Ворожки, обмінники, акції: Топ-5 видів шахрайства в столиці

Знаючи про типові схеми роботи шахраїв, можна вберегти себе і близьких

Ворожки, обмінники, акції: Топ-5 видів шахрайства в столиці
Фото з відкритих джерел

Тетяна Святенко

редактор 112.ua

Знаючи про типові схеми роботи шахраїв, можна вберегти себе і близьких

Шахрайство (заволодіння чужим майном шляхом обману або зловживання довірою, як його визначає Кримінальний кодекс України) було і є одним з найбільш популярних видів злочинів. Насамперед тому, що шахраї зазвичай намагаються зіграти на бажанні жертви заощадити або чинять психологічний тиск. Стати їхньою жертвою, за великим рахунком, може кожен з нас. Найпоширенішими видами шахрайства в Києві є послуги ворожок, маніпуляції з обміном валют, різноманітні "акції від комунальних служб" і продаж відвертого непотребу під виглядом якісних речей від відомих фірм.

Шахраї весь час удосконалюють свою сумнівну майстерність, при цьому не гребуючи старими перевіреними способами обману громадян. За рахунок цього й складається враження, ніби їх більшає день у день. При цьому в столичній поліції кажуть, що ситуація не така вже й трагічна. У Києві за 8 місяців 2017 р. було розпочато 5 143 кримінальних проваджень за фактом шахрайства, при тому що за аналогічний період 2016 р. кількість розпочатих справ за тією ж статтею становила 7 628: "Говорити про те, що Київ накрила хвиля шахрайства, не можна. Шахраї завжди були, але ми бачимо падіння на 2,5 тис.", - розповіли в столичній поліції.

Ми зібрали п'ять найпоширеніших схем, за якими сьогодні шахраї обманюють киян.

Ворожки. Знімають "наврок" разом із золотом і грошима

Схема стара як світ. Здавалося б, кожен про неї чув, поліція регулярно застерігає, але людська віра в те, що одна циганка здатна вирішити всі проблеми за матеріальну винагороду, видається, невмируща. Циганки ходять поодинці або групками з трьох-п'ятьох осіб, молодим дівчатам пропонують допомогти в особистому житті, а жінкам – захистити родичів від біди, словом "знімають наврок". Заговорюють зуби так, що жертви просто на вулиці знімають золоті прикраси, віддають всю готівку. При цьому, за версією шахрайок, прикраси і гроші можуть бути як платою за "зняття навроку", так і причиною бід, мовляв, віддаючи циганці все золото, що є вдома, позбуваєшся усіх нещасть. Поліція регулярно затримує таких персонажів, але від цього їх не меншає.

Підприємці-іноземці продають "елітний товар, що залишився з виставки"

Новини за темою

Тут схема дещо складніша, але й ціна питання значно перевищує вартість пари золотих сережок. Ставка робиться на довірливість і бажання "урвати" добру річ за менший кошт. Зазвичай на паркувальному майданчику біля великого магазину добре вдягнений молодик, який говорить з сильним іноземним акцентом, розповідає своїй жертві історію про те, що він із Угорщини/Польщі/Румунії, був на спеціалізованій виставці посуду в Києві, і у нього залишилося кілька виставкових зразків. Набір посуду, мовляв, є аналогом великого бренду. Продати залишок потрібно зараз, тому що, повертаючись на батьківщину, доведеться заплатити великий податок, а літак вже за кілька годин. При цьому "іноземець" робить жертві знижку і пропонує купити набір з 9 каструль за 150 дол. замість 240 дол. Уклавши нібито обопільно вигідну угоду, іноземець їде, а його жертва незабаром дізнається, що посуд – дешева підробка, а готувати в таких каструлях може бути небезпечно для здоров'я, адже їх зроблено з неякісного матеріалу.

Валюта для своїх, або Пільговий курс обміну валют

Бажаючи заощадити кілька десятків гривень і нишпорячи інтернетом у пошуках "вигідного" курсу, довірливий громадянин ризикує втратити всі свої заощадження. Вигідний курс шахраї пояснюють тим, що він "для своїх", для співробітників банку. Звертаючись за таким оголошенням, шахраї пояснюють жертві, що іншим співробітникам банку говорити про спецпропозиції не можна, мовляв, заборонено поширювати, курс-бо пільговий. Гроші слід перевести через термінал на певні реквізити, а потім з чеком підійти до касира в банку. Розгублений касир викликає поліцію, а жертва розуміє, що позбулася власних грошей.

Новини за темою

Акції від київських "комунальників": перевстановлення газових плит, вікон та систем очищення води

Ще один популярний в столиці вид шахрайства розраховано переважно на пенсіонерів. По квартирах ходять молоді люди, представляючись працівниками газової служби або жеківцями, і пропонують довірливим пенсіонерам "по акції" поміняти вікна або плиту, встановити фільтри на воду. Все це нібито безкоштовно, але треба заплатити кілька тисяч гривень за встановлення. При цьому, як кажуть свідки, у шахраїв є бази літніх і самотніх людей.

"Ваш син потрапив у поліцію. Терміново перекажіть 5 тисяч гривень"

От уже кілька років поспіль цей вид шахрайства є серед найпопулярніших. Суть от у чому: вночі на стаціонарний номер телефонують буцімто поліціянти, адвокати чи свідки НП. Шахраї повідомляють жертві, що начебто її син/онук/брат потрапив у біду (його побили, він скоїв ДТП, сам побив когось) і перебуває у поліції. Щоб уникнути арешту, необхідно терміново переказати гроші на певні реквізити. Суть схеми – збурити жертву, залякати її, заскочити зненацька. Поліцейські вже затримували представників цих банд, але дзвінки тривають.

Новини за темою

  • 16.01.2014

Новини за темою

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...