banner banner banner

Вони напали на готель у Найробі і тероризують Африку. Хто такі "Аш-Шабаб"

"Аш-Шабаб" – африканське угруповання ісламістів, що діє у Сомалі та влаштовує акції на території сусідніх країн, організувало теракт у готелі столиці Кенії Найробі. Загинуло щонайменше 15 осіб. Хто такі "Аш-Шабаб" і за що вони борються?

Вони напали на готель у Найробі і тероризують Африку. Хто такі "Аш-Шабаб"
Reuters

Центр дослідження повстанских рухів

Сайт про повстанців, партизанів і військові конфлікти у світі

"Аш-Шабаб" – африканське угруповання ісламістів, що діє у Сомалі та влаштовує акції на території сусідніх країн, організувало теракт у готелі столиці Кенії Найробі. Загинуло щонайменше 15 осіб. Хто такі "Аш-Шабаб" і за що вони борються?

Оригінал на сайті rebelresearch

Організація відома з 2004 року як Harakat al-Shabaab Mujahideen ("Молодіжний рух моджахедів"). "Аш-Шабаб" проголошує своїми цілями звільнення Сомалі від іноземних військ, створення ісламської держави на принципах салафізму, поширення істинного ісламу в усьому регіоні Африканського Рогу і за його межами.

Новини за темою

Історія та діяльність "Аш-Шабаб"

Організацію створив міністр оборони "Союзу ісламських судів" ("СІС") Аден Хаши Айро. На той час у Сомалі вже понад 15 років тривала громадянська війна, в яку на боці перехідного федерального уряду втрутились військові сусідніх країн, як-от Кенія та Ефіопія. Тож "Аш-Шабаб" у своїй діяльності керувалася не тільки релігійними мотивами, а й ідеями національно-визвольної боротьби.

У 2006 році "СІС" кілька місяців тримав під своїм контролем майже всю країну, включно зі столицею Могадішо, однак наприкінці того ж року був розгромлений ефіопською армією. Головним наступником "СІС" стала "Аш-Шабаб". Очолював організацію її засновник Моалім Аден Хаши Айро. В 1990-х рр. він пройшов курс військової підготовки в таборах "Аль-Каїди" в Афганістані. За даними американських спецслужб, з березня 2007 також керував сомалійським осередком "Аль-Каїди".

Вважається, що всередині "Аш-Шабаб" на початковому етапі діяльності боролися дві фракції: одна виступала за обмеження діяльності територією Сомалі, інша наполягала на розширенні сфери дій і вихід за межі країни. Перемогла остання. Дії угруповання, починаючи з 2010 року, підтвердили тенденцію на розширення географії конфлікту в Сомалі, надання йому регіонального характеру. У його орбіту, окрім Сомалі, Кенії та Уганди, була втягнута Джібуті.

Новини за темою

У 2008 році Айро загинув, організацію очолив Ахмед Абді Годане, відомий також як Мухтар Абу Зубейр, родом із самопроголошеної держави Сомаліленд. Результатом його керівництва і стало поширення конфлікту за межі Сомалі.

Наприкінці 2011 році Кенія в односторонньому порядку ввела війська до Сомалі для боротьби з "Аш-Шабаб" і направила своїх військовослужбовців для участі в операції миротворчих сил Африканського Союзу. Відповіддю угруповання стали численні атаки на територій Кенії, в тому числі напад у 2013 році на торговий центр у столиці Кенії Найробі (67 загиблих) і гуртожиток університетського коледжу в Гаріссі (147 загиблих, 79 поранених).

Того ж 2011 року "Аш-Шабаб" була змушена покинути Могадішо і його передмістя, однак під її контролем лишалися великі території в південній та центральній частинах Сомалі. На контрольованій територій "Аш-Шабаб" заявила про створення "Ісламського вілаяту Шабелле". В оприлюдненому з цього приводу повідомленні підкреслювалося, що бойовики зайняли провінцію Нижня Шабелле на запрошення місцевих жителів з метою припинення діяльності банд.

Території під контролем організації в Сомалі (2018 рік) Reuters

Однак, заборонивши діяльність гуманітарних організацій під час посухи і голоду 2011 року, ісламісти послабили свої позиції. У 2012 році радикали були вибиті зі стратегічно важливих портів Кісмайо і Мірка, які давали можливість їм відправляти вантажі на інші контрольовані угрупованням території, отримувати продовольство і озброєння та фінансувати свої операції за рахунок збору податків. З кінця 2013 року "Аш-Шабаб" не контролює жодного більш-менш великого населеного пункту, але займає великі території в сільській частині півдня Сомалі.

У 2012 р. "Аш-Шабаб" формально приєдналася до "Аль-Каїді", що дозволило розширити оперативні можливості угруповання, урізноманітнити її тактику, отримати додаткове фінансування.

Новини за темою

Бійці "Аш-Шабаб" стали використовувати атаки смертників, снайперську і мінну війну. Об’єктами цих атак стали військовослужбовці, поліцейські та інші угруповання, що змагалися з "Аш-Шабаб" за території й економічні ресурси. Боротьба з урядом найчастіше виявлялася в підривах столичних готелів, де зупинялися високопоставлені чиновники, або їхніх автомобілів.

У вересні 2014 року Ахмед Абді Годане був ліквідований унаслідок удару американського безпілотника. З цього часу "Аш-Шабаб" очолює Абу Убайда, він же Дірей.

Другою людиною в керівництві "Аш-Шабаб", главою розвідки був Махад Карате, відомий також під ім’ям Абдурахман Мохамед Варсаме. Він зіграв ключову роль у нападі на університет в Гаріссі. Загинув 8 лютого 2016 року внаслідок атаки кенійських ВПС на базу угруповання в південному Сомалі разом з 52-ма бійцями, включаючи 10 командирів середньої ланки.

Структура організації

"Аш-Шабаб" неоднорідна за своїм складом. Між фракціями, утвореними за клановим та ідеологічним принципом, постійно триває боротьба за вплив, що зумовлено насамперед впливовістю того чи іншого клану в сомалійському суспільстві.

Чисельність "Аш-Шабаб", за деякими даними, становить 8-10 тис. бійців. Серед них багато іноземців – суданців, саудівців, єгиптян, пакистанців і єменців.

"Аш-Шабаб" давно підтримує тісні зв’язки з філіями "Аль-Каїди" в Ємені та Північній Африці, а також з "Боко Харам". Бойовики займаються спільною підготовкою, відпрацьовують тактику, шукають джерела фінансування для своїх операцій.

З "Ісламською державою" "Аш-Шабаб", навпаки, конфліктує. Лідери угруповання попередили, що якщо хтось із членів організації вирішить приєднатися до ІД, то буде страчений за відступництво. Це пояснюється загальним суперництвом ІД та "Аль-Каїди"

Проте пропаганда "Ісламської держави" вже принесла перші плоди. Про приєднання до угруповання оголосив впливовий мусульманський духовний лідер Абдикадир Мумін. Також присягу ІД склали один з кенійських мусульманських лідерів Хуссейн Хассан та низка бійців, що брали участь в організації нападу "Аш-Шабаб" на університетський коледж у Гаріссі. Відзначається, що ІД захоплює Сомалі не озброєним шляхом, а вдалою піар-кампанією.

Таким чином, у разі проникнення ІД у Сомалі бійці "Аш-Шабаб" або присягнуть "Ісламській державі", або почнеться війна між двома джихадистськими структурами.

Новини за темою

Джерела фінансування

"Аш–Шабаб" отримує фінансові ресурси з декількох джерел. Одним з таких джерел є збір податків. На підконтрольних їм територіях введено податки на всі види господарської діяльності, а також податок на військові потреби. Значною статтею доходів є викрадення з метою отримання викупу та контрабанда.

Окрім цього, фінансування отримується від "Аль-Каїди", спонсорів з країн Перської затоки, а також сомалійців, які живуть у США, Канаді та Західній Європі. У грудні 2009 року Рада безпеки ООН наклала санкції на Еритрею за військово-технічну і фінансову підтримку, надану нею повстанським загонам на півдні Сомалі, в тому числі й "Аш-Шабаб".

Міжнародні зусилля щодо боротьби з угрупованням

Головною силою, що бореться з "Аш-Шабаб", є АМІСОМ, миротворча місія Африканського Союзу, якій вдалося провести спільно з урядовими військами кілька успішних операцій. Чисельність місій становить 17 тис. військових. У лютому 2012 року Рада безпеки ООН ухвалила резолюцію про розширення сфери діяльності та масштабу місії. "Аш-Шабаб" була витіснена з основних позицій у Сомалі, але зберегла контроль над деякими сільськими територіями за рахунок бомбових атак і партизанських методів боротьби.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>