу, оскільки показуєте, що рішення влади є нереалістичним, його можна обійти", - сказав заступник міністра зв'язку Олексій Волін, який відомий тим, що він сам часто виступає за блокування сайтів у Росії. Москва закрила доступ до ресурсу LinkedIn, тому що ця компанія відмовилася розмістити свої сервери в Росії відповідно до ухваленого нещодавно закону про захист даних. Ходять чутки, що популярний месенджер Telegram стане наступним, тому що він не ділиться із владою жодними даними. Режим президента Володимира Путіна, який навчив мільйони громадян користуватися анонімайзерами і віртуальними приватними мережами, безумовно не вправі читати нотації сусідам про безглузді заборони в інтернеті.

Але навіть у самій Україні рішення Порошенка викликало переполох і здивування. По-перше, країни Євросоюзу не блокують інтернет-ресурси, а Україна прагне колись вступити до ЄС. Схожість з російськими методами також викликає тривогу, і багато хто ставить питання про те, чим Україна відрізняється від Росії, якщо вона вдається до таких самих методів. "Прекрасний клуб", - сухо прокоментувала те, що трапилося, головний редактор найпопулярнішого в Україні онлайн-видання "Українська правда" Севгіль Мусаєва, перерахувавши інші країни, які обмежують доступ до соціальних мереж: Росія, М'янма, В'єтнам, Туніс, Сирія, Іран, Саудівська Аравія, Китай, Північна Корея.

Українська заборона навряд чи сильно зашкодить російським компаніям. Цей ринок є настільки бідним, що Яндекс і Mail.Ru Group, яка володіє зареєстрованими на західних біржах сервісами ВКонтакте і Mail.Ru, в один голос сказали, що рішення Києва не вплине на їхні прогнозні звіти про прибутки і збитки. А ось українські користувачі, яким у своєму цифровому житті доведеться переміщатися на інші сайти, постраждають більше.

Новини за темою

">

Новини за темоюПрихильники цього заходу стверджують, що він не є порушенням свободи слова. "Сьогодні будь-хто може піти до будинку президента і розписати його паркан нецензурною лексикою, - написав депутат Сергій Висоцький. - Тиск на свободу слова є настільки жахливим, що суспільне телебачення, що фінансується державою, розслідує комерційну діяльність президента і вищого керівництва країни".

Насправді, навіть якщо Україна знайде спосіб заблокувати російські інтернет-сервіси (в її провайдерів часто немає для цього коштів, і навіть "Великий китайський файрвол" можна обійти), українці все одно зможуть вільно висловлюватися на інших платформах. Наприклад, ніхто не забороняє Facebook, Twitter, Instagram і YouTube, хоча Україна, як і Росія, кидає людей за ґрати за розміщення матеріалів, які суди вважають екстремістськими.

Тут цікаво дізнатися мотивування самого Порошенка. У своєму повідомленні на сторінці ВКонтакте президент написав: "Гібридна війна вимагає адекватних відповідей на виклики. Тому з метою впливу на опонентів і контрпропаганди моя команда використовувала сторінки в деяких російських соцмережах. Але масовані кібератаки РФ по всьому світу, зокрема нещодавнє втручання у виборчу кампанію у Франції, вказують, що настав час діяти інакше і більш рішуче".

Отже, для Порошенка російські мережеві платформи - це ворожі засоби масової інформації, а не об'єктивні інформаційні ресурси. У чомусь він має рацію.

Яндекс пишається своєю об'єктивністю в зборі новин. Але в кінці березня, коли десятки тисяч росіян по всій країні вийшли на демонстрації протесту проти корупції, сервіс "Яндекс.Новини" тривалий час нічого не повідомляв про ці мітинги. Компанія пояснила, що її алгоритми просто збирали те, що повідомляли великі ЗМІ, оскільки згідно із законом вона може використовувати матеріали тільки офіційно зареєстрованих засобів масової інформації. Але великі ЗМІ здебільшого контролюються державою. Менеджери Яндекса знають про це, однак якщо вони внесуть зміни у свої алгоритми і стануть користуватися більш різноманітними джерелами, це може вбити компанію та її бізнес.

Новини за темою

Новини за темою

Хто в українському спорті найбільше потерпатиме від блокування "ВКонтакте"
">

Новини за темою

Новини за темою

Хто в українському спорті найбільше потерпатиме від блокування "ВКонтакте"


Навіть інший клон Google під назвою "Яндекс. Карти ", який точніше є Google.Maps на території колишнього СРСР, і той не вільний від впливу політики. Російським відвідувачам цей сервіс показує Крим як частину Росії, а українським - як регіон України. (Google знайшов компромісне рішення: в Росії він показує міжнародний кордон між Кримом і Україною, а в інших країнах - дивну пунктирну лінію.)

У мережі ВКонтакте традиційно більш молода і проросійськи налаштована аудиторія, ніж в інших соцмережах. Їй віддають перевагу сепаратисти на сході України, не довіряючи американським соціальним мережам. Крім того, їм подобається її краще оформлений російськомовний інтерфейс. Як і у Фейсбуці, її алгоритми допомагають людям забиратися в ізольовані інформаційні бульбашки, де зустрічаються їм подібні люди. Ця мережа зі штаб-квартирою в Москві не видаляє в таких спільнотах образливі антиукраїнські пости, які часом закликають до насильства, як це робить Фейсбук, коли користувачі починають скаржитися. Вона чинить так тому, що будь-які видалення такого роду спричинять появу роздратування у влади і в багатьох налаштованих проти України користувачів.

Соціальні мережі - російські, американські та всі інші - відверто лицемірять, коли говорять, що вони - не більше ніж компанії інформаційних технологій. Вони активно керують контентом, направляючи його тим чи іншим користувачам, а також сприяють вибору, який допомагає пропагандистським кампаніям і підсилює засоби пропаганди. На методи роботи соцмереж неминуче впливає політичний клімат в їхніх країнах, в тому числі в США. Фейсбук і Твіттер регулярно відповідають на критику політиків і активістів громадянського суспільства, видаляючи акаунти, забороняючи або відновлюючи пости, користуючись послугами тих, хто перевіряє достовірність інформації (причому часто робить це тенденційно) з метою видалення "фейкових новин".

Новини за темою

">

Новини за темоюЗаборони на будь-якій інформаційній платформі і в будь-якій країні є гідними осуду. Але засуджувати слід і сумнівні претензії цих платформ на нейтральність. Порошенко своїми незграбними діями спробував вивести російські платформи на чисту воду.

Леонід Бершидський

Переклад ИноСМИ

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", щоб ознайомитись з публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...