banner banner banner

Воювали – нема УБД, сиділи в тилу – отримайте: Думки фронтовиків про статус учасника бойових дій

Учасника бойових дій на сході України отримали більш ніж 250 тисяч людей. З них насправді воювали тільки чверть. Решта уявлення не має, що таке війна, смерть побратимів, кров

Воювали – нема УБД, сиділи в тилу – отримайте: Думки фронтовиків про статус учасника бойових дій
Фото з відкритих джерел

Михайло Ухман

Журналіст, доброволець

Учасника бойових дій на сході України отримали більш ніж 250 тисяч людей. З них насправді воювали тільки чверть. Решта уявлення не має, що таке війна, смерть побратимів, кров

 

Війна змінила українське суспільство. Деякі політики заявляють, що українці порозумнішали, згуртувалися. Та якщо проаналізувати ситуацію, то бачимо лишень хаос, боротьбу за виживання. Мораль та патріотизм стали словами для здобуття якихось політичних і економічних балів. Щось подібне на єдину націю можна було спостерігати в 2014 році. Зараз становище ще гірше, ніж до початку війни.

Про те, що в країні процвітає корупція, не потрібно й говорити. Це всіма описана і оспівана проблема. Страшно, що люди не відчувають бойових дій на сході. Мінімум інформації для населення. Людей просто виводять з цього простору. І вже багато з них задають собі питання - чи справді там війна? Для кого волонтери збирають допомогу? Ще хитріші і жорстокіші люди прямо наживаються на війні. І всім наплювати, що продовжують гинути хлопці, що частина країни окупована. Війною відкрито маніпулюють. Для бійців найбільш цинічно все було обставлено з УБД – статусом учасника бойових дій.

Учасника бойових дій на сході України отримали більш ніж 250 тисяч людей. З них насправді воювали тільки чверть. Решта уявлення не має, що таке війна, смерть побратимів, кров. Теперішні нацгвардійці, які стоять на блокпостах за десятки кілометрів від лінії вогню, отримують це посвідчення. Хоча вони бачили бої, як мале дитя космос. Є поліцейські туристи, які приїжджають у так звану зону АТО, тільки щоб отримати землю та інші пільги. Це стосується і воєнних, які охороняють склади, працюють в медичних частинах. Офіцерський склад, який навіть близько не бачив обстрілів, але сидить у великих містах, типу Краматорська, Лисичанська, Покровська. Всі ці горе-вояки мають відзнаку "Учасник Бойових Дій".

Підлив масла у вогонь народний депутат України Андрій Денисенко. Він вніс законопроект у Верховну Раду, за яким волонтерам має надаватися статус учасника бойових дій. Це викликало шквал критики у суспільстві.

Щоб хоч трішки розібратись у цьому, я запитав думку людей різних соціальних категорій. З приводу отримання УБД військовими різних видів служб і цього законопроекту для волонтерів.

Анатолій Лютюк. Громадянин Естонії. Волонтер, письменник. Допомагає українським переселенцям.

Фото з відкритих джерел

- Питання цікаве. Я можу дати тільки оцінку того, що я бачив. Про що мені розповідали воїни. За три роки волонтерських поїздок - це Піски, Авдіївка, промзона, Мар’їнка, Гранітне і " туди трохи далі" - справді, на блокпостах зустрічав прекрасно одягнутих воїнів Нацгвардії, деякі з них охоче розповідали про війну (потім я зрозумів, що це перша ознака того, що людина не воювала). Бачив міліціонерів, які дійсно воювали. Зустрічався з хлопцями з добровольчих батальйонів, які воюють на "передку" в бліндажах. Мені, громадянину Естонії, зовсім не зрозуміло, як це так: без зарплат. Багато з них не мають УБД, а воюють роками! Хто може розібратись в тому хаосі? Шкода хлопців… А дівчата - волонтери! Воно мале, худе, все замащене кров'ю, курить якісь дешеві цигарки. На якомусь "Жигулеві” з-під обстрілу вивозить поранених до мобільного госпіталю. Вона пережила стільки, що на книгу вистачить. І теж нічого не має. Важко щось тут зрозуміти. Такі думки після побаченого…

Іван, солдат ЗСУ. На війні з 2016 року.

- Мене з другом призвали разом. Я поїхав після навчання на передову. А він в Краматорськ, охороняти складські приміщення. Часто дзвонив до мене, розказував, що ліжко тверде, неможливо спати, їжа погана. Бували випадки, що телефонував п'яним і говорив про місцеву дівчину, до якої пішов ночувати, самовільно покинувши пост. Пройшов час. Так званий друг раніше мене отримав УБД, хоч ні разу навіть не стріляв. Тепер написав заяву, щоб отримати земельну ділянку. Я спробував його присоромити. Мовляв, ти не воював, а поводиш себе, як ветеран війни. Він відповів: "Мені по… на мораль. Я живу, як хочу". Таких, як мій екс-друг десятки тисяч.

Олексій Бик. Журналіст, колишній боєць добровольчого батальйону, співак.

Фото з відкритих джерел

- Продавчиня з сусіднього кіоску має УБД. Два місяці "в зоні" при якомусь штабіку діловодом. 99,9% моїх побратимів, що воювали й воюють з 14-го року й до сьогодні - посвідчення не мають. Вже навіть волонтерів пропонують прирівняти до учасників бойових дій, що вже там казати про представників так званих правоохоронних органів, які отримують УБД на блокпостах далеко від лінії вогню, зате близько до "потоків". Добровольців не існує для них. Проте саме посвідчення УБД є парадоксальним явищем. Країна, що не визнає війни на своїй території, цинічно ховаючись за терміном "антитерористична операція", роздає посвідчення учасників бойових дій, яких бути не може, бо офіційно нема й війни, сотням тисяч людей, які формально взагалі не мають права навіть брати участь у цій АТО. Легітимність цієї схеми є суперечливою і легко може бути (і рано чи пізно буде) поставлена під сумнів.

Ірина Головач. Вчитель, волонтер.

Фото з відкритих джерел

- Я вважаю, що кожен волонтер зробив свідомо вибір безкорисної підтримки наших солдат. Я розумію, що дуже багато зараз "убедешників", які не нюхали пороху... Але таких самих "волонтерів" буде не менше. ... Які в кращому випадку пару разів “сфоткалися” біля дороговказу на Донецьк. Вони стоятимуть у черзі першими. Я категорично проти пільг волонтерам!

“Кузя”. Колишній боєць 128-ї бригади.

- Мені всюди вдалось побувати в зоні АТО. Хоча правильніше буде казати - війна. Найгарячіше було під Авдіївкою. Там росіяни крили нас з усієї зброї. Я бачив, як моїх друзів розривала міна. Пригадую, як ми спали мокрі в лісі. На землі. Вогню не можна було розводити, оскільки по диму визначали, де ми є. І відкривали вогонь. Таких прикладів безліч. Слава Богу, мені вдалось вижити. Отримав УБД. Отримали його і ті, які цілий рік просто пили в окопах, бліндажах. Командуванню такі солдати потрібні. Можна штрафами їх закидати. Гроші собі в кишеню. Тільки ці "чорти" ні разу не стріляли. А тепер ходять у себе дома, знову п'ють. І всім розказують, які герої. Такі ж офіцери приїжджали до нас на день-два. Побули і назад в штаб, за десятки кілометрів. Туди навіть "ГРАДи" не літають. І теж мають УБД. Несправедливо.

Отець Павло. Священик Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Фото з відкритих джерел

- Ця тема уже давно на вустах у всіх. Це така брехня, що просто не хочеться вже говорити. Надія на Бога, що усе зміниться.

Олена Білозерська. Журналіст, боєць Української Добровольчої Армії.

Фото з відкритих джерел

- До того, що особисто в мене після трьох років на війні нема і, можливо, не буде УБД, ставлюся спокійно. Не за цим сюди приходила. Але розумію важке матеріальне становище багатьох хлопців, для яких пільги, що дає статус УБД, є необхідними. Крім цього, для таких, як ми, добровольців, "корочка" УБД - яке-не-яке підтвердження, що ми воювали, а не займалися невідомо чим. Адже завтра нас можуть призначити цапами-відбувайлами. Можуть спробувати зробити з нас яких-небудь тилових мародерів. Водночас, на сьогодні статус УБД є суттєво знівельований через те, що його мають багато людей, які де-факто не брали участі у бойових діях. Тому, на мою думку, після війни варто буде запровадити ще один статус. Наприклад, "Учасник Визвольної війни" і давати його лише тим, хто реально воював.

Роман Синіцин. Волонтер

- Тут депутат Андрій Денисенко подав законопроект № 4192 і тягне його через комітет. Згідно з цим законопроектом - волонтери можуть отримувати “убедешечку.” Учасника бойовий дій. УБД – це право на безкоштовну земельну ділянку та купа пільг. Від комуналки до транспорту (в тому числі літаком раз на рік). Денисенко, ну от я, наприклад, у різний період був у більшості гарячих ділянок фронту. Хіба що окрім ДАПу і Саурки. І завіз разом із іншими волонтерами "Народного Тилу" сотні одиниць тепловізорів і ПНВ, які держава в 14-15 рр. просто не закуповувала. І автомобілів більше сотні. І снаряги різної і медицини тонни. Та чого ми тільки не завезли. "Прикрили собою державу". І знаєш, Денисенко, по нас стріляли, і не раз. І по машинах стріляли. І в бліндажі ми сиділи, коли всяке летіло. І страшно було. Іноді дуже страшно. І знаєш, Денисенко, мені на… не потрібне УБД. (З Facebook)

“Гнат”. Боєць 93-ї бригади.

- Недавно довелося витягувати з-під обстрілу двох своїх поранених побратимів. Разом з ними їхав у госпіталь. Коли повертався назад, зупинили на блокпосту “нацгвардійці”, потім поліціянти. Обшукували мене. Єхидно посміхались з мого рваного одягу, який був весь в крові. Біля них стояли новенькі джипи, а ми їхали на "розвалюсі", котру три рази в тиждень потрібно ремонтувати. У мене було бажання розірвати їм ці морди. Прийде час, вони поїдуть додому, отримають УБД, навіть ні разу не стрельнувши. Де справедливість?

Андрій Білоног. Санітар, боєць-доброволець, волонтер.

Фото з відкритих джерел

- "Волонтерю" і воюю з 2014 року. Тричі прощався з життям. Проте навіть не мислю, щоб отримати УБД. Я це роблю свідомо - допомагаю країні, захищаю свою державу. У мого друга сусідка недавно отримала УБД. Підписала контракт, працювала на складі, тричі відвезла хлопцям на передову форму, військове спорядження. І вже отримала УБД. Що за генерали у нас? Хто видає таким людям ці дорогі для реальних бійців посвідчення?

"Швед". Колишній боєць добровольчого батальйону

- Під час одного бою моя група у складі 11 чоловік при підтримці бійців ЗСУ за годину "положила" 60 бойовиків. Я особисто знищив до десяти терористів. А скільки їх підірвалось на моїх мінах? На рахунку моїх хлопців сотні загиблих терористів. УБД до цього часу не маю.

* * *

Також мав розмову і з простими громадянами, які про війну чують тільки з екранів телевізора. Там немає, що подати читачам - люди несуть таку нісенітницю. Між ними і тими, хто справді воював, величезна прірва. І вона збільшується.

P.S. Київська міськрада під тиском місцевих добровольців прийняла рішення про визнання їх учасниками бойових дій. Все це тільки в межах столиці. Аналогічні рішення раніше прийняла влада у Львові, Івано-Франківську, Тернополі та інших містах.

Михайло Ухман

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>