Фото з відкритих джерел

Оригінал на сайті Birgün

Офіційно почалася операція зі звільнення Мосула, міста, яке протягом двох років перебуває в руках ІДІЛ. Після переговорів за закритими дверима кризу, що спалахнула між Анкарою, Вашингтоном, Багдадом та Ербілем через розбіжності з приводу того, хто увійде в місто, між якими силами і як його буде поділено, було подоланий. Коди і залаштунки операції, в якій Туреччину було скинуто з рахунків, ми узагальнили в десяти пунктах. 

1. Чому Мосул — причина кризи?

Мосул — місто стратегічного значення, багатий нафтовими родовищами і розташований на півночі Іраку. Причина кризи, яка призвела до регіональної сутички між Анкарою, Багдадом, Ербілем, Тегераном і Вашингтоном, криється в питанні про те, як відбудеться переділ цього міста після ІДІЛ. Операція почалася тільки зараз через те, що сторони не могли дійти згоди, які сили увійдуть в місто і як його буде поділено після вигнання ІДІЛ. Іракський уряд, курдська адміністрація, сунітські арабські племена, шиїтські сили, США, Росія, Іран, Туреччина, Саудівська Аравія прагнуть володіти правом голосу в цьому місті.

 AFP 

2. Хто бере участь в операції?

В операції беруть участь іракська армія, пешмерга, "Вартові Ніневії" і, хоча про це не говорять відкрито, шиїтська міліція. "Вартові Ніневії" не так давно було створено Анкарою. До цієї групи входять сунітські арабські бойовики, яких Туреччина навчала в таборі Башика, що призвело до кризи у відносинах з Іраком. Сили коаліції, зокрема США і Франція, підтримують наземні сили з повітря. Прем'єр-міністр Іраку Хайдар аль-Абаді (Haydar el-Abadi), оголосивши про операції в Мосулі, зазначив, що в місто увійде тільки іракська армія і поліція.

Новини за темою: У Stratfor розповіли подробиці операції зі звільнення Мосула

3. Як буде поділено Мосул?

У питанні про те, яким буде статус Мосула після вигнання ІДІЛ з міста, зберігається невизначеність. Між силами, які прагнуть отримати свій шматок пирога і тому беруть участь і хочуть брати участь в операції, спостерігаються серйозні розбіжності з цього приводу. Хоча обговорюють різні сценарії, від управління містом при поділі на декілька частин до надання йому автономного статусу, альтернатива, яка виходить на передній план у даний момент, пов'язана із забезпеченням повного контролю іракського уряду. Заслуговують на увагу слова Барзані (Barzani) при відповіді на запитання про те, чи було досягнуто згоди щодо періоду після ІДІЛ: "Ми теж хотіли, щоб у нас був такий політичний план. Але інша сторона — Багдад — сказала, що спочатку потрібно почати операцію. Якщо надалі виникнуть якісь проблеми, ми б хотіли вирішувати їх з протилежною стороною". 

4. Хто чого хоче?

Багдад хоче, щоб місто залишилося під його контролем. Араби-суніти не хочуть, щоб право голосу мали шиїти, а шиїти — щоб суніти. Туреччина заявляє історичні права на Мосул і намагається втрутитися в місто через арабів-сунітів. Регіональна курдська адміністрація Іраку домовилася з Багдадом про курдські райони, які перебувають в управлінні Багдада, але фактично там домінують пешмерга. У кризі між Анкарою і Багдадом США на боці Іраку. А Ербіль, незважаючи на проблеми з багдадським урядом, хоче, щоб Туреччина домовилася з Іраком, і намагається не налаштовувати проти себе Ірак і США. Іран — теж важлива сила в мосульському рівнянні чинності багдадського уряду і шиїтів.

 AFP 

5. Чому Туреччина не за столом?

Хоча Ердоган каже: "Ми будемо і в операції, і за столом", мазхабізм Анкари та її претензії щодо Мосула "поки" залишають Туреччину поза цього рівняння. Анкара за будь-яку ціну має намір сісти за мосульський стіл. Але в інших гравців її крайній мазхабізм викликає занепокоєння. Іракський уряд, шиїтська міліція і навіть частина сунітських племен не хочуть участі Туреччини як через проведену нею політики, так і в силу того, що це означатиме втручання у суверенні права Іраку. Туреччина і Саудівська Аравія стурбовані участю шиїтської міліції в цій операції, оскільки вона збільшить вплив Ірану. Туреччина різко виступає проти участі місцевих "Сил опору Синджара" на тій підставі, що вона підвищить вплив Робочої партії Курдистану.

Новини за темою: Звільнення Мосула: Повернення Німруда, джихадисти-втікачі в Європі і повернення терористів до Сирії

6. Куди бігти ІДІЛ?

Одна з по-справжньому великих проблем пов'язана з тим, що буде з бойовиками ІДІЛ після вигнання з міста. Іракські офіційні особи і курдські сили заявили, що західний вихід з міста буде залишатися відкритим, і через створений тут коридор бойовики ІДІЛ зможуть втекти до Сирії. Передбачається, що в місті, населення якого скоротилося до 2 млн після того, як воно потрапило у руки ІДІЛ, перебуває близько 7 тис. джихадистів. Втеча цих бойовиків до Ракки призведе до нових проблем у Сирії. Лідер ліванської "Хезболли", одного з найважливіших гравців у Сирії, Хасан Насралла (Hasan Nasrallah) попередив, що члени ІДІЛ можуть бігти на схід Сирії. Шиїтський лідер, який наполягає на тому, що з Мосула не повинно бути дороги до відступу, звернувся до іракської влади: "Не дайте США вас обдурити".

 AFP 

7. Що буде після Мосула?

Унаслідок операції в Мосулі ІДІЛ буде повністю вигнано з Іраку. А потім увага перемкнеться на операцію в місті Ракка. З видворенням ІДІЛ з Ракки, яку ІДІЛ оголосила своєю столицею, організація залишиться "без землі" і перестане бути осілою структурою. У такому випадку вона може пустити в хід якусь мобільну стратегію, подібно до "Аль-Каїди", і продовжити атаки, поширивши своїх бойовиків по всьому світу.

8. Позиція за столом зміниться?

Позиції, займані в цьому вкрай нестійкому політичному кліматі Близького Сходу, можуть дуже часто і несподівано змінюватися. І Туреччина, яку зараз не пускають за стіл, у найближчі дні може теж за нього сісти. Це залежить від сили торгу Туреччини. Анкара, яка ще донедавна залишалася поза сирійським рівнянням, після досягнення згоди з Росією знову опинилася включеною в нього. Показові слова Барзані: "Якщо Анкара хоче брати участь в операції, вона повинна домовитися з Багдадом".

9. Чи спрацює план "С"?

До операції в Мосулі Туреччина заявила, що у неї є плани "А", "В", "С". Планом "А" була участь в операції. Але коли вона розпочалася, Туреччини не виявилося ані на полі бою, ані за столом переговорів. Після цього вона побажала втілити у життя план "В". Відповідно до плану "В", вона повинна була увійти в Мосул через адміністрацію Ербіля. Після слів Барзані "домовляйтеся з Багдадом" цей план теж провалився. Залишився план "С": мобілізувати сунітські арабські племена. До операції в Мосулі 400 лідерів сунітських племен з усього Іраку провели прес-конференцію в Ербілі, висловивши підтримку Туреччині.

 AFP 

Новини за темою: Бойовики ІД придушили заколот проти аль-Багдаді в Мосулі

10. Чому Росія не реагує?

Пріоритет для Росії — старий друг Сирія. Тому в кризі навколо Мосула Кремль не такий активний, як в Алеппо. Події в Сирії, де перебувають її єдині за межами країни військові бази, важливіше з точки зору її регіональних інтересів. За таємною угодою, досягнутою зі США, Ірак було залишено Вашингтону. Росія, нарощуючи свої операції в Алеппо, виробляє стратегію з тим, щоб джихадисти, які будуть бігти з Мосула, не створили нових проблем.

Ібрахім Варли

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.